• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Bezpečnostní přehled: Hacknout lze i síť semaforů

Pavel Houser
10. 11. 2011
| Články

Ochrana CAPTCHA není ve většině případů pro roboty dostatečnou překážkou. Pokračuje analýza malwaru DuQu. Skupina Anonymous žádný útok proti Facebooku neprovedla. „Bublinový režim“ smartphonů umožňuje sledovat znaky zadávané na virtuální klávesnici. Následuje pravidelný čtvrteční bezpečnostní přehled.

Různé druhy CAPTCHA

Různé druhy CAPTCHA

Menší test textových CAPTCHA používaných v reálném světě. Jaké typy jsou odolnější proti robotům? Tým ze Stanfordovy univerzity použil svůj software Decapatcha, aby zjistil, jak snadno jím lze prolomit jednotlivé implementace. Ze 17 ochran na často používaných službách odolaly jen 2.

Program Depatcha má fungovat tak, že mj. odstraňuje šum a rozbíjí obrázek na jednotlivé znaky, které je pak snazší rozpoznat samostatně.

Nejlépe dopadl test Googlu a Recaptcha (spadá též pod Google), ty odolaly jako jediné. I kódy, které se podařilo prolomit, jsou ale různě obtížné – tj. pravděpodobnost úspěchu na první pokus se lišila i o desítky procent. Efekty používané ke zmatení robotů jsou přitom opravdu rozličné, různé proklady mezi písmy, změna fontů, sklon, barva, natáčení, přeškrtávání, rozmazání, volba pozadí – pochopitelně to alespoň zčásti odpovídá tomu, co lze jednoduše provádět v textovém nebo grafickém editoru.

Jak se zdá, odolnost ochrany zvyšuje délka řetězce (logicky, současně jde ale i o zvýšení otravnosti pro běžné uživatele), robotům však prý činí relativně největší problém zahuštění, tj, minimalizace mezer mezi znaky, dále jim úspěšnost snižují i různé proklady znaků, „přeškrtání“ písmen apod. Práci robotů komplikuje také proměnlivá (náhodně volená) velikost a sklon písmen.

Efekty ovšem nefungují lineárně, některé jsou proti robotům účinné jen v kombinaci s jinými. Někdy jsou pak navíc vysloveně kontraproduktivní, nefungují proti robotům, ale zato si s nimi těžko poradí lidé.

Test se týkal pouze textových ochran CAPTCHA, existují samozřejmě i jiné přístupy (video, matematické úlohy, otázky z reálného světa, zvuk…), všechny mají své přednosti i nedostatky.

Celá studie

Poznámka: Pokud ochrany CAPTCHA vyplňují najatí živí (a pochopitelně špatně placení) lidé, je vůbec otázka, zda se podvodníkům vyplatí nasazovat nějaké sofistikovanější robotické procedury.

 Foto: ITbiz.cz

Foto: ITbiz.cz

Co všechno může být hacknuto? Jistěže počítač, mobilní telefon, ba ani automobil příliš nepřekvapí. Výčet dalších zařízení: GPS zařízení pro sledování dětí, pevné (nikoliv jen mobilní) telefonní systémy, starší herní konzole používající pro bezdrátovou komunikaci nezabezpečený protokol WEP, hands-free sady, bezpečnostní systémy v domech (ovládání dveří apod. zejména v kombinaci s kompromitováním mobilního telefonu; systémy používané v domácnostech mnohdy nemají kvalitu srovnatelnou s podnikovými ochranami), garážová vrata, lékařské implantáty. Pravděpodobně novinkou jsou (alespoň z hlediska publicity) semafory v dopravě. V USA už policie, hasiči apod. mohou mnohde ovládat světla na semaforu pomocí vysílače v infračerveném spektru, který přepne červenou na zelenou apod. Má to svůj smysl, jenže příslušné ovládací zařízení si prý může kutil vyrobit i doma, i když jeho použití je pochopitelně trestné.

Zdroj: SecurityNewsDaily

Otázka: Jak lze hackovat systém semaforů v ČR?

Bezpečnostní výzkumníci uvedli službu, která člověku umožňuje zjistit, zda jeho e-mail není na nějakém seznamu kompromitovaných účtů. Služba je reakcí na rozsáhlé úniky dat, po nichž byly databáze citlivých údajů zveřejněny on-line. Vytvořili ji Alen Puzic a Jasiel Spelman z DVLabs (součást HP/TippingPoint).

Do formuláře stačí pro kontrolu zadat e-mailovou adresu nebo jméno. Každopádně zjištění, že účet je kompromitován, s sebou nese riziko ohrožení i dalších služeb, u nichž člověk používá stejné heslo.

Poznámky:
Otázka zní, zda taková služba ovšem není i zneužitelná, protože lze použít ke zjišťování, jaké účty naopak kompromitovány jsou. Kdo to zjistí, nemůže sám ovšem s účtem nijak manipulovat…

Do formuláře se zadává pouze jméno, žádná hesla. Existuje ovšem řada podvodů, které jsou konstruovány právě takto: pod záminkou kontroly bezpečnosti z lidí naopak citlivé údaje lákají…

Při zadávání důvěrných informací pomocí dotykové klávesnice smartphonu nestačí dívat se přes rameno, zda nás někdo nesleduje. K „odposlechu“ stačí i kamera, ba dokonce lze prý úspěšně analyzovat i odraz displeje v brýlích nebo okně. Alespoň to tvrdí výzkumníci z University of North Carolina v Chapel Hill, kteří za tímto účelem vyvinuli program iSpy. Problémem je hlavně to, že při psaní se pro větší pohodlí uživatelů virtuálních klávesnic zobrazují aktuálně vybrané znaky při „zadání“ obvykle ve větších bublinách.

