Huawei Innovation Day 2016 v Paříži: Krása technologie

Richard Jan Voigts , 16. červen 2016 09:30 0 komentářů
Huawei Innovation Day 2016 v Paříži: Krása technologie

Společnost Huawei uspořádala v Paříži akci Innovation Day s podtextem Beauty of Technology. Představila na ní svoje technologie pro mobilní sítě, nový smartphone Huawei P9 s optikou Leica a vize ohledně sítí 5G a IoT. Prakticky vše se točilo okolo výzkumu a vývoje či matematiky, do kterých Huawei investuje miliardy dolarů.

V úvodu vystoupil William Xu, Executive Director of the Board, a hned na začátku zdůraznil, že nové technologie a materiály, jako genové inženýrství, grafen, nanotechnologie, kvantové počítače, toto vše potřebuje základní výzkum, kterému kraluje matematika. Uvedl, že posun, jakým svět pracuje, je revoluční, a že nejen Francie, ale prakticky všechny evropské země se rychle digitalizují.

Výzkum a vývoj u Huawei

Huawei má 21 inovačních center, do výzkumu a vývoje investoval jen v Evropě a v roce 2015 zhruba 30 miliard dolarů a 420 miliard dolarů investoval do nákupů. Krátce také představil nový smartphone Huawei P9.

Matematické výzkumné centrum Huawei ve Francii

William Xu, Executive Director of the Board, Huawei
William Xu, Executive Director of the Board, Huawei

Podporu vědy a výzkumu v čele s matematikou Huawei demonstroval otevřením Matematického výzkumného centra ve Francii, druhého tohoto druhu ve společnosti; první je v Rusku. V budoucnosti Huawei zamýšlí úzce spolupracovat s Francouzskou akademií na vytvoření dobře spolupracujícího akademického ekosystému a propojit výhody francouzského základního výzkumu a vývoje se schopností Huawei dosahovat výsledků v aplikovaném výzkumu, a tím podporovat vývoj v sektoru informačních a komunikačních technologií. Formální ceremonii otevření Matematického výzkumného centra ve Francii byl přítomen Thierry Mandon, ministr vyššího vzdělání a akademického výzkumu.

SAP, Harley Davidson a Karel Marx

Eric Verniaut, Senior Vice President, Industries EMEA, SAP, hovořil, jak digitální evoluce mění společnost. SAP pracuje v jedné oblasti digitální transformace, a sice in-memory computing, což umožňuje naplnit efekt Mooreova zákona, jednoho ze zakladatelů společnosti Intel, protože výkon procesorů se stále zvyšuje a cena za něj snižuje.

Digitální svět podle něj umožňuje lepší interakci se zákazníkem než analogový a nacházíme se v inflexním bodě dnes už digitální ekonomiky, která je hnána hyperkonektivitou. Do roku 2020 má být propojeno 2,5 miliardy lidí, 75 miliard zařízení a digitálně zobchodováno 65 trilionů dolarů. Každý z dnešních průmyslů se sám digitálně mění – pojišťovnictví, hotelový průmysl, sport, personalizovaná medicína, smart traffic… a všechny získávají díky digitalizaci rychlou zpětnou vazbu od zákazníka.

Jde o posun od tradičního internetového obchodu směrem k obchodnímu modelu založeného na vzájemné spolupráci. Zákazníci SAPu už podle něj model digitálního byznysu přijímají. Znamená to pro ně inovativní zapojení zákazníků, produktivitu, rychlejší uvedení produktů do výroby a možnost přijímání nových obchodních modelů. Například Harley Davidson zkrátil díky nasazení SAP S/4 s digitálním jádrem in-memory computingu SAP HANA přípravu výroby z původních 29 hodin na 6,5 hodiny. Nakonec si položil otázku, zda je přicházející ekonomika založena na Kapitalismu 2.0 a zopakoval provokativní výrok Karla Marxe, že člověk se stane pánem svého osudu.

Sítě 5G v podání Huawei Fellow

Nadcházející generaci sítí 5G představila Paiying Zhu, Huawei Fellow, Chief Expert of Huawei Communications Technologies Lab, která je první žena s tímto oceněním („fellow“ se titulují výzkumníci a vědci, kteří mají pro danou společnost mimořádný vědecký přínos). Sítě 5G mají dosahovat přenosové rychlosti až 10 Gb/s s nízkým zpožděním 1 ms a mají propojit do roku 2025 na 100 miliard lidí. Při jejich nasazování se však budou muset poskytovatelé služeb a dodavatelé technologií vyrovnat minimálně se třemi mýty a neurčitostmi.

První neurčitostí je roztříštěnost služeb, které musí zvládnout jedna síť – propojení komunikační sítě (1 ms), vzdáleného řízení technologických celků (1 ms), IoT (2 000/buňka), portů (1 milion/km2), HD videa (20 Mb/s) a virtuální reality (4,2 Gb/s). Druhou neurčitostí je fragmentace obchodního modelu a jak jednotlivé vertikály monetizovat (lidi, smart/safe cities, porty, sledování věcí, smart factory…). Třetí neurčitostí pak je komplexnost technologií a jak je propojit (4G/5G, 5G, Wi-Fi, technologie s více přístupy, vícefrekvenční pásma – sub 6 GHz, vyšší než 6 GHz, nelicencovaná pásma, místa s více přístupy.

