BSA osloví tuzemské firmy, aby ohlásily softwarové pirátství

BSA

Protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance) startuje v říjnu novou kampaň, v rámci níž chce oslovit na 20 tisíc tuzemských firem, aby zasáhly proti softwarovému pirátství. Firmy podnikající s využitím nelegálně získaného softwaru se totiž dopouštějí nekalé hospodářské soutěže a ohrožují konkurenceschopnost poctivých firem.

Některé firmy se snaží podstatně snížit provozní náklady tím, že do počítačů instalují pirátský software. Z velké části jde specializované společnosti, které se zabývají například konstrukcí, architekturou, designem či grafikou. Tím, že nezakoupí licence k využívanému softwaru, sice mohou ročně ušetřit až statisíce korun, dopouštějí se však nezákonného jednání a získávají neopodstatněnou konkurenční výhodu.

BSA: Nahlaste nepoctivou konkurenci

Více než 20 tisíc malých a středně velkých firem proto začátkem října obdrží dopis od BSA s výzvou, aby ohlásily výskyt nelegálního softwaru u konkurence. Oznámení budou moci manažeři, majitelé firem, ale i zaměstnanci odeslat písemně prostřednictvím formuláře přiloženého k dopisu, který obdrží poštou.

„Reagujeme tak na značný nárůst počtu žádostí o zásah proti firmám, které užívají nelegální software. Obrací se na nás nejčastěji management firem, které si software poctivě kupují a cítí se nekalou hospodářskou soutěží konkurence ohroženi,“ uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

Podle studie analytické společnosti IDC se v České republice nelegálně užívá 38 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 3,3 miliardy korun. Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 28 procent a díky tomu patříme mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství. Statistiky zahrnují jak firmy, tak domácnosti.

Hlášení o nelegálním softwaru přibývá

Počet žádostí o zásah proti nekalé konkurenci meziročně stoupl zhruba o 60 procent. Podle Hlaváče dostávala BSA v minulých letech tyto žádosti spíše nárazově, tento rok jde však až o několik desítek oznámení měsíčně. „Trend má navíc vzrůstající tendenci a pravděpodobní souvisí se stupňujícím se konkurenčním bojem vyvolaným hospodářskou krizí,“ říká Jan Hlaváč.

Vedení firem poškozených nekalou hospodářskou soutěží se nebojí na nepoctivé firmy otevřeně upozornit. Jak vyplývá ze statistik BSA, anonymních oznámení na nepoctivou konkurenci je naprosté minimum. Svoji identitu nechtějí prozradit hlavně domácí uživatelé či zaměstnanci.

Získané informace o softwarovém pirátství BSA vyhodnocuje. Pokud jsou opodstatněné, podá BSA na dotyčné subjekty trestní oznámení. „Policie většinou následně provede prohlídku ve firmě či domácnosti, a pokud se podezření potvrdí, následuje příslušné trestní řízení,“ říká Jan Hlaváč.

Přečtěte si také

Až milionová odměna za udání o využití nelegálního software
BSA: Porušování práv k elektronickým písmům ohrožením pro firmy

Exit mobile version