České 3G v půli roku 2010: optimismus, ale opatrný

BtS - T-Mobil

Po létech stagnace se všichni tři čeští operátoři předhánějí v rychlosti výstavby sítí třetí generace. Jedna tisková zpráva stíhá druhou, avšak co se ve skutečnosti skrývá za optimistickými procenty pokrytí?


Telefonica O2, nejtmavší místa 3G
až nejsvětlejší GPRS (CDMA není zobrazena)

Když se loni v létě začalo šuškat o spuštění UMTS v sítí T-Mobile, zůstávala část odborné veřejnosti skeptická, zvláště po názorovém veletoči, který T-Mobile ve svých názorech na mobilní datové přenosy předvedl. Jen pro shrnutí: nejdříve bylo UMTS FDD zbytečné, protože stačí EDGE a UMTS TDD, posléze bylo zbytečné, protože se bude rovnou spouštět LTE, až jsme se na začátku roku s několikaletým zpožděním proti konkurenci a zahraniční konečně dočkali.

Je jasné, že v roce 2010 už nebude stačit pokrýt jen Prahu a centrum Brna a myslet si, nakolik to stačí. Po rozpačitém přešlapování z úvodu roku, které mohlo být způsobeno jak tuhou zimou, tak obvyklými technologickými problémy, se výstavba rozjela ve velkém. Následovala Plzeň, centrum Brna, Olomouc, Pardubice, České Budějovice, Zlín a Hradec Králové. Jak vidno, plán zpřístupnit signál třetí generace většině obyvatel krajských a třiceti dalších největších měst do konce roku 2010, jak bylo původně slibováno, nevypadá nyní tak nereálně.

Zajímavé je rovněž sledovat, jakým způsobem jsou prezentována data o novém pokrytí – vždy se mluvím o procentech počtu pokrytých obyvatel a ne území. Nejenom že tato čísla vypadají lépe, ale také se o hodně hůře ověřují. Společně s budováním 3G provádí operátor i změny ve své 4G síti založené na standardu UMTS TDD. Konkrétně se jedná o zdvojnásobení rychlostí datových přenosů. V praxi je však toto vylepšení zanedbatelné: málokdo dosahuje deklarovaných rychlostí a i kdyby ano, přísné datové limity mu jich nedovolí využít. Předpokládá se proto, že jejich změna budou součástí širších změn – během léta přislíbil operátor představit nové datové tarify. S těmi stávajícími totiž proti konkurenci beznadějně zaostává.


T-mobile, 3G až EDGE (žlutá)

O2: Probuzení ze zimního spánku

Telefonica O2 až příliš dlouho těžila ze svého technologického prvenství, během něhož neměla potřebu nějakým zásadním způsobem svou síť vylepšovat a modernizovat. Tento náskok si však operátor jen tak vzít nenechá, pročež se i u něj rozběhla masivní výstavba. Již pokrytou Prahu a Brno následovaly České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Jihlava, Olomouc, Ostrava, Zlín, Kladno, Rokycany, Žďár nad Sázavou, Frýdek-Místek. V poslední fázi se pak jedná o města Jeseník, Písek, Nymburk, Šumperk, Litoměřice, Strakonice a Děčín. O2 tedy nelze upřít fakt, že je před svými konkurenty stále o krok napřed – zatímco oni pokrývají krajská města, O2 už řeší bývalá krajská města. Podle aktuálních údajů by tak přístup k 3G od O2 měla mít třetina české populace.

I zde se však nejedná o bezhlavou výstavbu nových BTS, ale širší změnu koncepce fungování datové sítě. Pokud lze věřit slibům tiskového oddělení, pak bude do konce roku 2010 hotova modernizace 2G sítě, která bude zahrnovat spuštění EDGE na každém vysílači. O2 by tak mohl smazat jednu z hlavních konkurenčních výhod T-Mobilu – nabízet relativně rychlý mobilní Internet i mimo velké aglomerace.

Vodafone nechce černého Petra

V této situaci si Vodafone nemohl dovolit zůstat pozadu a naplňovat 3G licenci jen formálně, jak to činil. I on tak začal s bouřlivou výstavbou, která má do konce roku zahrnovat šedesátku nejvýznačnějších českých sídel. Vedle krajských měst tak už do konce září potkáme rychlý Internet ve městech jako Šenov, Vratimov, Petřvald, Příbram, Napajedla, Otrokovice, Starý Plzenec, Jablonec nad Nisou, Chlumec, Sokolov nebo Prostějov.


Vodafone, 3G až EDGE (světlá)

Realita? Zdaleka ne tak optimistická

Výše uvedené údaje přirozeně probouzejí optimismus a víru, že se Česká republika po několika letech temna dostane alespoň na takou úroveň, jakou má Rumunsko. Nesmíme ovšem zapomenout, že ona optimistická procenta a sáhodlouhé seznamy měst jsou mnohdy spíše toužebná přání.

České mobilní sítě se tak jakoby vracejí na svůj počátek, kdy homogenní pokrytí nebylo samozřejmostí a kdy bylo nutno ten správný signál doslova „lovit“. Jak z vlastní zkušenosti tak četbou nejednoho internetového fóra si lze udělat mnohem jasnější představu o současném stavu 3G sítí: o velmi děravém a často nelogickém pokrytí, o odhlašování se z 3G síti při snaze uskutečnit datový přenos anebo špatně zvládnutých handoverech mezi sítěmi třetí a druhé generace.

Nelze však být přehnaně kritický, takové porodní bolesti jsou zcela běžné. Zbývá jen doufat, že se operátoři nespokojí se současným formálním stavem a dotáhnou pokrytí do konce, stejně tak jako reflektují změnu technologie ve svých datových tarifech – zvláště pak co se velikosti FUP limitů týče.

Exit mobile version