Šéf vyhledávání Google představil budoucnost hledání

Televizní stanice Bloomberg přinesla rozhovor se senior viceprezidentem Google Search, Amit Singhalem. Rozhovor se věnoval hlavně budoucnosti vyhledávání. Google se snaží na dotazy uživatelů odpovídat už nyní pomocí méně známé služby Google Baraza.

Amit Singhal, senior viceprezident společnosti Google, v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg upozornil na postupné změny ve stylu vyhledávání. Před jedenácti lety vyhledávač fungoval hlavně na principu zadaných klíčových slov. Dnes se Google snaží pochopit význam. Například při zadání klíčového slova International Business Machines Corporation nebo Big Blue pozná, že uživatel ve skutečnosti hledá firmu IBM.

Podle Singhala je dalším krokem přenesení znalostí do vyhledávání. V současnosti vrací Google výsledky hledání podle existujících webových stránek. Jestliže například hledáte nejhlubší jezera na světě, vyhledávač složí výsledky na základě existujících webových stránek. „Hledáte-li nejhlubší jezera v Africe, tak to tak dobře neumíme. Nikdo to ještě nenapsal,“ prohlásil v rozhovoru. Google to chce změnit a přinést získané poznatky svým uživatelům.

Firma toho chce docílit vybudováním opravdu masivní databáze slov, která budou spojena s jejich skutečným významem. Vyhledávaný dotaz bude spojen s významy a metaforami. Google na základě získaných informací a s využitím umělé inteligence odpoví sám na dotaz uživatele. Google už s budováním databáze začal, když v roce 2010 koupil Freebase, komunitní databázi s 12 miliony záznamů. Nyní počet záznamů dosáhl přes 200 milionů.

Google se snaží na dotazy uživatelů odpovídat už nyní pomocí služby Google Baraza. O této službě se na českém internetu a v českých médiích zatím nikde nepsalo. Služba totiž byla spuštěna v roce 2010 hlavně pro africké uživatele. Uživatelé získávají odpovědi na své dotazy přímo od ostatních uživatelů. Navíc by měla být součástí vyhledávání. Je velmi pravděpodobné, že si Google pomocí této služby rozšiřuje databázi svých znalostí.

Zdroje:
Google Knowledge Graph Could Change Search Forever

Google Baraza launches in Africa

Exit mobile version