Canon EOS 450D: digitální zrcadlovka s mnoha pokročilými funkcemi

Žena

V lednu letošního roku se na trhu objevil očekávaný nástupce legendárního Canonu EOS 400D. Jeho nástupce získal jmenovku 450D. Digitální zrcadlovka Canon EOS 450D se řadí mezi amatérské zrcadlovky. Novinka přináší několik vylepšení. Jaké to jsou a jestli stojí za to, se dozvíme v dnešním testu.

Rozdíly oproti svému předchůdci

Oproti předchůdci se liší rozlišením snímače, který nyní disponuje dvanácti megapixely, velikosti displeje a hledáčku, režimem Live View se zaostřováním pomocí hlavního snímače a podporu SDHC karet, které nám umožní použít SD karty s vysokou kapacitou (4 GB a více).

Displej byl zvětšen z původních dva a půl palce na rovné tři palce, ale bohužel rozlišení už zvětšeno nebylo, což je škoda. Zůstalo tedy 230 000 pixelů. S displejem problémy nejsou a je na něj dobře vidět i venku za slunečného počasí.

Co se týče práce s menu a nastavováním, tak se změnilo oproti předchůdcům hlavně ve změně pozice tlačítek. Toto řešení mi připadá příjemné a dá se na něj rychle zvyknout. Celé menu fotoaparátu je přeloženo do češtiny.

Většina lidí, co fotoaparát drží, si na uchopení zařízení stěžují. Je to bohužel příčinou malého prostoru pro uchycení fotoaparátu rukou. Určitě si na to časem zvyknete, ovšem pokud máte velkou ruku, tak jednoduše nebude vědět kam s prsty. Tento problém je asi největší, s čím se nová čtyřistapadesátka potýká.

Fotoaparát je osazený CMOS snímačem s poměrem stran 3:2 o velikostech 22,2 x 14,8 mm a rozlišení 12,2 MPix. Přírůstek tedy o dva megapixely oproti „čtyřstovce“. Kvalita je na danou kategorii velice dobrá a to i při použití vyšších citlivostech (ISO). Škoda jen že nenajdeme zde větší hodnotu než ISO 1600.

CF vs. SDHC karty

Canon změnil u tohoto modelu použití paměťových karet a to na paměti se zkratkou SDHC. Tyto karty jsou nejpoužívanější a to nejen u fotoaparátu ale i u spoustu jiných přístrojů, jako jsou přehrávače, mobilní telefony a jiné. Je to určitě výhoda, protože tak můžete kartu použit nejen do fotoaparátu. Další výhodou je také pořizovací cena těchto karet. Maximálně možná použitelná kapacita karty je 32 GB.

Změnou prošla také použitá baterie, která má nyní větší kapacitu a také déle vydrží. V technických parametrech je hodnota 500 snímků na jedno nabití.

450D vs. 1000D

V polovině roku 2008 představil Canon svou nejlevnější zrcadlovku. Nese název 1000D a jedná se o „očesanou“ verzi „čtyřistapadesátky“. Rozdílem je rozlišení (12 Mpx vs. 10 Mpx), menší displej o rozměru dva a půl palce, úbytek dvou ostřících bodů, pogumované části na zadní straně přístroje a také absence senzoru pro přiblíženi. Ty jsou určeny k tomu, aby při přiložení oka do hledáčku automaticky vypnul displej. Šetří to baterii a také pohled je pak příjemnější, hlavně v nočních hodinách, kdy nás displej neosvětluje.

„Tisíc déčko“ stojí nyní kolem 9 500 Kč bez objektivu a 11 tisíc se základním objektivem oproti 450D, kdy samotné tělo stojí 13 300 korun. Se setovým objektivem se cena pohybuje mezi patnácti až šestnácti tisíci korun českých.

Je to poměrně velký částkový rozdíl a který z nich si vybrat, je otázka. Záleží, kolik chcete do fotoaparátu investovat. Cena „tisícovky“ je opravdu lákavá a pokud oželíte pár drobností, jako menší rozlišení, menší displej, absenci senzoru přiblížení a zadních pogumovaných ploch, tak je mladší „bratříček“ jasnou volbou.

Vše je zabaleno v estetické krabici, kde nalezneme samotné tělo fotoaparátu, základní setový objektiv (pokud koupíte kit s objektivem), baterii, nabíječku, ramenní popruh, USB a AV kabely, manuály a CD, na kterém jsou nahrány ovladače a programy Digital Photo Profesional 3.4. Ten slouží pro úpravu Raw. souborů. Dále EOS utility, díky kterému můžete ovládat fotoaparát pomocí počítače. Na monitoru se vám ukáže obraz, který je snímán fotoaparátem a na obrazovce počítače tak máte k dispozici všechna nastavení, tak jako na fotoaparátu. Toto se hodí do foto studií, kdy vidíte ihned výsledek na počítačovém monitoru. CD také obsahuje jednoduchý program pro úpravu fotografií Picture Style Editor.

Zkušenosti a závěr

S fotoaparátem se opravdu příjemně fotí, ovšem kdo má větší ruku, tak bude asi zklamán s úchopem. Ovládání je příjemné, a to i díky novému překladu do češtiny. V hledáčku přibyla hodnota ISO, takže nyní máte větší přehlednost nad funkcemi (na rozdíl od EOS 400D).

Dvanáctimegapixelové fotografie jsou dostatečně velké pro výtisk i větších formátů. Kvalita se také musí ocenit při použití větších hodnot citlivosti oproti konkurenci v této cenové kategorii. Jen škoda absence ISO3200.

Konečný verdikt
Digitální zrcadlovka Canon EOS 450D, která je považována za amatérskou, nabízí mnohé pokročilé funkce převzaté z profesionálních modelů. Tento fotoaparát vám nabídne další krok ke kreativní práci a je určen hlavně pro velké nadšence fotografování. Protože cena klesá, tak je tím dostupná pro více lidí. Pro ty co chtějí zrcadlovku za levný peníz, je k dispozici od Canonu model 1000D, který je sice ochuzen o pár funkcí, ale určitě si najde své příznivce.

Ukázkové fotografie:

Fotoaparát si pořizujeme samozřejmě kvůli fotografiím a tak některé ukázkové přinášíme. Vzhledem k velikosti je jejich rozlišení zmenšené na šířku 1280 pixelů: plody, Slunce nad loukou, tunel.

Exit mobile version