Paiying Zhu, Huawei Fellow, Chief Expert of Huawei Communications Technologies Lab
Paiying Zhu, Huawei Fellow, Chief Expert of Huawei Communications Technologies Lab

V každém případě je 5G na pořadu dne a Huawei do těchto sítí investuje 600 milionů dolarů v letech 2013 až 2018, zaměřuje se na ně jeho devět výzkumných center a více než 500 expertů. Sítě 5G mají být uváděny do provozu krok za krokem se strategickými partnery od výzkumných a inovačních center až po operátory, ještě než budou v komerčním nasazení. „Sítě 5G budou dítětem roku 2020,“ prohlásila Huawei Fellow Paiying Zhu a dodala slova čínského myslitele Guana Zhonga (723-645 př. n. l.): „Spolupráce vytváří sílu, zatímco izolace vede jen k oslabení.“

Beauty of Technology a Huawei P9

Mathieu Lehanneur, Chief Designer Huawei, Aesthetic Research Centre, a pak také Jerome Auzenneau, Executive Officer and Chief Marketing Officer Leica Camera, uvedli, že honba za miniaturizací fotoaparátu pokračuje už 100 let od prvního modelu Leica z 20. let minulého století od konstruktéra Oscara Barnacha. První Leica dala možnost zachycení okamžiku na kinofilm, což s velkými dřevěnými fotokomorami pracujícími se skleněnými deskami s fotocitlivou emulzí tehdy nebylo možné.

Pokračování díky spolupráci Leica Camera a Huawei jde o již zmíněný model Huawei P9 s objektivy Leica a dvěma fotoaparáty, černobílým a barevným pro lepší ostrost a vynikající podání barev. Huawei P9 má změnit zážitek z fotografování se smartphony – jeden fotoaparát je černobílý a druhý barevný, oba obrazy se skládají a černobílý zvyšuje ostrost.

Horizon 2020 pro evropské inovace

Horizon 2020 je program pro investice do evropských výzkumných a vývojových center, kam přispívají například Philips (31 projektů a přes 21 miliard eur), Ericsson (14 projektů), Volvo (9 projektů), Huawei (9 projektů a přes 5 miliard eur), Boeing (4 projekty) a Toyota (jeden projekt). Tento program řídí panel sedmi renomovaných vědců, je nezávislý na mašinérii z Bruselu a je transparentní. Prioritou je kybernetická bezpečnost.

Mezi výhody programu Horizon 2020 patří snazší shánění peněz, zkoumání nových oblastí, začlenění elitních výzkumníků, získání znalostí i pro okrajové technologie, zvýšení reputace, vytváření a řízení účasti v širším měřítku se získáním předzvěstí a dopad na návrhy nových prováděcích politik. Mezi úskalí patří vyšší náklady na koordinaci, nepružnost, pomalost, nedostatečnou perspektivu na trhu. Peníze tečou do technologicky nejvíce vyspělých zemí – Německa, Velké Británie, Francie, ale i do České republiky. Projektu se účastní výzkumné organizace, vysoké školy, soukromé firmy a v menší míře i státní sektor.

Huawei Innovation Day 2016 představil smartphone s optikou Leica, ale také vize ohledně sítí 5G a IoT.
Huawei Innovation Day 2016 představil smartphone s optikou Leica, ale také vize ohledně sítí 5G a IoT.

Beauty of Technology a IoT

NB IoT (Narrow Band IoT – přenosy IoT v úzkém vyčleněném pásmu v rámci přenosů GSM) se stane jedním z motorů růstu a mobilní operátoři mají potenciál stát se jeho prostřednictvím nejlepšími partnery nejrůznějších vertikálních průmyslových odvětví. Například francouzský Alstom, lídr v řešení pro železnice, vidí v IoT budoucnost mobility, přinášející lepší zákaznickou zkušenost, 100% efektivitu, provázanost s ostatními (městskými) systémy. Jeho současný systém pracuje s nízkoenergetickými sítěmi a technologiemi pro big data.

U německé společnosti Bosch se věnuje IoT jedna z jejích čtyř divizí (Mobility Solutions) a IoT nabízí jako službu PaaS. Bosch nabízí kompletní řešení pro IoT s vlastními datacentry a zajišťuje bezpečnost E2E (Enerprise to Enterprise). Internet věcí se stává jedním ze strategických směrů a do roku 2020 má vytvořit přímý trh s hodnotou 340 miliard dolarů a big data mají mít přímý dopad na tvorbu GDP 12,6 %.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Malware HeroRat ovládne přes aplikaci Telegram mobil nebo tablet

Pavel Houser , 23. červenec 2018 13:41

Objevena byla nová skupina malwaru Android RAT (Remote Administration Tool), které napadají aplikaci...

Více 0 komentářů

Francouzský Atos koupí americký Syntel za 3,6 miliardy dolarů

ČTK , 23. červenec 2018 12:19

Atos akvizicí získá napojení na některé významné americké firmy, jako je American Express....

Více 0 komentářů

Která IT firma dosáhne jako první hodnoty bilionu dolarů?

ČTK , 23. červenec 2018 08:00

Především hodnota Microsfotu za posledního čtyři a půl roku, kdy firmu vede Satya Nadella, výrazně v...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Coca-Cola připojí 300 000 chladicích boxů v Evropě k internetu

ČTK , 22. červenec 2018 12:56

Smart chladicí boxy umožňují i interakci prostřednictvím mobilních aplikací....

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů