Cloud od IBM v nové podobě

Richard Jan Voigts , 12. únor 2018 10:15 0 komentářů
Cloud od IBM v nové podobě

Napřed IBM Softlayer, pak IBM Bluemix, dnes IBM Cloud. S postupnými změnami názvu celosvětového komerčně nabízeného cloudu IBM došlo i k některým změnám ve faktické nabídce, zejména ve spektru služeb. Jak vypadá IBM Cloud v letošním roce 2018 jsme se ptali Petra Leštiny, který jej má u nás na starosti.

Různé, spíše velké firmy, poskytují cloudové služby. Ve vašem podání jde o IBM Cloud. Tyto služby jsou označovány IaaS, PaaS, SaaS (infrastruktura, platforma, software jako služba). Jiná segmentace prakticky neexistuje. Jak je na tom IBM?

Petr Leština, IBM Cloud
Petr Leština, IBM Cloud
Petr Leština: IBM Cloud má od letošního roku 2018 „faceliftovou“ strukturu, pokud bychom použili příměr z automobilového průmyslu. Jádrem cloudového portfolia jsou služby typu IaaS a PaaS, které jsou základem jak servisních (rozuměj X-a-a-S) produktů tak i těch dodávaných tradiční licenční cestou. Tento stavební kámen je souhrnně označován jako platforma IBM Watson & Cloud. Právě označení Watson přináší do cloudu od jeho samotného základu i prvky kognitivních řešení a umělé inteligence.

Jelikož IBM Cloud je nejen otevřený, ale také podporuje Hybridní model, jsou všechny další cloudové „produkty“ označovány souhrnně jako IBM Hybrid Cloud.

Hybridní cloud tak reprezentuje několik základních aspektů.

Integrační software, který řeší nejen otázky privátního cloudu a jeho integraci s veřejným (proto „hybrid“ a „integrace“) ale také otázku provozu aplikací včetně podpory pro nové „agile“ přístupy na bázi microservices, od procesů vývoje (DevOps) až po provoz včetně implementace do kontejnerů a jejich orchestraci (Docker & Kubernetes)

Automatizace – zahrnuje nejen automatizaci procesů (BPM) ale také automatizaci opakujících se činností (RPA) a podpora rozhodovacích procesů (ODM)

IBM Analytics je také nedílnou součástí cloudu, podobně jako Integrační software již od loňksého roku. Reprezentuje nejen technologie pro ukládání dat (on-premise/cloud) tak i jejich integraci, životní cyklus (ILG), správa metadat (MDM). Prémiovou částí IBM Analytics je analytické nástroje DSX, Watson, plánovací a reportovací nástroje ať v podobě klasických produktů tak i jako služba typu XaaS.

IBM Hybrid Cloud pro System z je určen pro klienty využívající mainframe (původně sálový počítač IBM, dnes IBM Systém z, kde „z“ znamená „zero downtime“) jako cloudovou platformu.

IBM Cloud tak to určité míry konsoliduje a zjednodušuje pohled na prostředí cloudu, a to jak formou realizace (privátní, veřejný, hybridní) tak i spektrem servisních modelů (X-a-a-S) a v neposlední řadě také záběrem na progresívní oblasti jako je internet věcí (IoT), umělá inteligence (AI), blockchain, mobilní řešení a podobně.

V čem je IBM Cloud jiný? Především v kontextu alternativních dodavatelů MS Azure, AWS a lokálních?

Odlišností je celá řada. Budu specifikovat některé.

Otevřenost – IBM Cloud (veřejný/privátní) je koncipován „by-design“ na otevřených standardech. Tato otevřenost je aplikována na různých úrovních od IaaS modelu od možnosti použít různé distribuce Linuxu včetně vlastní, přes PaaS model formou open nebo 3rd party komponent v IBM cloudu (Apache Spark, PostgreSQL, RabbitMQ, NodeJS atd atd.) až po správu a provoz aplikačního prostředí (Cloud Foundry). IBM dokonce umožňuje rozšiřování cloudového katalogu o další (nejen) komponenty při splnění určitých kritérií.

Flexibilita provozu – požadujete fyzický dedikovaný hardware x86 v cloudu včetně GPU? Potřebujete VMware Enterprise pro realizaci SDDC (Software-Defined-Datacenter)? Hledáte otevřené runtime prostředí, jako například NodeJS, Java J2EE, Python, Rubby, nebo PHP, a ještě k tomu formou managed services a dynamickým škálováním? Nebo potřebuje „Serverless“ událostmi řízené aplikace? Naše konkurence sice toto nabízí také, avšak jen izolovaně a určitě ne v takovém spektru. Toto všechno najdete v IBM cloudu.

Moderní inovativní směry a technologie – vedle IoT a blockchaninu bych rád zdůraznil naše rodinné stříbro – IBM Watson. Jde o prostředky cognitive computingu, které jsou k dispozici formou cloudových služeb jako stavební komponenty pro zákaznická řešení. Jejich nespornou výhodou je okamžitá dostupnost, cena odpovídající tržní hladině konkurence a v neposlední řadě nativní podpora pro češtinu!

Bezpečnost – IBM patří mezi společnosti s nejširším spektrem bezpečnostních produktů a služeb implementovaných i v našich vlastních produktech, cloudu nevyjímaje. Jsme nositelé průmyslových certifikací a klienti si v případě cloudu ani neuvědomují, jaké služby jim IBM poskytuje v rámci provozu cloudových technologií samotných. V kontextu evropské legislativy se hlásíme k GDPR a EU Cloud Code of Conduct.

Jak se k těmto službám zákazník dostane?

Zákazník se k službám IBM Cloud dostane velmi jednoduše, stejně jako v minulosti, a sice po zaregistrování na http://bluemix.net/registration.

Kompletní přehled služeb IBM Cloud je na našem Marketplace.

Řada služeb je k dispozici v „lite“ verzi, tudíž je lze v omezené podobě vyzkoušet. Příkladem je samozřejmě IBM Watson, jehož základní kognitivní funkce lze vyzkoušet bez nutnosti investovat do IT infrastruktury.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů