Bezpečnostní problémy zůstávají prioritou v IT i přes zpomalení ekonomiky

Notebook

Ve všech podnikatelských oblastech se lidé obávají, jak moc ovlivní ekonomická krize jejich obchody a je samotné. A protože oblast informačních technologií (IT) jistě není nezranitelná, poohlédneme se za tím, v jakém rozsahu stávající ekonomická krize ovlivní rozpočty, projekty a lidské zdroje. Podle predikce IDC se krize může vyhnout tržnímu segmentu bezpečnostního software.


Tomasz Sloniewski, Research Manager
Software IDC Poland

Prvek vybavenosti IT oddělení

IDC věří, že trh s bezpečnostním softwarem bude více imunní vůči krizi než ostatní oblasti IT z několika hlavních důvodů. Za prvé, hrozby a kybernetický zločin pravděpodobně v době ekonomické krize zesílí a IT oddělení musí být proti nim vybavena nejlepšími možnými nástroji. Za druhé, regulatorní požadavky nutí více a více oborů do vážných investic do řízení rizik, řízení přístupu a správy identity a jiných nákladných řešení. Za třetí, náročný trh přiměje společnosti být více opatrné na své stávající zákazníky – ztrátu důvěryhodnosti z důvodu úniku klientských dat nebo poškození dat je mnohem složitější řešit v době hospodářského poklesu, neboť to může vést k velmi značnému snížení podílu na trhu. V neposlední řadě vzestup používání mobilních aplikací nutí společnosti pokračovat v investicích do nástrojů, které poskytují firemní zabezpečení zároveň s umožněným vzdáleným přístupem pro své zaměstnance, partnery a zákazníky.

Dynamický růst trhu s bezpečnostním softwarem, který jsme doposud v regionu mohli sledovat, pravděpodobně v roce 2009 zpomalí, protože zákazníci budou odkládat projekty, které nepovažují za kritické. Nicméně investice do bezpečnostního software, který poskytuje základní ochranu proti rizikům nebo zaručuje regulatorní soulad, zajistí pevný růst celkového trhu s bezpečnostním softwarem.

Hlavním rozpočtovým záměrem v oblasti bezpečnosti ve společnostech v CEE regionu budou viry a jiný malware, ačkoliv již nebudou hlavními obavami bezpečnostních manažerů. Během loňské IDC IT Security Roadshow provedla IDC průzkum mezi účastníky v regionu CEE, který ukázal, že únik klientských dat a poškození dat představují nejvýznamnější hrozbu mezi dotazovanými společnostmi. Nicméně největší podíl firemního rozpočtu na IT bezpečnost připadá produktům, které chrání proti virům, spywaru, spamu, hackerům a všeobecně narušení. Toto se shoduje s průzkumem IDC trhu bezpečnosti, provedeným v několika zemích v regionu CEE v roce 2007, a který odhalil, že tyto produkty zahrnují 80 % firemních výdajů do balíkového bezpečnostního softwaru. Podle IDC taxonomie takové produkty patří do kategorie správa zabezpečení obsahu a řízení hrozeb (SCTM), která zahrnuje antivirové a antispamové produkty, firewally a VPN. Je nepravděpodobné, že by tento podíl v blízké budoucnosti významně klesl.

Odsun důležitých projektů

Regulatorní požadavky jsou hnacím kolem pro další kategorie bezpečnosti jako správa identity a řízení přístupu (IAM) a management bezpečnosti a zranitelnosti (SVM), avšak pokud problém regulatorních požadavků není tak urgentní, některé velké projekty budou nejspíše odsunuty a podíl růstu těchto kategorií může být opožděn až do návratu ekonomické stability.

Shrnuto, ekonomická krize zapříčiní v mnoha organizacích odklad výběrových projektů, pozastavení náboru nových zaměstnanců a způsobí aktivní hledání úspor v oblasti virtualizace, hostovaných služeb a automatizovaného řízení bezpečnosti. Kromě toho více než kdy předtím budou společnosti vyhledávat možnosti v oblasti bezpečnosti nabízené v oblasti open source. Výše zmíněný průzkum koncových uživatelů, který se konal mezi účastníky IDC IT Security Roadshow v roce 2008, ukázal, že téměř 30 % řešení bezpečnostního softwaru je outsourcováno a můžeme očekávat další odliv investic do balíkového softwaru ve prospěch hostovaných služeb jako možné opatření pro snižování výdajů v příštích měsících.

Tuzemské výdaje na bezpečnost


Nejdůležitější hrozby podle jejich závažnosti pro firemní síť, data a internetovou bezpečnost.
Průzkum byl proveden v roce 2008 mezi návštěvníky IDC IT Security Roadshow v následujících
zemích: Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko,
Slovensko, Slovinsko a Turecko.

„Výdaje na licence a podporu bezpečnostního softwaru v Čechách přesáhly v roce 2007 hranici 40 milionů dolarů, což v porovnání s předešlým rokem vykazuje úctyhodný dvouciferný nárůst. Dynamika trhu je výsledkem lepší informovanosti firem a spotřebitelů o možných rizicích a hrozbách. Podle předběžných výsledků průzkumu IDC očekává, že trh v roce 2008 dosáhl téměř 20procentního růstu,“ říká Jeffrey Vavra, Research Manager, Software, IDC CEMA.

Jeffrey Vavra pokračoval s názorem, že tradičně nejsilnějším investorem do bezpečnostního softwaru byl finanční sektor, zahrnující banky, pojišťovny a ostatní finanční investice. Trojici hlavních hráčů na trhu s bezpečnostním softwarem tvoří AVG Technologies, Eset a Symantec (seřazeno dle abecedního pořadí), kteří dohromady představují téměř 70 % trhu. Podle výsledků průzkumu, který společnost IDC provedla mezi uživateli bezpečnostních řešení, každá pátá firma vynakládá na bezpečnost více než 10 % svého rozpočtu vyhrazeného na informační technologie. IDC předpokládá, že dopad celosvětové ekonomické krize na tento segment v ČR nebude tak drastický jako na jiné oblasti informačních technologií. „Bezpečnost zůstává na jedním z hlavních bodů strategie firmy, jelikož obzvlášť v současném tvrdém konkurenčním prostředí je pro firmu klíčové, aby byla schopna nabízet spolehlivé služby a ochránit soukromí svých klientů,“ shrnuje Jeffrey Vavra.

Profil

Tomasz Sloniewski nastoupil do společnosti IDC v roce 2003. Je zodpovědný za výzkum trhu softwaru v Polsku a v pobaltských zemích a také koordinuje výzkum v oblasti software v dalších zemích střední a východní Evropy. Jako manažer výzkumného programu spolupracuje na plánování výzkumu a podílí se i na strategickém poradenství pro IT společnosti, které chtějí rozšířit své působení do střední a východní Evropy. T. Sloniewski publikuje v polských odborných časopisech články o Business Intelligence, bezpečnosti IT a ERP systémech. Bývá často citován v polských mediích a přednáší na konferencích o trzích IT.

Exit mobile version