Baterie s více elektrolyty

Baterie typu lithium-kov má na rozdíl od nejznámější baterie Li-Ion anodu nikoliv z uhlíku, ale přímo z „aktivního“ lithia; může proto nabídnout větší hustotu energie/kapacitu.
Lithiovou anodu ovšem dříve či později zničí růst vláken (dendritů), takže tyto baterie mají omezenou životnost. Dnes se používají pouze ve formě na jedno dobití, jinak by kromě ztráty funkčnosti hrozilo i riziko požáru při zkratu.

Vědci z Čínské akademie věd přišli s jiným uspořádáním článku lithium-kov. Připravili tzv. asymetrický elektrolyt, tedy pevný elektrolyt, který má u obou elektrod různé mechanické vlastnosti. U anody je látka tuhá, což by mělo elektrodě umožnit držet tvar a ani při vylučování iontů lithia by nevznikala škodlivá vlákna. Naopak na straně katody je elektrolyt měkký, aby se tak minimalizoval elektrický odpor.

Asymetrický elektrolyt prakticky znamená, že k anodě přiléhá keramický materiál v podobě nanočástic, ke katodě měkký polymer (poznámka: zdá se tedy, že jde spíše o více různých elektrolytů, než že by se nějaká vlastnost plynule měnila). Takto popsáno to vypadá, že struktura musí být dost složitá a objemná, ale prý ne. Miniaturizaci se překážky nekladou a veškerý elektrolyt lze vtěsnat na 36 mikrometrů.

Nové prototypy baterií při prvních testech vydržely 3200 hodin provozu bez toho, že by anoda mechanicky degradovala.

Zdroj: Phys.org a další

Exit mobile version