Česká republika součástí evropského projektu elektronického zdravotnictví epSOS

Evropský projekt elektronického zdravotnictví epSOS (Smart Open Services for European Patients), který 18. ledna 2011 představil na tiskové konferenci v Praze jeho koordinátor Fredrik Lindén, vstoupil na začátku roku 2011 do své pilotní fáze. Tento projekt Evropské komise je zaměřen na vytvoření interoperability jednotlivých systémů elektronických zdravotních záznamů v Evropě pro přeshraniční výměnu a zajištění bezpečnější zdravotní péče pacientům i mimo jejich domovský stát.

Pilotní fáze se účastní vybrané země EU včetně České republiky, kterou v projektu zastupuje společnost IZIP, a.s. se svým projektem Elektronických zdravotních knížek (EZK). „Projekt epSOS je prvním krokem k řešení problémů, kterým čelí nejen lékaři při ošetření zahraničních pacientů, ale také samotní pacienti. Tyto problémy zahrnují doplnění nezbytných léků, které pacient ztratil nebo zapomněl doma, informování lékařů mluvících cizím jazykem o svém zdravotním stavu či stanovení diagnózy a předepsání správných léků při omezené znalosti pacientovy historie,“ uvedl Fredrik Lindén, koordinátor projektu epSOS.

Stále častější řešení případů přeshraniční úhrady lékařské péče potvrdil i Václav Janalík, vedoucí informačního oddělení Centra mezistátních úhrad: „Provádíme mezistátní úhrady za poskytování zdravotní péče českým pojištěncům v zahraničí a také cizích turistů u nás již od roku 2002 – tehdy jsme řešili desítky případů, v loňském roce již 140 000. Elektronizace ve zdravotnictví je nutností vycházející z nařízení EU. Například my od roku 2012 si budeme muset předávat data o úhradě zdravotní péče se zbytkem EU pouze elektronicky. Proto podobné projekty jako je epSOS vítáme, neboť doplňují mozaiku přenosu zdravotnických dat o důležitý prvek. Mobilita euroobčana bude ještě komfortnější a bezpečnější. A z objemu úhrad je patrné, že Češi rádi cestují.“

Pilotní fáze projektu epSOS bude probíhat v roce 2011 a následovat ji bude v roce 2012 další fáze rozvoje projektu, která rozšíří poskytované služby. V roce 2012 se téměř zdvojnásobí počet účastnických států. „Projekt epSOS je mimo jiné odpovědí na požadavek vycházející ze směrnice Evropské komise o právech pacientů,“ doplnil Milan Růžička, koordinátor projektů EC ze společnosti IZIP, a.s. a dále upřesnil: „Každý stát je v epSOSu reprezentován tzv. Národním kontaktním bodem, který bude bezpečný přenos dat technicky i organizačně zajišťovat. Národním kontaktním bodem v České republice bude pro tuto fázi projektu epSOS společnost IZIP, a.s.“

„Projekt epSOS je výjimečný tím, že pacienti budou mít na svých cestách do ostatních zemí své zdravotní informace dostupné a srozumitelné i tamním zdravotníkům. Například pokud důchodce z Prahy trpí onemocněním diabetes mellitus se závislostí na inzulínu a na dovolené v Itálii ztratí tašku s léky, tak jednoduše navštíví nejbližší nemocnici a požádá o vystavení nového předpisu na inzulín. Všechny potřebné zdravotní informace tohoto českého občana zjistí ihned a jednoduše v rámci sdílení dat v epSOSu,“ uvedl Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.

Exit mobile version