Čína konečně spustila svůj navigační systém BEIDOU a odhalila ambiciózní kosmický program

Čínská lidová republika v úterý konečně spustila svůj vlastní navigační systém BEIDOU (angl. Compass) a nyní k němu přidala odhalení ambiciózního pětiletého kosmického programu. Samotný systém se zatím nemůže poměřovat ani s GPS, ani s ruským GLONASSem, který má na oběžné dráze 24 funkčních satelitů a globální pokrytí. Na druhé straně je systém sestávající z 10 satelitů a s přesností 25 metrů pořád dále, než nefunkční evropské GALILEO.

Čína plánuje v roce 2012 vypustit dalších deset satelitů a zpřesnit tak možnosti navigace na 10 metrů. Do roku 2020 pak plánuje Čína mít stabilně na obloze 35 satelitů a pokrývat tak plně celou planetu. Oproti zbývajícím dvěma funkčním navigačním systémům se BEIDOU liší využitím hybridního systému, který využívá pět geostacionárních satelitů a zbytek negeostacionárních.

Ve čtvrtek Čína oznámila také odvážný pětiletý plán pro vesmírný výzkum. Ten zahrnuje stavbu vlastní vesmírné stanice, výcvik plně soběstačné posádky pro vesmírné lety a samostatný vesmírný let + přistání na měsíci za účelem sběru vzorků, to vše by se mělo stihnout ideálně do roku 2016.

Opatrnější odhady předpokládají, že se Číně nepodaří přistát na měsíci dříve než v roce 2020, samotné vesmírné lety by se ale po roce 2016 měly stát v zemi samozřejmostí. “Čínané jsou stejní lidé, jako kdekoli jinde na světě,“ prohlásil pro deník Financial Times Zhang Wei z představenstva National Space Administration of China. „Když se díváme nahoru na hvězdnou oblohu, jsme plni tohy lépe poznat a probádat rozlehlost našeho vesmíru,“ dodal.

Exit mobile version