• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Co si Intel slibuje od kvantových počítačů?

Pavel Houser
17. 9. 2015
| Články

Kvantové počítače po drobných krůčcích získávají zájem zákazníků, investorů i největších průmyslových firem. V poslední době jsme na tomto poli mohli zaznamenat např. dvě významné novinky.
Společnost D-Wave představila systém s více než 1 000 qubity (kvantovými bity), investici a partnerství oznámil i Intel. Znamená to, že technologie míří z výzkumných center k výrobcům IT?
Viz také: Intel investuje 50 milionů dolarů do výzkumu kvantových počítačů
(Jedná se o spolupráci s Qutech a dalšími nizozemskými organizacemi.)

Při této příležitosti nám rozhovor poskytl James S. Clarke, který u Intelu zastává pozici Manager of Quantum Computing Hardware.

Jaké konkrétní technologie a zkušenosti Intelu by mohly vylepšit stávající kvantové počítače (zákaznické procesory/qubity, substráty – wafery, zkušenost s průmyslovou produkcí…)?

Společnost Intel se zaměřuje na dva typy qubitů, které intenzivněji zkoumáme: supravodiče a kvantové tečky. Supravodivé qubity se podobají našim současným kovovým rozhraním/sběrnicím, kvantové tečky zase našim tranzistorům. Naše zkušenosti s procesy (včetně výroby) v těchto dnes už standardních oblastech chceme využít i při dalším výzkumu a vývoji kvantového počítání.

Qubit – kvantový bit; částice reprezentující informaci, např. molekula nebo elektron, kde hodnotě 0/1 odpovídá např. spin. Obecný kvantový počítač se může nacházet ve všech kombinacích (superpozici) stavů jednotlivých qubitů současně, tj. v jeden okamžik obsáhne celý stavový prostor různě nakombinovaných jedniček a nul. Od toho se odvozuje exponenciální nárůst výkonu oproti počítání klasickému. Fakticky ale z oné „superpozice“ je třeba nějak odečíst výsledek, který nás zajímá. Kvantové počítače nenarážejí jen na konstrukční otázky („aby se to nerozsypalo“), ale i na nedostatek algoritmů („jak vůbec zakódovat úlohu/zjistit výsledek“). Efektivní (= rychlejší než klasické) kvantové algoritmy známe jen pro několik typů úloh, a na tom se v posledních letech mnoho nezměnilo.

Když se podíváme na pokrok cloudových řešení, vícejádrových procesorů a zpracování dat v paměti (in-memory), existuje dnes vůbec reálná poptávka po kvantových počítačích a jejich teoretickém výkonu? Tedy alespoň mimo speciálních matematických problémů a úloh typu kryptografie?

Kvantové počítače slibují řešení problémů takové složitosti, s nimiž si současné ani budoucí superpočítače fungující na klasickém modelu prostě neporadí. Nemusí jít jen o kryptografii, ale třeba o chemické modelování nebo návrhy nových léků. Takže kvantový počítač by klidně mohl být i standardní nabídkou špičkových datových center. V Intelu se snažíme studovat nové algoritmy i aplikace – tak, aby se využitelnost kvantových počítačů ještě zvýšila.


Nejmodernější 300mm wafery Intelu z křemíku a germania by měly být použity jako substrát pro qubity. Zleva Lieven Vandersypen (Technická univerzita Delft), James S. Clarke (Intel), Mike Mayberry (Intel), Leo di Carlo (QuTech).

Máte nějakou představu, jak propojovat qubity se základními prvky klasické počítačové architektury. Jak bude v kvantových počítačích fungovat vstup/výstup, práce s pamětí či oprava chyb?

Pokud jde o nedávno uzavřené partnerství, jak Intel, tak i QuTech zde mají jasné vize. Nicméně bude třeba ještě mnoho práce, společně optimalizovat výrobní procesy, návrh obvodů i samotnou základní architekturu, aby se podařilo vytvořit funkční „topologii“ mezi oběma dosud oddělenými světy.

