Asseco Solutions slaví 30 let: Od klávesnic k ERP

Zdroj: Pixabay

Před třemi desetiletími se začala psát historie společnosti LCS International, v polovině 90. let největšího dovozce klávesnic do ČR a dnes pod novým jménem Asseco Solutions lídra českého trhu s podnikovými informačními systémy ERP.

„Počátky firmy se datují do doby ekonomické transformace v České republice. Předvídali jsme, že brzy vznikne množství firem pružnějších, než dosavadní socialistické kolosy a že ekonomický software bude pro ně přesně tím, co ke své činnosti potřebují. Tehdy se také začala prosazovat pécečka a my jsme věřili, že mají velký potenciál rozvoje,“ vzpomíná Jiří Šach, jeden z původních majitelů LCS.

LCS se dařilo a brzy najala prvního zaměstnance, Jana Přerovského, a po něm během roku 1991 přišli další. Mezi nimi byl například Petr Maňas. „Náš první opravdu velký obchod v tom roce spočíval v dovozu a prodeji dvou náklaďáků počítačů, vypráví Maňas.“

LCS Noris

Na cestě trhem postupovala firma rychle. V roce 1991 spatřil světlo světa první informační systém z její dílny – Helios. O pět let později, byl na trh uveden druhý – Noris (dnešní Helios Green). V roce 1992 do firmy nastoupil první pracovník marketingu, Jiří Hub. V počátcích své práce se však musel potýkat s problémy s financemi. Avšak těch, které bylo možné investovat do marketingu, pozvolna přibývalo. Po uvedení na trh druhého systému, Norisu, totiž obrat skokově vzrostl téměř na dvojnásobek, a to se odrazilo i na mnohem širších možnostech marketingu.

V roce 1992 LCS už počítače dovážela, montovala i prodávala a současně vyvíjela a prodávala software. Stále však nebyla ujasněná firemní struktura a nezřídka se stalo, že i obchodní ředitel osobně montoval počítače. Brzy však majitelé pochopili, že takový stav je neudržitelný, a proto začali budovat technické oddělení. Postupně však pro LCS přestávalo být výhodné se profilovat jako velkoobchod kompletních počítačů. Proto se zhruba v roce 1994 firma začala v oblasti hardwaru specializovat jen na lokalizované klávesnice s českými znaky.

„V té době snad nebyla v České republice jediná firma, která by klávesnice nebrala od nás,“ vzpomíná Petr Maňas. „Tehdy začínaly klávesnice s českými znaky. Objednali jsme tedy z Tchajwanu oněch šest kláves, které odlišovaly českou klávesnici od anglické. Očekávali jsme, že přijde 4 000 sad těchto šesti písmen. Jaké však bylo naše překvapení, když jsme v dodávce našli šest velkých pytlů, každý po 4 000 klávesách. Celá firma pak seděla a kompletovala…“

Profil firmy se postupně měnil v souvislosti s potřebami trhu. V oblasti hardwaru se zvyšovala konkurence. Zhruba v roce 1996 tak společnost LCS opustila velkoobchod s hardwarem a nadále se věnovala výhradně softwaru, konkrétně podnikovým informačním systémům. „Už od počátku jsme měli představu, že v podstatě všechny myslitelné ekonomické činnosti by bylo možné zpracovávat na počítači,“ vysvětluje Stanislav Sýkora, jeden z prvních zaměstnanců. „Měli jsme představu malého elegantního zařízení s možností on-line přístupu k informacím.“

Na scénu vstupuje Asseco

LCS v roce 2002 dokončila akvizici královéhradecké společnosti Softprofes, která se také zabývala vývojem a prodejem podnikového softwaru. Nejprve došlo kolem roku 2000 k vytvoření společné firmy, do níž LCS investovala peníze a Softprofes své know-how. Po dvou letech obě firmy plynule přistoupily k dokončení akvizice, jejímž cílem bylo kompletní začlenění firmy.

„Jednalo se o přátelské převzetí,“ vzpomíná Jiří Hub, dnes výkonný ředitel a předseda představenstva Asseco Solutions ČR, který měl tehdy akvizici na starosti. „Softprofes měl své zavedené firemní procesy. Pokud jsme chtěli uskutečnit změny, musely být opatrné a postupné, aby se nenarušil běh firmy a nedošlo k poklesu produktivity.“

Nastalo nové tisíciletí a s ním i prudká akcelerace. V roce 2006 byl vytvořen dlouhodobý strategický plán. Názvy všech produktů byly sjednoceny pod značku „Helios“ – Helios Green, Helios Orange a Helios Red. Management se začal zabývat úvahami o dalších směrech, například o začlenění do skupiny firem a expanzi do zahraničí.

V roce 2007 bylo ohlášeno začlenění největšího tuzemského producenta podnikových informačních systémů do skupiny Asseco, mezinárodního poskytovatele služeb v oblasti IT. Pro LCS a systémy Helios se tak otevřely zcela nové možnosti. Během dalšího desetiletí Asseco Solutions nabízí systémy nejen firmám v komerční sféře ve všech oborech podnikání, ale i institucím veřejné správy.

Helios Nephrite

Asseco Solutions u svých produktů neustále zohledňuje trendy. „V současné době představujeme našim stávajícím i potenciálním zákazníkům horkou novinku – zcela nový systém Helios Nephrite,“ vysvětluje Petr Hampl, člen představenstva. „Je určen především velkým firmám na českém a slovenském trhu. Systém využívá moderních technologií a obsahuje řadu inovací a vylepšení. Přitom staví na třiceti letech zkušeností s rozvojem systémů pro tento specifický a zákaznicky náročný segment. Vnímáme jej jako pomocníka a zároveň vizionáře, který rozumí technologiím a dokáže tak přinést ty nejlepší podklady pro rozhodování. A stejně, jako zelený drahokam je symbolem bohatství a životního úspěchu, přičemž dokáže svým uživatelům přinést obojí. Od kamene se však tento softwarový drahokam liší tím, že s firmou roste a zhodnocuje se v čase.“

Jiří Hub, Asseco Solutions
Jiří Hub, Asseco Solutions

„Jsem šťastný, že pracuji právě v oblasti, kde na rozdíl od technologií se základní lidské hodnoty příliš rychle nemění,“ říká Jiří Hub. „Ačkoli trend velí „přesuňte všechna svá data do cloudu“ či „komunikujte více a více elektronicky, třeba přes sociální sítě“, jsem přesvědčen o jednom: Osobní kontakt mezi lidmi nelze ničím nahradit.“

Hlavní milníky v historii LCS International a Asseco Solutions

Exit mobile version