Jaká budoucnost čeká videokomunikaci na pracovišti?

Videokomunikace v českých kancelářích zatím příliš nezakotvila, nejprve tomu nenapomáhaly příliš nedokonalé a později příliš drahé technologie, podruhé příliš pomalý broadband. Firemní sektor si zvykl v případě nutnosti improvizovat s pomocí nástrojů pro koncové uživatele, jako je třeba Skype a co se jednou naučíš…
Přes tuto poměrně nepříznivou výchozí situaci je zde prý každým dnem rychle sílící potenciál pro změnu a důležitost kvalitního videa jako nástroje pro komunikaci v podnicích bude růst. Tvrdí to alespoň podle Cisca nová generace manažerů, která postupně přichází na vedoucí pozice ve firmách. Šedesát jedna procent mladých manažerů podle průzkumu spoléhá v horizontu pěti až deseti let na využití business-class videa pro komunikaci a spolupráci s kolegy, obchodními partnery i celými týmy, vyplývá to ze studie The 2013 Cisco Global Young Executives‘ Viedo Attitudes, kterou prováděla společností Redshift Research mezi více než 1 300 budoucími manažery do věku 34 let.

V případě vedení týmu o více než 50 lidech, je zájem mladých manažerů ještě větší a s využíváním videohovorů pak počítá 70 % z nich. V používání videokonferencí vidí značná pozitiva pro firmu 87 % respondentů. Za hlavní přínosy považují úspory plynoucí z omezení cestování, zlepšení podmínek pro práci z domova a zlepšení vztahů s partnery či kolegy. Devět z deseti respondentů navíc považuje firmu, která využívá videohovory, za více atraktivní a upřednostnilo by ji při výběru zaměstnavatele. Podle 94 % manažerů, kteří mají zkušenosti s komunikací ztíženou jazykovými rozdíly, business-class video také pomáhá překonávat jazykové bariéry.

Zatím nevyužitý potenciál

S dalším technologickým vývojem očekávají manažeři nové funkce, které pozvednou videohovory na vyšší úroveň. 54 % respondentů by uvítalo možnosti přizpůsobení videa. Chtějí funkce, které jim dovolí video editovat, snadno stříhat a sdílet přes sociální sítě nebo tvořit záznam nejdůležitějších částí. Zájem projevili také o simultánní překlad, vyskakovací okna s kontextovými informacemi či možnost propojení s platformami jako je LinkedIn či Salesforce.com.

Situace v Česku

Jiný výzkum, který proběhl v České republice na konci loňského roku, ukázal, že v česku používá videokonference často nebo velmi často 8,3 % českých firem. Čeští manažeři vidí výhody videokonferencí především v lepší a rychlejší komunikaci (25,4 % respondentů), ve flexibilitě (23,7 %) a úspoře času (21,2 %).
České firmy, které videokonference nepoužívají, uvedly v průzkumu jako hlavní bariéru očekávané vysoké pořizovací náklady.

„Firmy, které video zavedly, se však většinově shodují na tom, že při častém využití se investice vrátila během několika měsíců a zaměstnanci si na videohovory natolik zvykli, že si nedovedou představit práci bez nich,“ upřesňuje Jan Račanský, ze společnosti Cisco. Na tyto obavy firem z vysokých nákladů tak Cisco nyní reaguje a připravilo nabídku, kde zájemce za využívání profesionálního videokonferenčního setu pro jednu zasedací místnost zaplatí jen 3 500 Kč měsíčně. „To je částka často srovnatelná s měsíčním vyúčtováním za běžné telefonní hovory. Když přihlédneme k současné ceně nafty, času strávenému na cestách a třeba i situaci na dálnici D1, jedná se o investici, která se opravdu vyplatí,“ doplňuje Račanský.

Exit mobile version