Viz také: Kvantové počítače přitahují investory

Jak Intel vidí roli společnosti D-Wave? Na jednu stranu už dokáže své produkty prodávat, na druhé straně dodává speciální, nikoliv univerzální kvantové počítače – ostatně se i diskutovalo, zda by se produktům D-Wave vůbec mělo takto říkat a nejde spíše o speciální typ analogových počítačů. Pokládáte přístup D-Wave za perspektivní?

Existuje mnoho přístupů, jak z qubitů skládat kvantový počítač. D-Wave prodává systém, který je navržen pro jednu konkrétní aplikaci kvantového počítání – kvantové žíhání. Intel se zaměřuje na přístup založený na převodu univerzálního počítaní do kvantového světa, tj. na logická hradla. To nabízí samozřejmě mnohem univerzálnější uplatnění. Oba tyto přístupy ke kvantovému počítání budou existovat vedle sebe, vzájemně se obohacovat, a to jak na úrovni výzkumu, tak i při praktické realizaci.

Žíhání, kvantové žíhání
Představte si, že prohledáváte nějaký prostor („stavový prostor“, „adaptivní krajina“) a zajímají vás nejvyšší hodnoty (vrcholky, maxima funkce). To je běžné při optimalizačních úlohách, jako je např. známý problém obchodního cestujícího. Algoritmus někde začne a putuje směrem k cíli, nahoru nebo dolů. Co ale s tím, když se zasekne jako kulička v důlku, která pak už nedokáže směřovat do důlku položeného níže, protože by mezi tím musela nahoru? Hrozí, že algoritmus najde jen lokální, nikoliv globální extrém. Žíhání je způsob, jak kuličku pošťouchnout, aby našla ještě výhodnější řešení – tento postup se používá třeba v genetických algoritmech. Kvantové žíhání si má jít představit tak, že kulička dokáže mezi jednotlivými vrcholky v krajině tunelovat. U produktů D-Wave se nicméně uvádí, že i toto provádějí jen do určité míry, nezaručuje se nalezení celkového optima; nicméně v řadě úloh stačí nalézt dostatečně dobré řešení dostatečně rychle.

Intel a D-Wave nyní nějak spolupracují?

Jsme přesvědčeni, že žádná firma ani výzkumná organizace nedokáže vlastními silami prorazit cestu pokročilejším kvantovým počítačům. Problémy jsou technicky tak složité, že cestou k jejich řešení je spolupráce a partnerství v rámci celého oboru. Nicméně podobné dohody a partnerství nebudeme komentovat ani o nich spekulovat, dokud nejsou oficiálně oznámeny.

Jaké zkušenosti má Intel s provozem elektroniky při velmi nízkých teplotách?

I nízkoteplotní elektroniku bude třeba propojit, řídit a odečítat hodnoty qubitů – tedy provádět to, s čím má právě společnost Intel zkušenosti rozsáhlé. Při spolupráci s QuTech se know-how Intelu dále rozšíří. Každopádně QuTech je pro nás v oblasti kvantových počítačů v tuto chvíli hlavní partner; jsme otevřeni spolupráci s dalšími výzkumnými organizacemi, protože náš výzkum i jeho priority se samozřejmě budou dále vyvíjet.

Rubriky: ScienceTechnologie

Související příspěvky

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Články

Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější

9. 5. 2025
Články

Huawei představuje řešení AI Data Lake pro rozvoj inteligentních technologií v průmyslu

7. 5. 2025
Na kvantovém počítači D-Wave faktorizovali číslo 8 219 999
Články

Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích

6. 5. 2025
Zprávičky

OpenAI zůstane pod kontrolou neziskové organizace

5. 5. 2025

Zprávičky

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

SOM – Share of Market

Podprahová reklama

Outdoor

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • DNA ze starověkého sýra ukazuje evoluci laktobacilů
  • Sonda z dob studené války se vrací na Zemi
  • Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula

RSS AbcLinuxu RSS

  • Vývoj renderovacího jádra Servo za uplynulé dva měsíce
  • Raspberry Pi Connect 2.5
  • 1272 projektů (vývojářů) přijatých do Google Summer of Code 2025

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.