Business Intelligence: nový pohled na zpracování podnikových informací

Dříve stačilo, když IT vytvářelo reporty pro úzkou skupinu vrcholného managementu. Doba se ale změnila. Firemní struktury se staly více decentralizované s nutností rychlého rozhodování na všech úrovních řízení. S tím se samozřejmě zvýšily požadavky na kvalitu a hlavně množství informací, které je třeba doručit stále většímu počtu uživatelů. Informační oddělení tak stojí před otázkou, jak v dostatečné kvalitě a hlavně ve správný čas tyto informace poskytnout.

S čím se firmy setkávají?

Mezi hlavní problémy patří:

Jak podporovat stále rostoucí množství uživatelů bez nutnosti stále zvyšovat počet IT pracovníků?

Jak konsolidovat data ze všech systémů? Každý systém má svá pravidla, číselníky, datové struktury.

Jak zvýšit spokojenost uživatelů, v horších případek snížit frustraci z dlouhých čekacích dob na potřebné informace? Vzhledem ke složitosti systémů každý požadavek nějakou dobu trvá ….

Jak uspokojit potřeby všech uživatelů? Jedni si chtějí reporty připravovat sami, jiní chtějí připravené informace ráno v emailu.

Jak zpřístupnit uživatelům data v podobě, které budou rozumět?

Přichází doba Business Intelligence

Odpovědí na tyto a další otázky jsou Business Intelligence systémy. Tyto systémy umožňují uživatelům zpracovávat informace způsobem, kterému rozumějí a který vyžadují. Hlavním přínosem těchto systémů je, že uživatelé si potřebné informace získávají a připravují sami. Informační oddělení se pak starají hlavně o kvalitu, spolehlivost dat a zabezpečení přístupů k těmto datům.

Business Intelligence systémy se skládají z mnoha částí a patří mezi ně:

  1. Portály a dashboardy
  2. Reporting
  3. Interaktivní vizualizace dat, OLAP analýzy
  4. Integrace s nástroji Office
  5. Pokročilé analýzy dat (časové řady, modelování)
  6. Správa uživatelů, metadat

Jak zvolit správné Business Intelligence řešení

Móda se v pravidelných cyklech opakuje. A nejen móda. Také v IT se některé vývojové směry opustí, aby byly za několik let se slávou znovu objeveny. V době mainframů byla všechna data i výpočetní výkon na serveru. Pak přišla doba stolních PC. Se zvyšujícím se výkonem se začala data stěhovat na stoly desktopů. Stále se zlepšující specializované aplikace umožnily uživatelům zpracovávat informace, provádět analýzy a dělat podle nich rychlá rozhodnutí.

S nárůstem počtu uživatelů i PC začaly být problémy s aktuálností, správností dat a samozřejmě také s údržbou aplikací. A do popředí se dostávají internetové – intranetové systémy, pro jejich schopnost jednoduššího sdílení informací a snadné správy. V dnešní době jsou informace opět ukládány a aplikace spravovány centrálně, podobně jako tomu bylo v době mainframů. Požadavek na schopnost samo-analýz z éry PC samozřejmě zůstal.

Tento vývoj vyúsťuje v požadavek na nový model IT architektury, který:

Podívejme se nyní na klíčové vlastnosti tohoto nového modelu.

„Vytvořte mi do zítra…“ by se mělo změnit na „Podívám se jak…“

Současná doba vyžaduje rychlá rozhodnutí. Získávání informací prostřednictvím zadávání úkolů na IT je příliš pomalé. Je mnohem výhodnější, pokud si uživatelé mohou informace zajistit sami.

Jedna verze pravdy

Typická IT architektura je složena z mnoha častokrát nekompatibilních aplikací a systémů. Tyto systémy slouží k určitým účelům, a tak mají různé standardy, kontrolní mechanismy a datové struktury. Není snadné zajistit mezi takovýmito systémy konzistenci. Uživatelé ale jednoznačné a konzistentní informace potřebují.

Datová kvalita

Datová kvalita se někdy do Business Intelligence systémů nezapočítává. To je ale velká chyba, protože právě datová kvalita bývá jedním z hlavních problémů těchto systémů. Budeme se jí proto věnovat v samostatné kapitole.

Jedna aplikace vhodná pro všechny … neexistuje

IT má tendenci v rámci unifikace a zjednodušení prosazovat jeden společný Business Intelligence nástroj – aplikaci. Tato aplikace by měla sloužit velmi širokému spektru uživatelů (analytici, běžní uživatelé, management). Aby splnila požadavky všech, nejspíše bude příliš složitá pro běžné uživatele a málo robustní pro pokročilé uživatele, kteří potřebují složitější analytické funkce, jako je například forecasting, modelování a podobně.

To nejlepší z nejlepších

Další docela rozšířenou strategií je vybrat několik nezávislých dodavatelů BI s ohledem na jejich hodnocení a od každého si vzít to nejlepší. Tato strategie ale většinou přináší vysoké náklady. Každá aplikace má jiné systémové a HW požadavky a samozřejmě vyžaduje i speciální trénink a znalosti na straně uživatelů i IT. V takovémto heterogenním prostředí se těžko nastavují standardy pro práci s daty, informacemi.

S ohledem na výše popisovaný model a požadované vlastnosti se jako ideální řešení jeví centralizovaná, integrovaná BI platforma, která obsahuje široké spektrum možností a nástrojů pro všechny typy uživatelů v rámci celé organizace, snadno spravovatelná a řízená z jednoho společného centrálního místa.

V příštím díle článku se podíváme na problematiku datové kvality, obohacování, slučování dat, reporting a také na pojem BI v podání SAS Institute.

Autorem článku je Pavel Mašek, Business Intelligence consultant SAS ČR

Přečtěte si také

Jana Žižková: SAS je jediným dodavatelem komplexních analytických řešení

Exit mobile version