Češi uspoří 60 korun měsíčně, Američané investují do akcií

Správné finanční plánování je v dnešní době jedna z nejdůležitějších věcí. Kdo toto umění dokonale ovládá, ten má budoucnost zajištěnou. Ze statistik vyplývá, že se Evropané snaží spíše spořit, zatímco Američané téměř všechny své finance investují.

Tento fakt je dán především mírou rizika, které je se spořením nebo s investováním spojeno. Evropané mají raději jistotu a proto více spoří, i když výnosy z takového způsobu hospodaření nejsou zrovna velké. Obyvatelé Spojených států Amerických naproti tomu většinu svých financí investují, což sice představuje vyšší riziko, avšak návratnost takovéto investice je mnohonásobně vyšší než u klasického spoření.

Ze statistik vyplývá, že nejvíce ze všech spoří obyvatelé Itálie a hned po nich Francouzi. Italové každým měsícem uspoří na svých bankovních účtech či v hotovosti asi 11,6% ze své měsíční mzdy. Ve Francii je to jen o jednu desetinu procenta méně.

Američané jsou naproti tomu spíše zvyklí se zadlužovat a všechny své zbylé finanční prostředky okamžitě investovat například do nákupu akcií a jiných cenných listů.

Evropané jsou se zadlužováním a investováním opatrnější. Než si třeba vezmou půjčku, mají již něco našetřeno. Spoření probíhá nějčastěji na bankovních účtech či ve spořitelnách, kde jsou ovšem úroky minimální a rozhodně nepokryjí míru inflace a často ani poplatky za vedení takovýchto účtů.

Ve finančních otázkách je většinou výhodné poradit se s finančním poradcem. V Americe tuto službu využívá necelá jedna třetina obyvatel. V České republice je to už jen jedna desetina. Zbytek Čechů si raději nechá poradit od rodiny či přátel.

Z průzkumu také vyplývá, že asi 50% Američanů vlastní majetek v hodnotě vyšší než 50 tisíc amerických dolarů, z čehož je asi 50% financí ve formě akcií. V Evropě jsou na tom nejlépe ve Švýcarsku, kde má asi 40% obyvatel více než 50 tisíc eur. Evropané mají v průměru 42% svých financí na bankovních účtech, 23% ve formě akcií, dluhopisů a v podílových fondech, 13% v penzijním pojištění, 12% v životním pojištění a jednu desetinu financí v hotovosti.

V žebříčku uspořených měsíčních příjmů se Česko umístilo až na devatenáctem místě se svými 0,5% uspořených financí, což vzhledem k průměrné měsíční mzdě činí asi jen 60 korun.

Zdroj: Spořit nebo investovat? Na bankovních účtech leží miliardy

Exit mobile version