• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Black Hat 2012 přinesl Stephensona, kybernetické zbraně i odvetné útoky

Pavel Houser
31. 7. 2012
| Články

V Las Vegas proběhla konference Black Hat, kterou lze (spolu s DefConem, jenž má však stejného pořadatele) pokládat za jednu z největších akcí v oblasti IT bezpečnosti. Příspěvky opět pokryly celou řadu témat, od ukázek konkrétních exploitů bankovních systémů k debatám o účasti vlád na vývoji malwaru.

Název Black Hat je vlastně mírně zavádějící, nejde o žádnou akci na pomezí počítačové kriminality – i když v minulosti některé příspěvky opravdu vyvolaly žaloby nebo alespoň pokusy o ně a nátlak vyžadující stažení prezentací; proto se mimochodem uvažovalo i o tom, že by program konference nebyl dopředu zveřejňován.

Apple a Microsoft nejen jako předměty útoků

Letos se akce účastnilo kolem 10 000 odborníků. Prezentaci zde měl poprvé za 15 let trvání konference Apple, nicméně přednáška manažera bezpečnosti platforem Apple Dallase De Atleyho o zabezpečení systému iOS byla řadou posluchačů kritizována jako „produktová prezentace“. Větší zájem vzbudil Jonathan Zdziarski ze společnosti ViaForensics, který naopak předváděl, jak lze bezpečnostní mechanismy iOS obcházet.

Pokud pomineme objev zero day zranitelnosti, další způsoby podle Zdziarskiho v zásadě vyžadují mít k zařízení fyzický přístup, nicméně pak prý dokáže ovládnout i telefon chráněný heslem – ať už jde o extrakci informací ze zařízení nebo i o instalaci malwaru.

Hlavní problém má spočívat ve zranitelnosti komponenty iOS KeyChain. „Monukultura“ systémů Applu navíc vede k tomu, že kdo dokáže ovládnout jeden telefon, má cestu otevřenou ke všem (i když i iOS pochopitelně existuje ve více verzích). Co se týče instalace malwaru do iPhonu chráněného heslem, Zdiarski dokázal do telefonu připojeného k počítači i tak přenést svůj kód, který čekal a aktivoval se po odemčení zařízení.

Naopak Microsoft se na rozdíl od Applu konference účastní již tradičně a při této příležitosti vyhlašuje svá ocenění Blue Hat. Hlavní cenu ve výši 200 000 dolarů letos získal Vasilis Pappas. Microsoft na rozdíl od konkurence ale neplatí za žádné reportování zranitelností ve svém softwaru, naopak do soutěže jsou přihlašovány obranné technologie. Letos se všechny vítězné práce zaměřily na to, jak znesnadnit exploity typu ROP (returned oriented programming). Technologie navržené v rámci loňského ročníku soutěže se již mezitím stihly stát i součástí nejnovější verze bezplatného bezpečnostního nástroje MS EMET (verze 3.5, zatím ve vydána jako preview).

Od kyberpunku ke Stuxnetu

Keynote na letošním Black Hatu přednesl sci-fi spisovatel Neal Stephenson, autor kyberpunkového bestelleru Sníh. Ve svém dalším románu Kryptonomicon (kromě toho, že je to prostě kniha o kryptografii, Turingovi/Enigmě etc.) např. předpověděl existenci „datového ráje“, jež by nepodléhal žádné legislativě. Neúspěšně byl tento projekt realizován na ostrově Sealand, nyní o „plovoucích serverech“ uvažuje např. projekt WikiLeaks. Stephenson ovšem v zahajovací řeči nehovořil ani tak o bezpečnosti IT, ale o sci-fi, kosmickém programu, technologickém pokroku (mezí ho jeho zpomalení), počítačových hrách, šermu i svém odporu k sociálním sítím. O Facebooku neměl iluze, zklamal ho ale Twitter. Stephenson se těšil, že díky limitujícímu rozsahu příspěvků by výsledkem mohla být jakási haiku, nicméně síť je namísto toho prostě zaplavena zbytečnými odkazy směřujícími ven.

Z hlediska on-line bezpečnosti je prý Stephenson nyní klidný a fatalistický, nepoužívá žádné šifrování e-mailů ani speciální nástroje pro ochranu soukromí; podle něj to všechno sice po technické stránce funguje, ale komunikace se pak stává neefektivní.

