Česko je v hodnocení broadband internetu před Británií a USA

Společnost Cisco si nechal zpracovat globální studii o připravenosti jednotlivých států pro budoucí podmínky využití širokopásmového internetu. Studie přinesla několik zajímavých poznatků. Na budoucí požadavky rychlého internetu, například sledování videa s vysokým rozlišením obrazu, se v připravenosti umístila Česká republika z 66 zemí na 11. místě.


Globální studie podmínek broadband internetu

Online zpravodajství BBC, které o studii napsalo, se pozastavuje nad situací, kdy z výsledků vychází, že se Velká Británie v hodnocení kvality broadband internetových sítí v žebříčku umístila až na 25. místě z 66 hodnocených zemí.

Podle univerzitního výzkumu vede Korea

Realizací průzkumu pro Cisco byly pověřeny univerzity Said Business School a University of Oviedo. Širokopásmové připojení v Česku je podle studie sice horší než v Bulharsku či Litvě, ovšem předstihlo Spojené státy a Británii.

Nejlépe jsou na tom v podmínkách pro budoucnost širokopásmového připojení Jižní Korea, Japonsko a Švédsko. Žebříček byl sestaven podle kritérií na sdílení fotografií či sledování videa. Co se týká připravenosti do budoucna, jsou součástí skupiny i Litva ,Bulharsko, Lotyšsko, Nizozemsko, Rumunsko a Dánsko. V meziročním srovnání jde o výrazný pokrok. Do této skupiny „pro budoucnost“ totiž patřilo pouze samotné Japonsko.

Česko našlo svojí pozici ve druhé skupině zemí nazvaných „Comfortable for today“, tedy těch, kde jsou možnosti připojení ve stávajících poměrech komfortní. Češi jsou na druhém místě za Švýcarskem. USA jsou ob jedno místo za Českem a za nimi na páté pozici následuje Slovensko.

Britové se zařadili až na pátou pozici do další skupiny „Meeting needs for today“, kde úroveň broadband připojení k internetu odpovídá dnešním požadavkům. první je zde island, následují Estonsko, Řecko, Singapur, Kanada. Poslední skupinu tvoří země, kde podmínky připojení neodpovídají ani požadavkům dnešní doby. Ve skupině jsou Malta, Lucembursko, Chile, Čína, Katar, Brazílie a další.

Rychlostní testy

Šetření bylo uskutečněno na základě 24 milionů rychlostních testů speedtest.net. V 66 zemích tak bylo sledováno několik kritérií: rychlost stahování dat, rychlost odesílání dat a prodleva, jak dlouho informace putuje systémem. Univerzity zodpovědné za průzkum však připomínají, že se výsledky neopírají o inzerovanou rychlost, ale o data z praxe.

Tisková mluvčí Cisco Joanne Hughesová uvedla, že pohled na pořadí může být mírně zkreslující. „Důležitý je fakt, jestli je širokopásmová kvalita v zemi dostatečně kvalitní pro dnešní potřeby,“ doplnila mluvčí.

Zdroj

UK broadband ‚not fit‘ for future

Exit mobile version