Když se řekne inteligentní kamera...

Martin Jahoda, 09. červenec 2018 06:30 0 komentářů
Když se řekne inteligentní kamera...

Inteligentní kamery nacházejí uplatnění v dopravě, logistice, průmyslu, obchodu a mnoha jiných oborechInformace o současných možnostech moderních sledovacích technologií nám poskytl Martin Jahoda, Business Development Manager projektu Mobotix společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech.

Co znamená Mobotix?

Martin Jahoda, Konica Minolta
Martin Jahoda, Konica Minolta
Jde o inteligentní kamerové systémy. Systémy Mobotix využívají takzvanou decentralizovanou architekturu s celou řadou způsobů propojení a komunikace se systémy třetích stran. To je výhodné zejména tam, kde jsou na kamerový systém kladeny specifické požadavky. Jejich doplnění o další systémy může monitoring prostředí pro bezpečnostní účely rozšířit ještě o vytěžování metadat generovaných připojenou technologií. Pokud použiji termíny skloňované dnes ve všech médiích, tak jsme schopni uskutečňovat projekty s IoT, jako například Smart City, Industry 4.0, inteligentní videoanalýzy a podobně. Ve vývojovém centru Konica Minolta navrhujeme a vytváříme nové technologie a aplikace, které lze snadno využít právě v kombinaci s kamerovým systémem Mobotix.

V čem je hlavní výhoda získané technologie Mobotix?

Mobotix produktová řada
Mobotix produktová řada
Výhodou technologie Mobotix spočívá především v kvalitativních standardech použitých při vývoji a výrobě. Zákazníci velice oceňují vysokou životnost a spolehlivost produktů Mobotix, která je podpořena i dlouhou záruční dobou. Další významnou vlastností je vysoký standard kybernetické bezpečnosti. Celý eko-systém je navržen tak, aby byly minimalizovany potenciální hackerské útoky a nemohlo dojít k nežádoucímu převzetí kontroly nad kamerami. Stačí připomenout masivní DDoS útok z října 2016, který ochromil řadu populárních služeb na internetu. Podle zjištění expertů se jednalo o prvky IoT, mezi nimiž byly hlavně IP kamery. Systém Mobotix produktů je proto testován mimo jiné i renomovanou německou laboratoří na kybernetickou bezpečnost SySS.

Můžete uvést konkrétní příklady uplatnění vašich produktů?

Mobotix venkovní produkty
Mobotix venkovní produkty
Při nasazení našeho kamerového systému třeba v dopravě dokážeme díky hemisférické technologii snížit běžné množství kamer pro monitoring prostoru dopravního prostředku. Můžeme jimi monitorovat i prostor řidiče pro případ napadení. Díky IP technologii lze velice snadno realizovat vzdálený dohled z centrálního dispečinku. Kamerový systém podporuje oboustranný přenos audia, takže lze v případě potřeby snadno navázat komunikaci s řidičem. Systém je možno také jednoduše doplnit o informaci z GPS a sledovat i zaznamenávat polohu vozidla. Dá se přes něj připojit i k datům z řídicího počítače vozu a získat informace o jeho stavu, jako je zrychlení, otáčky motoru, poloha brzdového pedálu, spotřeba... Všechny tyto informace lze využít při řešení sporných událostí se zákazníky, k analýze chování řidiče i optimalizaci dopravních služeb jako takových.

Kamerové systémy dnes vyrábí kde kdo. Je na technologii Mobotix něco unikátního?

Ano, je. Jde o infračervenou termografii, která znamená další specifickou oblast rozšiřující využití bezpečnostních kamerových systémů. Infračervená termografie se zabývá bezdotykovou analýzou rozložení teplotního pole na povrchu tělesa. Tohoto principu lze velice snadno využít pro detekci objektů, jako jsou osoby nebo vozidla, za ztížených světelných podmínek, kdy je tma nebo mlha a standardní kamery „nevidí“. Zajímavou možností je rovněž radiometrie. Použitím kamerového systému v kombinaci s termografií a radiometrií lze snadno vizualizovat stavy určité technologie nebo objektu a včasnou detekcí anomálií předejít velikým škodám na majetku.

