CzechInvest: Českým firmám tragicky chybí dostatek kvalitních technicky vzdělaných lidí

S nedostatkem dostatečně kvalifikovaných technických pracovníků se potýká vzrůstající procento českých firem, tvrdí to alespoň poslední průzkum agentury CzechInvest. V čem se jednotlivé firmy liší, je vlastně pouze to, zda li se s nedostatkem musejí aktivně vypořádávat již nyní, nebo krizi teprve v dohledné budoucnosti očekávají.

Jak to vnímají firmy

Samotný výzkum k technickému vzdělávání, kterého se zúčastnilo 1 033 majitelů, jednatelů a personalistů českých podniků, dále ukázal, že 42 procent firem bude kvalifikované pracovníky v oblasti techniky potřebovat výhledově, 16 procentům zaměstnavatelů chybí už nyní.

Největší poptávka je pracovnících ve fyzikálních a příbuzných oborech, z odborných duševních pracovníků pak nejvíce chybí architekti, projektanti, konstruktéři, techničtí vědci a inženýři. Dostatek ale pochopitelně není ani pracovníků v informatice, chybí programátoři i technici.

Problém má přes 50 procent firem

Více než polovině českých firem chybí technicky vzdělaní lidé. Čtvrtina malých a středních podniků (28 procent) považuje jejich počet za zcela, 24 procent pak za spíše, nedostatečný. Absenci pracovníků s technickou kvalifikací nejvíc vnímají strojírenské firmy. Klíčem k řešení by mohla podle průzkumu být užší spolupráce se vzdělávacími institucemi.

„Složitou situaci na trhu práci s technicky vzdělanými lidmi dnes pociťuje už víc než polovina firem. Částečně to souvisí s poklesem populace, především je to však důsledek dlouhodobě nízkého počtu absolventů vysokoškolských technických oborů,“domnívá se ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Přesčasy jako nejčastější řešení

Nedostatek pracovních sil prací firmy nejčastěji řeší prací přesčas, kterou vykonávají stávající zaměstnanci. Chová se tak 68 procent respondentů. Obdobný počet společností (67 procent) sází na přeškolování.

Firmy jsou rovněž vstřícné, a to až 58 procent z nich, k nabírání čerstvých absolventů technických oborů. Pouze necelá polovina tuzemských zaměstnavatelů spolupracuje, nejčastěji formou odborných praxí nebo brigád, se vzdělávacími institucemi, středními, vysokými a vyššími odbornými školami.

„Právě užší spolupráce firem se vzdělávacími institucemi je klíčem ke zlepšení situace v budoucnosti,“ říká ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko. Generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek to doplňuje: „Potřeby firem průběžně sledujeme. CzechInvest totiž působí jako prostředník mezi vzdělávacími subjekty a business sférou, pořádá například semináře s vysokými školami a na základě přímé komunikace s firmami zjišťuje jejich konkrétní potřeby.“

Krize v českém letectvu?

Příkladem uvedené spolupráce je rovněž analýza poptávky po leteckých specialistech, kterou vypracoval Svaz českého leteckého průmyslu a CzechInvest při tom spolupracoval.

Ze šetření vyplynulo, že v následujících letech budou české firmy pro svůj rozvoj a zahraniční investoři pro realizaci projektů v oblasti leteckého průmyslu v České republice potřebovat téměř tři tisíce pracovníků.

Závěr

Co dodat, nedostatek kvalifikovaných specialistů v ČR de facto napříč všemi technickými obory se již několik let podobá nekonečné telenovele, dokonce i nepředvídatelných dějových zvratů je v něm podobně zoufale málo. Změní se to někdy a je chyba spíše ve státu nebo v lidech? Někde na půl cesty? Kdo ví…

Exit mobile version