Cenu ACM Turing Award získal tvůrce prvního moderního osobního počítače

New York (USA) 9. března – Thacker, zakládající člen tří předních výzkumných laboratoří, které daly světu Tablet PC a další významné produkty v oblasti současné i dřívější výpočetní techniky.

Asociace pro výpočetní techniku (ACM – Association for Computing Machinery) dnes jmenovala Charlese P. Thackera vítězem ceny ACM A.M. Turing Award 2009. Thacker cenu získal za svou průkopnickou činnost v oblasti návrhu a realizace prvního moderního osobního počítače Alto a také za práci na přípravě prototypů prvních síťových počítačů. Thackerův osobní počítač, který sestrojil za dobu svého působení ve firmě Xerox PARC (výzkumné centrum firmy Xerox v Palo Alto) přinesl novou vizi samostatného síťového počítače, který měl být k dispozici na každém pracovním stole. Thacker sestrojil počítač s výbavou, která se u dnešních modelů osobních počítačů stala standardem. Thackerovo jméno bylo také citováno v souvislosti s jeho prací na vývoji sítě Ethernet, která umožňuje sdílení a přesun zdrojů mezi jednotlivými počítači a stala se prototypem pro dnešní nejpoužívanější osobní počítače, které umožňují přímou interakci s uživateli. Cena Turing Award, která je široce považována za „Nobelovu cenu v počítačovém průmyslu“, nese jméno britského matematika Alana M. Turinga. Součástí ceny je i finanční odměna 250.000 dolarů. Tuto soutěž finančně podporují firmy Intel Corporation a Google Inc.

„Charles Thacker si díky svému úsilí vysloužil reputaci jednoho z nejdistinguovanějších systémových inženýrů v historii,“ řekl prezident ACM, profesor Dame Wendy Hall. „Jeho úspěchy – od počátečních inovací v oblasti osobních počítačů až po vytvoření moderních multiprocesorových síťových pracovních stanic a stolních počítačů – velmi hluboce ovlivnily moderní výpočetní techniku.“

Andrew Chien, viceprezident výzkumné laboratoře firmy Intel (Intel Labs) a ředitel výzkumu technologií budoucnosti ve firmě Intel Corporation, řekl: „V počítači Alto, který navrhl Charles Thacker, jsou obsaženy důležité prvky dnešních osobních počítačů a tento počítač se tak stal základem jednoho z nejinovativnějších průmyslových oborů na světě, který pomáhá lidem z celého světa. Tleskáme tomu, jakou měl Chuck jasnou vizi budoucnosti, jeho zaměření na jednoduchost a jeho neuvěřitelně plodnou historii v oblasti návrhu klíčových systémů, které urychlují vědecký i průmyslový pokrok již po několik desítek let.“

„Společnost Google se s radostí připojuje k ocenění Charlese Thackera za jeho nepopiratelnou roli při vývoji nejdůležitějších technologií 20. století,“ řekl Alfred Spector, viceprezident pro výzkum a speciální iniciativy ve společnosti Google Inc.

„Charles Thacker a jeho úspěchy umožnily vytvoření počítačového světa v podobě, v jakém ho dnes využíváme. Jsme hrdi na to, že můžeme sponzorovat cenu ACM Turing Award, která má podporovat další výzkum v oblasti výpočetní techniky a souvisejících technologií, které jsou na rozvoji výpočetní techniky závislé.“

Ovlivnil historii výpočetní techniky

Thacker vytvořil a spolupracoval na vývoji toho, co se později stalo základním stavebním kamenem počítačového průmyslu. Počítač Alto, který byl vyvinutý v roce 1974, zahrnoval bitmapový displej (podobný televiznímu přijímači) s moderním grafickým uživatelským rozhraním (GUI) a WYSIWYG (What You See Is What You Get (WYSIWYG) editory. Tyto komponenty v posledních dvaceti letech zcela ovládly počítačový průmysl. Thacker byl také spoluvynálezcem sítě Ethernet, která byla představena v roce 1973. Jedná se o “propojovací systém”, který umožňuje propojení několika pracovních stanic, tiskáren, skenerů, serverů a modemů tak, že spolu mohou vzájemně komunikovat.

Dnešní Ethernet je tisíckrát rychlejší než původní verze a stal se dominantní technologií v oblasti místních sítí. Ve výzkumném středisku firmy Digital Equipment Corporation, Thacker navrhl multiprocesorovou pracovní stanici Firefly. Jedná se o inovaci, která se stala důležitou v současném světě založeném na multijádrových procesorech. Tyto systémy jsou široce používané v různých oblastech díky své schopnosti zvyšovat produktivitu a výkon systémů. Používají se v aplikacích založených na zapouzdřené architektuře, síťových systémech, digitálním zpracování signálu, grafice a speciálních efektech.

V roce 1997 přešel Thacker do výzkumné divize firmy Microsoft (Microsoft Research), kde pomáhal zakládat výzkumnou laboratoř v Cambridgi (Microsoft Research Cambridge). Zde také poprvé vytvořil prototyp počítače, na kterém je založena většina dnešních Tablet počítačů.

Tablety jsou popisovány jako nejvýznamnější aktuální vývoj na hardwarové platformě osobních počítačů. Umí pracovat s výkonnějšími operacemi a nabízí zcela nové možnosti pro přímou interakci s uživateli, které se rychle stávají důležitou součástí počítačového průmyslu. Po svém příchodu do týmu pro vývoj Tablet PC se Thacker vrátil do firmy Microsoft v roce 2005 a v současné době se podílí na výzkumu počítačové architektury ve výzkumném centru firmy Microsoft v Silicon Valley.

Vzdělání

Thacker má za sebou rozsáhlou publikační činnost a je držitelem 29 patentů z oblasti počítačových systémů a sítí. Je váženým absolventem Fakulty počítačových věd na kalifornské univerzitě v Berkeley, kde získal titul bakaláře fyzikálních věd (B.S.). Kromě toho je držitelem čestného doktorátu Švýcarského federálního institutu pro technologii, je členem organizací ACM a Muzea počítačové historie (Computer History Museum). Je rovněž členem Americké akademie umění a věd a umění (American Academy of Arts and Sciences) a členem Americké národní inženýrské akademie (U.S. National Academy of Engineering). Za práci na vývoji počítače Alto získal Thacker v roce 1984 cenu ACM Software System Award společně se svými kolegy Butler Lampsonem a Robertem Taylorem. V roce 2004 získal Thacker spolu s Lampsonem, Taylorem a Alanem Kayem cenu Charles Stark Draper za vytvoření prvního síťového osobního počítače. V roce 2007 získal medaili Johna von Neumanna od institutu IEEE.

Organizace ACM představí vítěze ceny A.M. Turing Award 2009 dne 26. června na slavnostním banketu v San Francisku (Kalifornie).

Zdroj: Association for Computing Machinery

Exit mobile version