6G sítě jsou klíčem k budoucnosti s robotizovaným průmyslem

Obrázek: Huawei

Sítě 6G dosud zůstávají vzdálenou budoucností, někde se ale už testují. S rostoucími nároky na komunikaci a modernizací průmyslu se 6G sítě stanou nutností. V České republice je pokrytí 5G signálem standardem zatím pro vyšší desítky procent populace. Další rozvoj technologií bude znamenat i větší požadavky na pokrytí sítěmi nové generace.

V současné době jsou 6G sítě ve fázi testování a ustanovení společných standardů, ale lze očekávat, že poskytnou lepší hodnoty ve všech svých parametrech, uvádí společnost Huawei. Přenos dat i odezva budou rychlejší, nižší bude energetická náročnost. Bude také nutné zvládnout vyšší vytížení sítě, protože počet připojených zařízení rapidně stoupne. Evoluce síťových generací ale přinese mnohem víc, než většina z nás očekává. Technické parametry nejsou u 6G sítí ještě pevně standardizovány, ale předpokládá se, že budou mít přenosovou rychlost dat 1 TB/s, latenci řádově 0,1 ms a budou až 2x energeticky úspornější v porovnání s 5G sítěmi.

Továrny budoucnosti ovládané roboty, kontrola pohybu pomocí bezdrátové technologie nebo autonomní auta. Vysoce efektivní továrny bez nehod nebo selhání lidského faktoru se rýsují na dosah ruky už se stávajícími technologiemi, rychlejší přenos dat ale pomůže k intenzifikaci procesů. Robotizace přinese jednoznačné výhody.

Nové generace připojení, jež nahrazují kabelové technologie, jako například ethernet, přinášejí nové možnosti pro vznik továren budoucnosti, 6G sítě v tomto smyslu posunou dál současné možnosti. Rovněž chytrá doprava a provoz autonomních aut 5. úrovně vyžadují mimořádně nízkou latenci a spolehlivost přenosu dat včetně exaktní lokalizace, proto je i toto odvětví ideálně vhodné pro využití rychlejších sítí. Další stupeň robotizace, a především pohyb samořiditelných mechanismů v exteriéru, ale nebude tím jediným, co další generace sítí podpoří. Další vývoj může pomoci také v neurochirurgii, při rehabilitacích a při překonávání fyzických postižení. Rychlost pohybu a výměny dat bude rozhodující pro rozvoj dalších technologií.

Konkrétní aplikace 6G sítí se nyní testují v laboratorním měřítku technologických společností nebo akademických institucí, ale do deseti let budou využívány globálně na každém kroku. Sítě 6G naleznou uplatnění např. také v streamovacím odvětví, kde každá milisekunda prodlení připojení znamená rozdíl mezi úspěchem a prohrou. Pomohou k vytváření hologramů na bázi 3D (na rozdíl od aktuálních 2D hologramů založených na lomu světla vůči pohybujícím se lamelám) a rozšíření jejich používání. Moderní měřicí systémy se obdobně neobejdou bez toku dat na server v reálném čase.

Exit mobile version