Google spouští Google+ pro veřejnost, nechybí masivní reklamní podpora

Karel Wolf , 21. září 2011 09:32 4 komentářů
Rubriky: Internet
Google spouští Google+ pro veřejnost, nechybí masivní reklamní podpora

Společnost Google včera přesunula svůj projekt sociální sítě Google+ do podoby veřejné betaverze. Na akci upozorňuje mimo jiné masivní animovanou modrou šipkou na své homepage.

Během devadesátidenního betatestu bylo představeno jednadevadesát vylepšení, na oslavu veřejného spuštění (byť jen v podobě další betaverze) Google uvolnil dalších devět funkcí, mezi kterými dominuje funkce Setkání (Hangouts) a pokročilého vyhledávání v rámci celého Google+.

Promo šipka
Promo šipka
Pokud se podíváte na homepage Google, uvidíte zde poněkud nezvyklý Doodle, od loga společnosti směrem k záložce služby Google+ se rozbalí velká animovaná ručně kreslená šipka, je prakticky nepřehlédnutelná. Pomineme li propagaci Chrome při prohlížení homepage z nejmenovaného dominantního konkurenčního prohlížeče, jde asi o největší vizuální selfpromo v historii (vedle Facebooku) nejnavštěvovanější stránky internetu.

Letmý úvod do Google+

Google+ je již osmým pokusem Google o průnik do oblasti sociálních sítí. Ty se zatím společnosti příliš nedařily. Pokud situaci srovnáme s dalšími službami společnostmi, skoro to vypadá, jako když je tato oblast pro Google prokletá. Jen namátkou zmiňme globálně nepříliš úspěšný Orkut, nešťastnou akvizici Jaiku či dnes již mrtvé projekty jako Wave či Lively. Posledními pokusy Google získat si lístek do VIP klubu vládců sociálních sítí je právě tlačítko +1 a nová služba Google+, která se pokouší sesadit z trůnu Facebook. Nutno říci, že na to nejde úplně špatně.

Google+ (plus.google.com) klade oproti Facebooku mnohem větší důraz rozdělení kontaktů do skupin (+Circles) a jejich striktního oddělování. Přínosem je pak možnost selektivního sdílení obsahu s vybranými jedinci a to při zachování přehledu o tom, kam které informace putují. Pozornému čtenáři určitě neušla jistá podobnost se službou Google Wave. Určitý management uživatelského streamu je sice možný i na Facebooku, ale je prakticky účinně neupravovatelný a vyžaduje značnou uživatelskou invenci.

Mezi další vlastnosti nové googlovské sociální sítě patří integrovaný skupinový videochat (+Hangouts), RSS feed +Sparks, umožňující získat z Internetu stream informací na zvolené téma, plnohodnotná přístupnost z mobilního telefonu a skupinový chat (+Huddle). Služba je přístupná uživatelům, kteří dosáhli věku osmnácti let, podmínkou je samozřejmě aktivní účet Google. V testovacím režimu byla služba dostupná pouze na pozvánky, stejný model kdysi proslavil Gmail.

Testovací verze byla k dispozici 12 týdnů, během nichž se projekt postupně zdokonaloval. Podobně jako většinu služeb společnosti, i Google+ jde do provozu v podobě betaverze. Než Google+ přejde do ostrého provozu, může produkt vypadat ve finále značně jinak.

Reálná hrozba pro Facebook?

Otázka, která trápí asi řadu lidí, podnikajících na Internetu je, zdali Google+ představuje pro facebook skutečnou hrozbu. Facebook je dnes ráj zejména pro marketéry všeho druhu, spamování uživatelů marketingovými nabídkami nikdy nebylo snazší. Šedý byznys v podobě generování desetitisícových skupin „fanoušků“ a jejich následný odprodej komukoli, kdo potřebuje rychle oslovit masu lidí s nějakou obchodní nabídkou, je oblíbenou kratochvílí i zde v Česku. Věnují se jí dokonce společnosti, u kterých byste to zřejmě nečekali. Přinese Google+ co do budoucnosti tohoto bizardního světa trochu nejistoty? Už se stalo!

