Chytré grafické karty zvládnou matematiku

Výkonné grafické karty lze využít i jinak, než jen pro pouhé hraní náročných 3D her. Do teď mohli výhod výkonných grafických karet využívat pouze majitelé stolních pc, ale i majitelům notebooků se začíná blýskat na lepší časy.

V dnešní době nemusí sloužit grafický adaptér pouze k zobrazování informací na monitoru. Současné grafické karty mohou dokonce provádět složité matematické výpočty stejně tak, jako to dělá procesor. Ty nejvýkonnější grafické karty dokonce převyšují výkon běžných procesorů. Výhodou je také fakt, že tyto výpočty zvládne i „současná herní“ grafická karta, nemusí být tedy nijak speciálně navrhnuta. Upraven musí být pouze daný program.

Kromě matematických výpočtů může nalézt výkon grafické karty uplatnění například při převodu a přehrávání videa, výpočtu fyzikálních modelů ve hrách, použití grafických efektů v moderních operačních systémech (Windows Vista – Aero, Linux – Beryl, Compiz).

Použití výkonné grafické karty ve stolním počítači není ve většině případů problém, problém to je ovšem například u přenosných počítačů jako jsou notebooky a počítače o malých rozměrech. Sice tu byly pokusy s moduly MXM, bohužel se příliš neujaly. Notebooků s těmito moduly je příliš málo, navíc u tohoto řešení může docházet k přehřívání v případě špatně navrženého chlazení a příliš výkonné grafické karty. V současné době je v nabídkách českých obchodů pouze grafická karta ATI X700 určená pro notebooky Prestigio P1590W.

Pomohou externí grafické karty?

Zajímavějším řešením mohou být právě externí grafické karty. Donedávna to byl problém, protože neexistovalo dostatečně rychlé a standardizované rozhraní pro připojení grafické karty. Objevily se sice grafické karty (USB NIVO) či monitory (SyncMaster 940UX) připojitelné přes USB rozhraní, ovšem jejich výkon byl limitován pouze pro zobrazování běžné činnosti na monitoru, tedy ideální pro prezentace či jako další pracovní plochu určenou k prohlížení dokumentů a další nenáročné práce. Tato omezení vyplývají především z faktu, že o výpočet obrazu se musí starat procesor a přes USB rozhraní lze zatím při kompresi přenést pouze 1280×1024 při 75Hz a barevné hloubce 24b. Pro hry to tedy není, bohužel i High-Definition video má vyšší požadavky.

Při hraní her pracuje grafická karta s obrovským množstvím dat, které potřebuje rychle načítat. Proto byly nedávno standardizovány kabely a konektory pro PCI Express sběrnici společností PCI-SIG a to konkrétně pro konfiguraci x1, x4, x8 a x16. Díky tomu bude možné používat PCI Express zařízení externě.

Již nyní přicházejí někteří výrobci s prototypy funkčních řešení, které využívají sběrnici PCI Express. Podívejme se tedy na dvě nejzajímavější.

Asus XG Station

Pokud Asus stihne uvést tento produkt, bude na trhu jako první a může si tak užít pár minut slávy. Proč jenom pár minut? Podle současných zpráv se totiž nedostane do prodeje v „krabicové podobě“ koncovým zákazníkům. Zákazník navíc může toto řešení získat pouze při koupi nového notebooku s tímto panelem, který je již grafickou kartou vybaven. Jestli půjde grafická karta vyměnit, není jisté, ale zřejmě se tomu výrobce pokusí zabránit.

Grafická karta je uvnitř panelu připojena přes klasický slot PCI Express x16. K notebooku pak lze tento panel připojit přes ExpressCard slot. Bohužel ExpressCard obsahuje pouze jedinou PCI Express linku, takže výkon grafických karet nebude využit na 100 %. Nehodí se tedy pro nejrychlejší grafické karty.

