Chytřejší planeta: více inteligence pro informační systémy

Koncept „Smart Planet“ společnosti IBM směřuje k tomu, aby se různé systémy naší společnosti staly „chytřejšími“. Digitální inteligencí vylepšené systémy a jednotlivé součásti našeho života pomáhají k vyšší kvalitě celého našeho světa. Při vylepšování všech systémů našeho světa nesmíme zapomenout na kanál, jehož prostřednictvím pomáháme vylepšit vše ostatní: právě na informační technologie.

Už jsme vás seznámili s principy chytřejší planety na nejčastějších příkladech: využití chytřejší infrastruktury v bankovnictví, zdravotnictví či v dopravě. Pomyslná tma však může číhat právě pod technologickým „svícnem“: vylepšení digitální inteligence může prospět především systémům informačních technologií, základního prvku světa 21. století.

Větší inteligence pro informační technologie

Informační technologie jsou považovány za nejchytřejší prvek naší planety. I ony však potřebují neustále zvyšovat „inteligenci“: podle společnosti IDC se objemy dat a kapacita technologie jejich přenosu v příštích třech letech dokonce zdesetinásobí; servery, úložná zařízení i síťové linky tedy musí držet krok a neustále zvyšovat kapacitu, výkon a dostupnost.

Jako první se však ke zlepšení nabízí efektivita využívání a provozu IT. Až 70 % firemního rozpočtu na informační technologie spotřebuje správa, údržba, zabezpečení a upgradování existujících systémů – namísto vývoje nových funkcionalit a služeb. Průměrný komoditní server jen zřídka využívá více než 6 % dostupné kapacity. Některé organizace nevyužívají až 30 % svých serverových kapacit. Spotřeba energie pro IT systémy se navíc má v příštích pěti letech zdvojnásobit.

Od průmyslové revoluce k miliardám senzorů a čipů

Na přelomu 20. a 21. století stojí společnost před podobnou změnou, jaká se odehrávala před sto lety. Jako došlo ve 20. století k industrializaci výrobních procesů, zvýšení jejich efektivity a snížení nákladů, musíme dnes změnit IT systémy, přizpůsobit je 21. století a využít potenciál chytřejší planety.

V budoucnu můžeme očekávat stále vyšší propojení věcí běžné denní potřeby: senzory, kamery a inteligentní spotřebiče, RFID čipy a další prostředky interakce strojů a předmětů s lidmi: zákazníky, zaměstnanci, pacienty či občany; kdekoliv, prostřednictvím jakéhokoliv zařízení. Z této interakce získáme nové objemy dat, které nám pomohou vyřešit stávající problémy.

Cloud computing a další inteligentní systémy budoucnosti

Jedním z kroků k aktivní organizaci může být propojení vlastních aplikací architekturou orientovanou na služby (SOA). S takovýmto software mohou společnosti oddělit obchod od základních technologií. Díky tomu budou moci vyměnit a podle potřeby znovu využít svůj stávající software, a to za pouhý zlomek toho, co by je stálo zavádění zcela nových systémů. Virtualizace pomůže firmám transformovat datová centra. S její pomocí mohou ušetřit až 70 % serverů a 80 % prostoru. Software pro management služeb dokáže koordinovat všechny tyto systémy z jediného místa a umožňuje uživatelům vlastní správu, což snižuje administrativní náklady. Nové možnosti otvírají cestu pro tzv. „cloud computing“, model vývoje a jednoduchého využívání počítačových technologií, pracující na bázi internetu.

To, jak inteligentní bude IT v budoucnu, však nezáleží jen na inteligenci jednotlivých strojů. Inteligentní bude muset být celá infrastruktura, aby bylo možné naplno využít příležitostí, které nám technický rozvoj nabízí.

Exit mobile version