Facebook dnes drží nad vodou zejména síťový efekt, lidé, dokonce i ti, kteří prohlašovali, že tam nikdy nepřijdou, službu vesele používají a tím zase lákají další sobě podobné (ale ještě vzdorující). Síť společnosti Google získala během historicky rekordní doby velké množství early adopterů a aby toho nebylo málo, disponuje jedinou homepage s provozem kolem miliardy uživatelů denně a nebojí se ji použít (viz. dnešní modrá šipka). Zbraní proti Facebooku bude pochopitelně více, jednou z nich je i velmi rychle uvolněné API pro vytváření Google+ aplikací, o tom ale již v následujících odstavcích.

Jaké jsou vlastně poslední novinky v Google+?

První velké vylepšení doznaly Hangouts, neboli setkání (nejedná se o doslovný překlad), které spočívají v živých video rozhovorech až s deseti uživateli Google+ najednou. Ty se rozšiřují o čtyři extra úrovně interakce, tzv. Setkání extra (Hangouts with extras):

  1. Screensharing (Sdílení obrazovky): uživatel se během hovoru může podělit se všemi zúčastněnými o to, co má zrovna na své obrazovce nebo na čem pracuje.
  2. Sketchpad: nástroj pro společné malování, vytváření kreseb nebo sdílení poznámek se všemi připojenými uživateli.
  3. Dokumenty Google: během hovoru může uživatel psát, plánovat nebo cokoli prezentovat společně s ostatními účastníky setkání.
  4. Named Hangouts (Pojmenovaná setkání) slouží k živé veřejné diskuzi s ostatními uživateli Google+.

Dalšími uvedenými novinkami v „Setkáních” jsou Setkání pro mobily (Mobile Hangouts): Ode dneška je možné se k setkání připojit i přes zařízení, které je vždy po ruce, tj. z mobilního telefonu s operačním systémem Android a Setkání On Air (Hangouts On Air). V rámci setkání se může připojit až deset účastníků a vzájemně spolu komunikovat. Setkání On Air jsou však přístupná komukoli, tzn. také těm, kteří mají zájem dané setkání pouze sledovat. Počet pozorovatelů daného setkání bude zatím omezen, připojit se však může každý uživatel Google+ nebo kdokoli, kdo má k dispozici YouTube odkaz. Vývojáře jistě potěší otevřené API (Hangouts API), které uvolňuje základní vývojářská prostředí (APIs) pro vytváření aplikací nebo her.

Zatím poslední velkou změnou je integrace toho, co Google uměl vždycky nejlépe, tedy profesionálního vyhledávače, který umožňuje uživatelům Google+ vyhledávat v profilech či prohledávat veškerý relevantní obsah, ke kterému má na Google+ oprávnění.

Závěr

Bitva Google s Facebookem o sociální platformu budoucnosti vstoupila do své hlavní fáze, určitě bude nyní zajímavé sledovat další vývoj. Lidová moudrost praví, že když se dva perou, třetí se směje. Na první pohled je zde ideální doba pro to dostat se na výsluní s třetím konkurenčním projektem. Má ale vůbec někdo v souboji titánů šanci?

Pomineme li uživatelskou základnu, je zde například u obou soupeřů dobře navržený ekosystém pro vytváření aplikací, obě sítě fungují hlavně jako platforma. O průnik do tohoto segmentu se pokoušel již leckdo, včetně Microsoftu s třetí generací služeb Windows Live (rok 2008), jenže nepříliš úspěšně. Tuší vůbec někdo jak skončil například open source projekt Diaspora?


Komentáře

Robert Smol #1
Robert Smol 21. září 2011 20:25

Velmi zajimavy a poctive napsany clanek. dekuji

343444 #2
343444 21. září 2011 20:43

Ano, pridavam sa, celkom dobry clanok.

w4rr10r #3
w4rr10r 23. září 2011 13:07

Diaspora se vyvíjí. Díky za slušný článek, to se tu jen tak nevidí.

Michal #5
Michal 26. září 2011 22:51

Za clanek dekuji, pomohl mi pochopit jaka saskarna se skryva pod odkazem na ktery stale omylem klikam. Nevite nahodou jak +Vy odstranit?

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů