CeBIT téměř ovládly čínské firmy

, 23. březen 2007 07:06 8 komentářů
Rubriky: Marketing

CeBIT
Veletrh CeBIT přilákal podle údajů pořadatelů celkem 379 tisíc lidí, což je o čtrnáct tisíc více než v minulém roce. Průzkum mezi návštěvníky rovněž odhalil, že největší skupinu zájemců tvořili odborníci ze segmentu průmyslové výroby. Zájem o veletrh byl také ze strany pracovníků státní správy a samosprávy, kterých na veletrh dorazilo čtyřicet tisíc.

CeBIT
Z celkového počtu 6 059 vystavovatelů tvořily necelé tři tisíce německé společnosti a ostatních 3 311 firem pocházelo ze 77 zemí celého světa. Výrazněji byli zastoupeni asijští a tchaj-wanští vystavovatelé.

Na některých stáncích byly k vidění napodobeniny přístrojů známých značek a okopírovaných logotypů. Zástupci těchto firem podle našich zkušeností často odmítali fotografování s odvoláním na nový design svých výrobků nebo zvláštní patenty.

Nepodařilo se nám také zjistit technické informace o chystané síti čtvrtého českého mobilního operátora U:fon od zaměstnanců čínské společnosti ZTE, která firmě MobilKom pomáhá vybudovat síť založenou na technologii CDMA.

Skype pro byznys


Rasmus Almqvist ze společnosti Skype nám na stánku představil řešení Skype for Business. Firma bude instalační balíček nabízet online a prostřednictvím prodejců IT zařízení a poskytovatelů připojení. V nabídce je také několik telefonů pro volání přes internet nebo pevné linky. Správci sítě získávají podrobné pokyny pro nastavení síťové politiky, mohou zakazovat některé funkce, včetně supernode, což znamená, že Skype využívá hardware i přenosovou kapacitu pro komunikaci ostatních uživatelů.

Samotný balíček Skype pro byznys obsahuje deset předplacených účtů, kredit na volání ve výši padesáti eur, možnost časově neomezeného volání na pevnou linku (platí se pouze jednorázově 0,039 eur za každý telefonát) a kontrolní panel pro další nastavení.

Za vlak zaplatíte mobilem


Britský mobilní operátor Vodafone na veletrhu převedl VoIP (Voice over IP) s pracovním názvem Starfish. Služba by měla být dostupná z běžných mobilních telefonů. Majitelé mobilních telefonů mohou díky službě komunikovat s lidmi, kteří používají IM klienty MSN, Yahoo, AOL a Skype. Na tyto klienty je možné zasílat hlasové a textové zprávy. Mobilní telefon tyto informace přenáší na základovou stanici operátora, odtud data míří k bráně a dále jsou přenášena přes internet.

Německá železniční společnost Deutsche Bahn oznámila, že od října spouští zkušební platby za jízdenky pomocí mobilního telefonu. Experiment s názvem Touch & Travel je zatím určen pouze pro železniční dopravu v Berlíně a okolí, ale využít jej mohou také cestující mezi Berlínem a Hannoverem. Dráhy budou spolupracovat s mobilním operátorem Vodafone a dalšími firmami. Systém by měl být přístupný pouze pro vybrané mobilní telefony značky Motorola.

Cestující se při nástupu zaregistrují a podobným způsobem o sobě dají vědět při výstupu z dopravního prostředku. Podrobnosti o délce využívání vlaku se uloží na SIM kartě telefonu a odešlou do počítačové centrály mobilní sítě. Částku za cestu vlakem zaplatí zákazník na svém telefonním účtu.

Hlasujte pomocí televizního ovladače


Firma Alcatel-Lucent představila ve svých expozicích několik technologických prototypů. Prvním je Live TV, které umožňuje například z dopravní zácpy pomocí PDA dálkové přihlášení k televizi a zadání příkazu k nahrávání filmu. Film se posléze nahraje a vlastník tohoto zařízení si může po návratu z domů celý snímek přehrát.

Zajímavě vypadá také možnost hlasování pomocí televizního ovladače v různých soutěžích. Dnes se využívají hlavně zpoplatněné premium SMS nebo zvláštní telefonní čísla se zvýšeným tarifem za jednu minutu hovoru. Firma Alcatel-Lucent odhaduje, že by mohl být příjem z tohoto typu hlasování vyšší, protože je jednodušší využít ovladač než psát SMS zprávu.

Technologie vyžaduje ADSL linku s rychlostí od 3 Mb/s do 10 Mb/s pro větší televizní obrazovky. Zároveň je nutné, aby měl zákazník pevnou telefonní linku, protože veškeré hlasování bude později započítáno do měsíčního vyúčtování. Hlas diváka je zaznamenán online a může se okamžitě zobrazit v rámci sledovaného pořadu.

