BSA: Míra pirátství letos neklesne, naopak vzrostou kompenzace výrobcům

BSA

Průměrná výše kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru, která loni činila 240 tisíc korun, letos pravděpodobně vzroste. Ve své poslední zprávě to uvádí Protipirátská organizace BSA. Podle ní budou chtít v tomto roce softwaroví výrobci v maximální míře uplatnit své právní nároky a budou tedy požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru.

„Loni jsme obdrželi zhruba dva tisíce oznámení na různé subjekty, která nyní prověřujeme. Poté učiníme patřičné právní kroky,“ uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance). Na seznamu jsou podle něj převážně firmy, které údajně pro podnikání využívají nelegální software.

Loňský rok byl podle BSA ve znamení vyhroceného konkurenčního boje, který bude s největší pravděpodobností pokračovat i letos. Zřejmě pod tlakem hospodářské krize některé firmy neváhaly podat zmíněná oznámení na nekalé konkurenční jednání. V některých oborech je přitom software klíčovým výrobním prostředkem. Instalací nelegálních kopií mohou podle Hlaváče například konstruktéři ušetřit až stovky tisíc korun ročně.

Výrobci budou žádat vyšší odškodnění

Pokud se podezření z pirátství prokáže, může to být pro firmu velmi nepříjemné následky. Podle statistik BSA v loňském roce odškodné určené poškozeným výrobcům softwaru vzrostlo o 20 procent, průměrná výše kompenzace se tak vyšplhala na 240 tisíc korun. Letos přitom s velkou pravděpodobností tato částka ještě stoupne, výrobci softwaru totiž budou žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru.

Podle studie analytické společnosti IDC se v České republice nelegálně užívá 38 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 3,3 miliardy korun. Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 28 procent a díky tomu patříme mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent. Ve statistikách jsou zahrnuty jak firmy, tak domácnosti.

„Stejně jako v minulých letech bude mít na míru pirátství vliv hlavně tempo šíření pirátského softwaru v domácnostech, kde se nachází nejvíce pirátského softwaru,“ řekl Jan Hlaváč s tím, že v letošním roce neočekává výrazné snížení míry pirátství.

Přečtěte si také

Organizovaný zločin profituje ze softwarového pirátství
BSA: Porušování práv k elektronickým písmům ohrožením pro firmy

Exit mobile version