Debata se rozpoutala ohledně legitimity používání kybernetických zbraní, jako byl Stuxnet. Zakladatel konference Jeff Moss podobné akce obhajoval. Podle něj jde o způsob, jak poškodit klíčovou infrastrukturu protivníka bez toho, aby při tom byly přímo ohroženy lidské životy. Měly snad USA a Izrael namísto toho íránské odstředivky na obohacování uranu bombardovat? Moss se domnívá, že jde o nekrvavý způsob použití síly, konečně je k dispozici „něco mezi rétorikou a řízenou střelou“. Miko Hyponnen z finské společnosti F-Secure ovšem soudí, že debata o etičnosti podobných prostředků je stejně zbytečná, protože se prostě staly realitou. Bezpečnostní odborníci nejsou placeni za to, aby přemýšleli, zda je to správné, ale jak se s tím naučit žít.

Lstivé karty a pomsta útočníkům

Z prezentovaných hacků zaujala demonstrace dvou způsobů, jak napadnout pokladní systémy pro zpracování platebních karet. V prvním případě, který převedli výzkumníci z britské společnosti MWR InfoSecurity, se systém ošidí tak, že transakce se ve skutečnosti nezpracuje, takže podvodník může „nakupovat“ zadarmo. Ve druhém případě pak speciálně upravená karta do systému rovnou vnese malware. Ten pak shromažďuje dále zadaná čísla a PINy karet.

Útočník se po nějaké době vrátí a na svou kartu si pak tyto údaje dokáže i rovnou jednoduše uložit. Příliš podrobností ovšem v tomto případě oznámeno nebylo, což je ovšem pochopitelné, protože zranitelnost se má týkat systémů aktuálně používaných (v Británii). Britská Cards Association v této souvislosti uvádí, že podvody tohoto typu ale zatím nezaznamenala. Navíc dodává, že popsaný postup by se týkal výhradně maloobchodních systémů, s bankomaty takto manipulovat nelze. Míra karetních podvodů v Británii je prý dnes nejnižší od roku 2000.

Dan Kaminsky, odborník na systém DNSSEC, zde mluvil o svém dalším projetu, nástroji, který by fungoval jako doplněk do webového prohlížeče a upozorňoval na cenzuru nebo pozměnění informace (na úrovni státního firewallu, poskytovatele Internetu apod.). Hlavním problémem podle něj není samotné omezování obsahu (budiž, třeba podle toho, jak nákladnou verzi připojení si kdo koupil), ale hlavně to, že není transparentní – uživatel by měl vědět, že přístup k určitému obsahu je mu odepřen. Svého času to takto dělal s výsledky vyhledávání Google v Číně, mimochodem, jaká je v tomto ohledu situace dnes?

Firma nCircle Security provedla mezi účastníky Black Hatu průzkum, zda se pokoušeli zaznamenané útoky oplácet. Výsledek: 64 % říká ne, 23 % jednou, 13 % často. Technický ředitel nCircle Tim Keanini k tomu uvedl, že v realitě mohou být odvetné útoky ještě mnohem častější, protože pochopitelně ne každý se k nim chce přiznávat. Zásada oko za oko je ale podle Keaniniho nebezpečná, pro většinu firem je rozhodně výhodnější na pomstu zapomenout. Odveta, především pokud je vedena impulzivně, může zasáhnout i někoho jiného než skutečného pachatele, a to je ještě jen jeden z možných problémů.

Po BlackHatu nyní aktuálně v Las Vegas běží sesterská konference DefCon, o té ale více v tradičním čtvrtečním přehledu.

Rubriky: Akce a událostiInternetPodnikový softwareSecurity

Související příspěvky

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Analýza Fortinet: Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí kvůli hackerům, kteří využívají AI

8. 5. 2025
Zprávičky

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

7. 5. 2025
Zprávičky

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

7. 5. 2025
Zprávičky

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

6. 5. 2025

Zprávičky

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

USA schválily možný prodej komunikačního vybavení České republice

ČTK
6. 5. 2025

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej komunikačního vybavení a souvisejícího příslušenství České republice v

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Expansion manager

Agregovaná data

Konzultant

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Sonda z dob studené války se vrací na Zemi
  • Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula
  • Minulost, budoucnost a směřování k rovnováze

RSS AbcLinuxu RSS

  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100
  • Home Assistant 2025.5
  • OpenSearch 3.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.