Reklama v obýváku


Na stejném stánku jste také mohli na vlastní oči vyzkoušet využití RFID (Radio Frequency Identification), což je systém rozpoznání objektů pomocí radiofrekvenčních vln. Tato technologie zřejmě v budoucnu nahradí často využívané čárové kódy.

V expozici Alcatel-Lucent ukazovali také využití RFID v reklamě. Představte si, že ve městě vidíte zajímavou reklamu a chcete zjistit více informací o propagovaném produktu. Jednoduše přiložíte svůj mobilní telefon s RFID čipem k vysílači umístěném na reklamě a po návratu domů uděláte totéž u svého televizního set-top-boxu, který běžně používáte k příjmu digitální televize.

Pokud jste si v obchodě nekoupili speciálně upravený set-top-box, mobilní telefon se spojí se sítí operátora a předá požadavek na zobrazení obsahu. Síť operátora tuto žádost doručí IP aplikaci, která zařídí zaslání příslušného reklamního videa zpět do set-top-boxu. Následně na obrazovce uvidíte reklamní film. Ve druhém případě kontaktuje IP aplikaci přímo set-top-box a další postup je už stejný jako v prvním případě. Doručený obsah je rovněž možné zpoplatnit.

Ohlédnutí za CeBITem


Námi oslovení čeští vystavovatelé se většinou shodují, že se jejich firmám veletrh vyplatí. Účast na CeBITu jim pomáhá rozšířit kontakty, potkat některé VIP zákazníky a získat nové obchodní příležitosti. Zatímco účast na českém Invexu budou někteří zástupci českých firem zvažovat, příští rok se zcela určitě opět objeví v Hannoveru.


Komentáře

#1
23. březen 2007 07:49

Bulvární tiutulek tohoto článku naprosto neodpovídá obsahu. Z celkového počtu 6 059 vystavovatelů tvořily necelé tři tisíce německé společnosti a ostatních 3 311 firem pocházelo ze 77 zemí celého světa.

Radim Hasalík #5
Radim Hasalík 23. březen 2007 08:04

Děkuji Vám za připomínku. Přidal jsem slovíčko "téměř". Asijští vystavovatelé byli na CeBITu ze všech zemí opravdu nejvíce zastoupeni.

Mirek #2
Mirek 23. březen 2007 08:17

No mě se zdál Cebit uplně ovládlý firmami z východní Asie :)

Radim Hasalík #6
Radim Hasalík 23. březen 2007 08:23

Když jsem článek připravoval, našel jsem v oficiálních materiálech, že na CeBITu vystavovalo přes tisíc asijských firem. Bohužel ten údaj nějak nemohu dohledat.

mm #3
mm 23. březen 2007 11:08

Tak to jsem zvedav, kdo s alespon prumernou inteligenci bude na ulici sbirat reklamy, aby si jimi svinil televizor v obyvaku :-)

Radim Hasalík #7
Radim Hasalík 23. březen 2007 11:18

To může být i bonus - uvidíte reklamu s klipem nějakého zpěváka, přiložíte čip a doma si poslechnete její nejnovější skladbu, která Vás zároveň naláká k nákupu alba. Jinou možností může být "videorecenze" nějakého produktu. Pokud bude nezávislá, mohlo by to docela dobře fungovat.

Mirek Novotny #4
Mirek Novotny 24. březen 2007 08:21

Nastup Cinskych firem se deje leta. Ikdyz po mnoho let byl spise skryt. Oni se donedavna Cinani spokojili s roli OEM vyrobce pro zapadni firmy a ne, ze by primo kradli technologie ( to se ve velkem delo pred cca 10lety, dnes uz moc ne) ale peclive studovali jak se co dela, od vyvoje az po logistiku. A dnesek je nastup Cinskych firem do Evropy ci USA a to ve vsech oblastech od IT az treba po Auta. Mnoho lidi si stale rika: Cina je ok, je to jen montovna ci maximalne particka kopirovacu vseho, ale ve skutecnosti Cinska vlada posila mnoho a mnoho studentu sbirat zkusenosti na university zapadniho sveta a v neposledni rade se snazi zvysovat uroven svych vysokych skol. Uz zanedlouho prekroci pocet vyskoskolaku v Cine pocet vsech vysokoskolaku v Evrope. Skutecne, aby se za par let Evropa se nedivila, kdyz nebude mit pomalu co konkurenceschopneho nabidnout.

Radim Hasalík #8
Radim Hasalík 24. březen 2007 10:04

Máte pravdu. Odhaduje se dokonce, že přijdou tzv. čínská Windows, což je vlastní operační systém, který vyvine některá z technologických firem v Číně.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů