Studie: Nejčastější bezpečnostní hrozby se šíří na flash discích

Čtyři z deseti nejčastějších počítačových hrozeb ke své distribuci využívají externí média. Malware nejčastěji zneužívá funkci automatického spouštění externích médií, především USB flash disků.

Podle zprávy Eset malware nejčastěji zneužívá funkci automatického spouštění externích médií, především USB flash disků, v operačním systému Windows.

V červenci se v největší míře šířil malware INF/Autorun. Skupina hrozeb pod tímto označením vévodí globální statistice hrozeb dle dat společnosti ESET již od února tohoto roku, v červenci podíl tohoto malwaru činil 6,51 %. INF/Autorun se mezi uživateli šíří právě na vyměnitelných discích a zneužívá soubor autorun.inf. Ten obsahuje informaci o programech, které se spouští po připojení vyměnitelných disků.

Na druhé pozici žebříčku se v červenci s podílem 3,88 % umístila další známá hrozba, Win32/Conficker. Tento červ zneužívá především zranitelnost v operačních systémech Windows. Microsoft pro tuto chybu vydal záplatu již ve třetím čtvrtletí roku 2008, ale některé varianty tohoto červa zneužívají podobně jako INF/Autorun soubor autorun.inf a šíří se přes vyměnitelná média.

Nováčkem ve statistice TOP 10 a další hrozbou, jež využívá externí paměťová média, je Win32/Dorkbot. Červ obsahuje takzvaný backdoor, který umožňuje dálkové ovládání počítače kyberzločinci. Dorkbot, jenž sbírá přihlašovací údaje a hesla, postihl především uživatele v Latinské Americe a Karibiku. Do první desítky se probojovala také nová forma malwaru, který mění domácí stránku některých prohlížečů. VBS/StartPage.NDS měl v červenci podíl 0,97 %.

Exit mobile version