Toto řešení ovšem nemusí být zavrhováno všemi zákazníky, jak by se mohlo na první pohled zdát. Především nenáročné hráče by to mohlo zaujmout, protože grafická karta je nainstalována v líbivém panelu. Tento panel vás pak může informovat o aktuálních parametrech grafické karty jako je například takt a teplota jádra, otáčky ventilátoru, dokonce i údaj o počtu snímků za vteřinu. Dále panel obsahuje zvukovou kartu s podporou Dolby Headphone, takže lze připojit sluchátka při hraní her a využít tak kvalitnějších efektů, než z integrované zvukové karty.

Pokud by se toto zařízení dostalo volně do prodeje za rozumnou cenu, mohlo by být velmi populární, protože některé současné notebooky již ExpressCard slot obsahují.

Lasso

Označení pochází přímo od výrobce grafických karet ATI (která byla odkoupena společností AMD). Zde už se setkáme s využitím externích PCI Express kabelů a konektorů. Díky tomu je zajištěna vyšší propustnost, a tak ATI mluví i o CrossFire variantě, což jsou připojené dvě grafické karty ATI pracující jako jedna jediná s vyšším výkonem nebo s podporou pro více monitorů. V některých hrách se výkon CrossFire neprojeví, ale výpočetní výkon může být znát v případě GPGPU (matematické výpočty počítané grafickou kartou). V tomto případě je výběr grafické karty na vás, omezení by mohlo nastat pouze v případě výrobce grafického čipu (zda půjdou i nVidia karty, není jisté) a energetické náročnosti celé karty. Konkrétní informace zatím nejsou k dispozici, jelikož je toto řešení ve vývojové fázi.

Názor ITBIZu

Využít externí grafické karty pro další výpočetní výkon je na první pohled výborný nápad. Nezbývá než počkat, zda budou mít stejný názor i zákazníci.

Technologie budoucnosti

Oficiální odhady ohledně prodeje zatím nejsou k dispozici, ještě je příliš brzy. S ohledem na to, že se notebooky stále více prodávají na úkor stolních počítačů, lze předpokládat, že se tato technologie na trhu ujme. Záleží především na koncové ceně a možnostech finálního výrobku. U dnešních notebooků je nejužším hrdlem výkonu právě grafická karta. Procesory jsou u obou kategorií stejné, 4 GB RAM je zatím dostatečné maximum, pevné disky pomalu nahradí SSD varianty, takže jediným omezením pro hry je právě grafická karta.

Proto někteří uživatelé dávají přednost stolnímu PC před notebookem. U stolní varianty lze kdykoliv provést upgrade na výkonnější kartu, v případě externího řešení by to bylo možné i u notebooků a malých PC. Tím by mohla nastat situace, kdy uživatelé raději zvolí notebook, se kterým mohou cestovat na chalupu, případně po bytě. V případě potřeby pak připojí pouze grafickou kartu s monitorem a mohou hrát i nejnovější hry na velkém monitoru.

Například společnost Mobility Electronics prezentuje na svých stránkách externí hliníkový box s PCI Express x16 slotem, který nazývá Magma ExpressBox (varianta Pro je větší). Tento box se připojuje stejně jako Asus XG station přes ExpressCard, takže má podobná omezení. K dispozici jsou dvě různé velikosti podle toho jakou budete chtít použít grafickou kartu. U obou řešení je k dispozici zdroj s výkonem 60W, což je pro výkonné grafické karty nedostatečné. Nejhorším je na celé situaci právě cena, která dle mého názoru tento konkrétní produkt odsoudí k zániku. Jen posuďte sami, menší box stojí 729 USD a větší 749 USD. K této částce je tedy nutné připočíst ještě cenu grafické karty. Za cenu samotného boxu lze pořídit i nový notebook.

Mezi nejprodávanější grafické karty patří stále integrované verze, jelikož jejich výkon je dostačující pro kancelářské a multimediální činnosti. Zda s tímto trendem pohne například nové grafické rozhraní Windows Vista – Aero či HD video, na to si můžeme pouze počkat.

Mezi hojně prodávané low-end karty patří například nVidia GeForce 7300GT, v oblasti mainstream kraluje ATI X1950 PRO a v oblasti high-end nVidia GeForce 8800GTS.

Souvislosti

SSD disky přinesou vyšší výkon
Chlazení tichých počítačů budoucnosti

Exit mobile version