Firmy KPCS a VPGC odvrátily útok na průmyslové zařízení

Richard Jan Voigts , 09. July 2019 06:30 0 komentářů
Firmy KPCS a VPGC odvrátily útok na průmyslové zařízení

Na modelu průmyslové výrobní linky, která se nachází v prostorách Microsoftu, firmy KPCS a VPGC naživo předvedly, jak s využitím průmyslového firewallu a cloudového reportingového nástroje zlikvidovat kybernetický útok na průmyslové zařízení.

Microsoft má ve svém předváděcím centru komplexní model průmyslového prostředí s výrobní linkou se simulací vstupů, zařízením pro sběr dat a jednoduchým řídicím systémem. Jedna z předváděných jednotek dokonce sloužila v kamionu při soutěži Rallye Dakar.

Odborníci z KPCS ukázali, jak lze s technologií Stormshield zajistit sběr dat a současně ochránit připojené průmyslové zařízení, i když se někdo „natvrdo“ v továrně připojí do vnitřní sítě, nebo při vzdáleném připojení kvůli servisu ze strany dodavatele (běžný postup při řešení problémů s výrobní linkou). I koncové zařízení servisního technika dodavatele však může být kompromitované malwarem, což správce IT v továrně (nebo spíše správce řízení výrobní linky, která by správně měla být od ostatního IT oddělena) těžko pozná.

Jednou z možných ochran je UTM zařízení, jako například zde použitý průmyslový (Industry) firewall Stormshield SNi40, který je v distribuci VPGC. Kontroluje protokoly, včetně průmyslových, a to od historických (Modbus od původní firmy Modnet, CANBUS – Controller Area Network bus apod.), až po současné (Rockwell Ethernet Industrial Protocol, IEC 104, Siemens S7 200-300-400, a další aktuálně používané průmyslové protokoly) a jsou mu přidávány další. Firewall, lépe řečeno Next Generation Firewall (NGFW), umí proto rozklíčovat vzájemnou komunikaci řídicího systému a průmyslového koncového zařízení a na základě pokročilých pravidel rozhodnout, který z příkazů průmyslového protokolu je legitimní a bude na FW povolený (projde přes FW).

NGFW Stormshield může pracovat na základě whitelistů, které zohlední i přenášené (nastavované) parametry oproti jejich hraničním hodnotám (např. pro teplotu kotle nebo otáčky motoru…) apod. Průmyslová zařízení jsou totiž zranitelnější než IT, protože komunikace s nimi není prakticky nijak chráněna, ani šifrováním, ani autentizací. Zařízení průmyslové automatizace, respektive průmyslový řídicí počítač PLC (Programmable Logic Conroller), přijímá příkazy z řídicího systému (architektury DCS nebo SCADA) nebo z dedikované operátorské stanice, a nevyhodnocuje přitom, zda jde o legitimní příkaz či nikoliv. Provede se vše, co po síti dorazí a je ve správném formátu. Může tedy jít i o útok, nebo o chybu operátora či softwaru (nekorektní implementaci průmyslového protokolu).

Stormshield každý takový příkaz, který nevyhovuje protokolovému standardu či pravidlům, identifikuje a zablokuje. Lze však akceptovat i výjimky (protokolový nestandard ve starším zařízení apod.), pokud se v zařízení Stormshield předem nakonfigurují.

NGFW Stormshield lze ovládat z konzole, včetně grafického rozhraní a je vybaven API pro napojení na další systémy s centrálním zpracováním bezpečnostních událostí, jako je ATOM od společnosti KPCS. V takovém případě zpracování bezpečnostních událostí probíhá v cloudu Azure, v jehož virtuálním prostředí může běžet i software Stormshield (fyzicky byl předváděn hardwarový box se softwarem – appliance).

Stromshield sám o sobě nemusí fungovat jen pro ochranu průmyslových zařízení, protože má v portfoliu kompletní řadu UTM včetně SSL inspekce (DPI).


Komentáře

RSS 

Komentujeme

IoT může znamenat také Internet myšlenek

Pavel Houser , 22. June 2019 18:15
Pavel Houser

Koncept Internet of Thoughts předpokládá propojení lidských mozků s počítačem přes přímé rozhraní. V...

VíceKalendář

03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
RSS 

Zprávičky

Evropská komise schválila akvizici UPC Vodafonem

Pavel Houser , 18. July 2019 12:40

EK schválila akvizici aktivit společnosti Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rum...

Více 0 komentářů

EU prověří Amazon, zda neporušuje pravidla hospodářské soutěže

ČTK , 18. July 2019 10:00

EK se zaměří na dohody, které Amazon uzavírá s firmami, jež nabízejí výrobky na jeho platformě Marke...

Více 0 komentářů

Akcionáři Alibaby schválili štěpení akcií v poměru osm k jedné

ČTK , 18. July 2019 08:00

Schválení plánu přichází po objevení spekulací, že firma požádala o vstup na hongkongskou burzu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Apple testuje výrobu ve Vietnamu, chce snížit závislost na Číně

ČTK , 17. July 2019 14:03

AirPods jsou nejrychleji rostoucím produktem Applu, loni se jejich dodávky zvýšily na 35 milionů....

Více 0 komentářů

Antenna Hungária chce podíl ve firmě, která patří PPF

ČTK , 17. July 2019 10:00

Maďarská státem vlastněná společnost Antenna Hungária zvažuje, že koupí 25procentní podíl v radiokom...

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli z bulharské finanční správy data o milionech lidí

ČTK , 17. July 2019 09:00

Hackeři uvedli, že mají osobní informace a registrační údaje pro platbu daní a sociálního pojištění ...

Více 0 komentářů

Facebook se snaží regulátory ujistit o bezpečnosti své kryptoměny

ČTK , 17. July 2019 08:00

Asociace Libr nemá v úmyslu konkurovat státním měnám ani vstupovat do oblasti měnové politiky....

Více 0 komentářů