Kamera, která stačí k odposlechu, nemusí vzhledem k tomu být žádný high-end výrobek, stačí běžné vybavení mobilních telefonů. Podle okolností se liší maximální vzdálenost, na kterou lze špionáž úspěšně provést (respektive se mění pravděpodobnost úspěšného určení zadávaného znaku). Do 3 metrů to má fungovat zcela spolehlivě, úspěšné ale může být i sledování ze 60 metrů.
Bránit se lze vypnutím „bublinového režimu“ nebo změnou jasnosti displeje.

Vlastní studie

Botnety, respektive obecněji malware, na sebe všemožně navazují. Microsoft se domníval, že zlikvidovaný botnet Kelihos byl pokusem o obnovu sítě Waledac. Pierre-Marc Bureau ze společnosti Eset soudí, že navíc ještě zde existuje souvislost s červem Storm.

HelpNet Security

Jak to vlastně bylo s hacknutím satelitů NASA? Agentura připouští, že došlo k podezřelým událostem, ale odmítá potvrdit hacking jako takový a zcela se již vyhýbá otázce, kdo by za příslušný incident byl odpovědný.

NASA pouze uvádí, že nedošlo k žádným škodám ani krádežím dat a kontrolu satelitů se podařilo vždy rychle obnovit. Agentura si myje ruce s tím, že vše řádně reportovala a zbytek už není (víceméně) její problém.

HelpNet Security

O posledních záplatách Microsoftu a zero day zranitelnosti jádra Windows, kterou zneužíval červ DuQu. Opravená kritická zranitelnost Windows se týká implementace protokolu TCP/IP, která umožňuje útočníkovi vzdálené spuštění kódu pomocí speciálně upravených UDP paketů.

BetaNews, ZDNet

Viz také: Microsoft vydal dočasnou opravu proti červu DuQu

Ještě k samotnému malwaru DuQu: Analýza výzkumníků NSS Labs ukazuje, že má řadu pokročilých funkcí. Jde o dílo profesionálů, kteří navíc tvorbě kódu museli věnovat značný čas. DuQu při odesílání dat na vzdálený server používá mj. steganografii, tj. maskování vlastní informace v obrázku. Poprvé se zde má vyskytovat také „modular plugin rootkit“, což útočníkům umožňuje jednoduše modifikovat funkce malwaru i měnit adresy řídicích serverů. Závěr: Podle NSS Labs určitě nejde o dílo jednotlivce ani skupinky amatérů, kteří si hráli po práci.

Co se týče otázky, zda je DuQu dílem stejné skupiny jako Stuxnet, NSS Labs je opatrná. Určité podobnosti podle ní nepředstavují žádný důkaz přímého propojení. A nakonec, DuQu asi ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Co malware provádí nyní, by de facto zvládl obyčejný keylogger. Proč se tvůrci DuQu potom tolik obtěžovali? Nejspíš se to časem dozvíme…

The Register

Skupina Anonymous avizovala, že se pokusí sestřelit Facebook. V inkriminovaný den se ale nestalo nic a skupina nyní tvrdí, že zprávu vypustil jeden z jejích členů (Anthony z Ohia) jako svou soukromou aktivitu; Anonymous jako celek žádnou podobnou akci prý nepřipravovali. Koneckonců sami Facebook používají pro propagaci svých aktivit.

CNet

Rubriky: HardwareInternetSecurityTechnologie

Související příspěvky

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie
Zprávičky

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

14. 7. 2025
Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?
Zprávičky

Analýza: Neviditelným gigantem internetového provozu jsou analytické nástroje

14. 7. 2025
Zprávičky

Před 30 lety dostaly „empétrojky“ svůj populární název

14. 7. 2025
Zprávičky

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

11. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Pavel Houser
14. 7. 2025

Společnost Dell Technologies představila nové vlajkové lodě svého portfolia notebooků, které navazují na sérii

Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?

Analýza: Neviditelným gigantem internetového provozu jsou analytické nástroje

Pavel Houser
14. 7. 2025

V roce 2024 se očekávalo, že dojde k zásadnímu narušení digitálního reklamního průmyslu. Google plánoval zavedení

Europoslanci chtějí omezit příliv levného zboží z e-shopů mimo EU

ČTK
14. 7. 2025

Europoslanci by chtěli omezit rostoucí příliv nekvalitního a potenciálně nebezpečného levného zboží z internetových

Před 30 lety dostaly „empétrojky“ svůj populární název

ČTK
14. 7. 2025

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo

SpaceX investuje dvě miliardy USD do Muskovy firmy zaměřené na AI

ČTK
13. 7. 2025

Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska investuje dvě miliardy dolarů (42 miliard Kč) do jeho

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Tiskové zprávy

Společnost Cato Networks jmenována lídrem v magickém kvadrantu 2025 Gartner Magic Quadrant pro platformy SASE

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

HDLC

Microsite

PSPad

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.