Český Vodafone pustí do prodeje femtobuňky, miniaturní domácí „BTS“

Pro firemní zákazníky, ale také třeba náročné domácnosti, začíná od prvního července Vodafone v ČR nabízet miniaturizované lokální základnové stanice, tzv. femtobunky. Ty lze úspěšně nasadit všude tam, kde je dostupné internetové připojení, ale již ne mobilní signál, spravované jsou pak přímo zákazníky sítě.


Zdroj: William Webb, Ofcom.

Vodafone službu spouští pod označením „vlastní 3G zóna“ od prvního července, jako hardware použil femtobuňku HomeCell 9361 [specifikační PDF s americkou variantou přístroje] od společnosti Alcatel-Lucent. „Těší nás, že se Vodafone, jako první český operátor, rozhodl využít naši technologii malých mobilních buněk. Jsme přesvědčeni, že mu tento krok v budoucnu přinese značný náskok před konkurencí, a to jak v oblasti zlepšování služeb pro koncové zákazníky, tak i v oblasti nákladů na pokrytí,“ okomentoval rozhodnutí Vodafone David Grundel, generální ředitel společnosti Alcatel-Lucent Czech.

Proto, aby si klient mohl službu aktivovat e potřeba být tarifním zákazníkem Vodafone. Do femtobuňky je možné se připojovat běžnými mobilními telefony, ale má to jeden háček, musí se jednat o skutečné 3G telefony, starší přístroje operující pouze v GSM pásmech 900/1800MHz se do buňky nepřipojí. Dalším omezením je nenutnost předchozí registrace vybraných 16 SIM karet na lince operátora. Samotná buňka je s páteřní sítí operátora spojena přes internetové připojení uživatele.

Doporučená přenosová rychlost je 2 Mbps pro downlink a 512 Kbps pro uplink, ze zkušenosti ale vím, že jde úspěšně realizovat hovor i při rychlostech mnohem nižších (podrobnější test druhé generace HomeCell připravujeme). Femtobuňka zvládne simultánně připojit až 4 hovory a její použití je zatím uměle omezeno na 16 vybraných telefonních čísel (připravovaný upgrade firmware počítá s navýšením na 32 čísel).

„Existují a vždy budou existovat místa, kam signál jakékoli mobilní sítě jen stěží dosáhne. Ať už jde o sklepní prostory, suterénní garážové plochy, nitra železobetonových budov nebo jiná extrémní horská místa, kde zákazník potřebuje dočasně nebo natrvalo zprovoznit či zesílit signál mobilní sítě. Proto jako první přinášíme na český trh unikátní řešení, díky kterému si může kdokoli do pár minut vytvořit svou vlastní privátní 3G zónu,“ prohlašuje David Duroň, ředitel marketingu pro firemní zákazníky ve společnosti Vodafone.

Použitý model HomeCell váží 350 gramů, velikostí odpovídá řadovému ADSL modemu: 16.2 cm x 19.5 cm x 5 cm a jeho spotřeba se pohybuje pod hranicí 10 Wattů.

Zařízení podporuje HSDPA až do rychlosti 14.4 Mbps a HUSPA do 5.76 Mbps. Dosah zařízení v továrním nastavení je poměrně komorní, tedy 20 metrů, ale je pochopitelně možné si jej na vlastní riziko rozšířit.

Femtobuňky budou distribuovány formou normálního koncového prodeje, zákazníci zaplatí za nákup každé buňky jednorázový poplatek 3377 Kč a kromě běžných nákladů na provoz již nic více neplatí. Naopak ale operátor provozovateli buňky neposkytne ani žádné další výhody.

Více informací naleznou zájemci od 1. července na www.vodafone.cz/3gzona.

Exit mobile version