BSA se zaměřuje na nelegální software šířený na internetu

BSA

Protipirátské organizaci Business Software Alliance (BSA) se v minulém roce podařilo po světě nechat zavřít 18 314 internetových aukcí, ve kterých bylo nabízeno k prodeji zhruba 45 tisíc nelegálních kopií softwaru v hodnotě půl miliardy korun. Organizace to ve čtvrtek uvedla ve své tiskové zprávě. Během šesti měsíců vydala také 48 tisíc upozornění na BitTorrentové soubory s nelegálním softwarem, které sdílelo na 633 tisíc lidí.

„Podezřele nízká cena či slevy jsou téměř vždy spolehlivým indikátorem nelegálního softwaru,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. „Pirátské verze jsou nabízeny ke stažení za zlomek reálné ceny – mnohdy až o 80–90 procent nižší. Nízkou cenu vysvětlují piráti zanedbatelnými náklady na distribuci či speciální licenční politikou, kterou si dohodli s výrobci softwaru. To je samozřejmě lež, která má upokojit důvěřivé spotřebitele.“

Počet podvodných nabídek zdánlivě legálního softwaru šířeného prostřednictvím internetu se množí také v Česku. Nejčastěji se stahuje nebo prodává software výrobců Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft a Symantec. Podle poslední analýzy BSA Češi užívají 39 procent softwaru nelegálně a ztráty tuzemského softwarového odvětví tak představují zhruba 2,9 miliardy korun.

I pouhé stažení nelegálního programu je v Česku trestné

Uživatel je však za nelegální software pořízený za úplatu právně zodpovědný. „Uživatel podstupuje stejná rizika jako protřelí piráti. To, jestli se uživatel stal obětí podvodu, či si stáhl nelegální software úmyslně, rozhodne obvykle až soud,“ upozorňuje Jan Hlaváč. Z analýzy BSA také vyplývá, že lidé většinou netuší, že pirátský software z internetu může být nakažený viry nebo obsahovat škodlivý program. „Ještě větší riziko představuje placení za nelegální software platební kartou – podvodný prodejce tak získá číslo karty včetně bezpečnostního kódu, který má bránit jejímu zneužití,“ dodává Jan Hlaváč.

Stahování nelegálního softwaru z internetu je v Česku velmi rizikové především kvůli neznalosti zákonů. Lidé si totiž často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. Podle Hlaváče se však i pouhé stažení nelegálního softwaru v Česku považuje za porušení práv autorů. Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje, u softwaru tomu tak není.

Pokud jsou přečiny proti autorskému právu odhaleny, hrozí podle BSA u soudu vysoké peněžité tresty, nařízení propadnutí věci, či dokonce trest odnětí svobody až do výše pěti let. Soud také může uložit uhrazení škody způsobené výrobcům softwaru.

Přečtěte si také

Autorský zákon a správci autorských práv
BSA rozjela protipirátskou kampaň, 17 tisíc firem obdrželo upozornění
BSA: nejvíc nelegálního softwaru je ve společnostech do padesáti zaměstnanců

Exit mobile version