BSA zase straší: 12 tisíc firem má dostat obsílku kvůli pirátství

Do konce měsíce by mělo dle slov Business Software Alliance na 12 tisíc tuzemských firem obdržet poštovní obsílku kvůli podezření z možného užívání nelegálního softwaru. Protipirátská organizace BSA po firmách požaduje, aby provedly kontrolu legálnosti softwaru užívaného při podnikání.

Shrnutí poslední analýzy BSA

V Česku se pirátsky užívá 37 procent softwaru. Nová míra pirátství bude ohlášena v květnu.

Průměrná výše kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru se letos zvýší na 260 tisíc korun.

Kvůli pirátství tak tuzemské softwarové firmy přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun.

Vedení přistižených firem se pokouší zbavit se odpovědnosti a svést pirátství na někoho jiného.

Zdroje oznámení pirátství jsou: firmy stěžující si na nekalou konkurenci (50 %), zaměstnanci (40 %) a ostatní (10 %).

Důvody pro oznámení pirátství ve firmě: pomsta zaměstnavateli (71 %) a nesouhlas s pirátstvím (29 %).

„U části obeslaných firem máme podezření z pirátství na základě různých oznámení, které jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. Další patří do kategorie společností, které jsou podle naší analýzy vystaveny velkému riziku softwarového pirátství. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě,“ prohlašuje Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

BSA rovněž firmy vyzývá, aby ohlásily případný výskyt nelegálního softwaru u konkurence. „Reagujeme tak na rostoucí počet žádostí o zásah proti firmám, které užívají nelegální software. Obrací se na nás nejčastěji management firem, které si software poctivě kupují a cítí se nekalou hospodářskou soutěží konkurence ohroženy,“ říká Jan Hlaváč.

Podle organizace zneužívají pirátský software zejména konstruktéři, architekti, designéři či grafici, kteří tak mohou instalací pirátského softwaru snížit náklady na podnikání až o statisíce korun. „Dopouštějí se tím nezákonného jednání a získávají neopodstatněnou konkurenční výhodu. Hodláme proti nim tvrdě zakročit,“ varuje Jan Hlaváč. Otázkou samozřejmě zůstává legitimnost takového počínání samotné protipirátské organizace.

V Česku se podle poslední analýzy BSA užívá 37 procent softwaru nelegálně. Kvůli pirátství tuzemské softwarové firmy přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun.

Exit mobile version