Jak si to můžeme představit?

Například při monitoringu výrobní technologie, rozvaděčů, dopravníkových pásů, skládek a podobně. Systém bezkontaktně a vzdáleně detekuje absolutní teplotu povrchu objektu v monitorované oblasti a v případě jejího zvýšení přes zadanou mez automaticky vyvolá alarm. Operátor v ovládacím softwaru vidí obraz z běžné kamery, má přehled o celé situaci a současně i vizuální informaci o teplotě monitorovaných objektů. Může tedy adekvátně reagovat. Největší výhodou je, že definovaný poruchový nebo nebezpečný stav je detekován v dostatečném předstihu, dříve než běžnými zařízeními detekce požáru.

Jaký je původ kamer Mobotix?

Mobotix je německá společnost se sídlem poblíž Frankfurtu, která má po světě dalších šest poboček. Zabývá se vývojem a výrobou hardwaru i softwaru kamerových systémů pro bezpečnostní aplikace. Zaměstnává přibližně 350 specialistů, měsíčně vyrábí řádově deset tisíc kamer a v roce 2016 koupila její většinový podíl společnost Konica Minolta.

Proč Konica Minolta Mobotix koupila?

Konica Minolta je v České republice největším hráčem na trhu s tiskovými řešeními. Není však už tolik známo, že dodáváme také mnoho dalších technologií z oblasti IT, softwarových nástrojů a služeb. Snažíme se působit na poli chytrých technologií a zařazení bezpečnostních kamerových systémů do portfolia zboží a služeb je zcela logickým krokem.

Takže spojení Mobotix a Konica Minolta má budoucnost?

Díky podobným strategickým krokům jako byla akvizice německé společnosti Mobotix, je dnes Konica Minolta schopna poskytovat svým stávajícím zákazníkům stále zajímavější nabídku řešení a služeb. S novými technologiemi v portfoliu můžeme oslovovat širší okruh zákazníků. Naše vývojová centra navíc stále pracují na nových produktech především z oblasti bezpečnostních technologií. Potenciál do budoucna je tak podle mého názoru prakticky neomezený.

Martin Jahoda je specialista se zkušenostmi z práce s bezpečnostními systémy nastoupil do Konica Minolta nastoupil v květnu 2017 a je zodpovědný za řízení a rozvoj oblasti kamerových systémů Mobotix. V předchozích zaměstnáních zastával funkce technického odborníka, obchodního ředitele nebo Business Development Managera pro rozvoj regionu EU.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Do 100 let díky pivu

Pavel Houser , 02. prosinec 2018 16:00
Pavel Houser

Šéf Amazonu věří, že pozitivní vliv na dlouhověkost má alkohol – alespoň v případě firem. Jeff Bezo...

Více

Kalendář

29. 01. Reshoper 2019
29. 03.

30. 03.
Czech On-line Expo 2019
01. 04.

05. 04.
SuSEcon 2019RSS 

Zprávičky

Nová kampaň cílí na elektronické bankovnictví v ČR

Pavel Houser , 11. prosinec 2018 11:24

Stejná kampaň je opakovaně a dlouhodobě aktivní v Polsku a Španělsku....

Více 0 komentářů

Google kvůli dalšímu úniku údajů vypne Google+ už v dubnu

ČTK , 11. prosinec 2018 10:31

Bezpečnostní problém umožňoval vývojářům aplikací přístup k osobním údajům uživatelů...

Více 0 komentářů

Lyft je blíže uvedení na burzu, předstihne Uber

ČTK , 11. prosinec 2018 09:00

Své akcie formou IPO nabídly letos např. Dropbox nebo Spotify....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Primární nabídka divize SoftBank bude největší v Japonsku

ČTK , 11. prosinec 2018 08:00

Vstup firmy na burzu bude největší primární nabídkou v Japonsku a jednou z největších na světě....

Více 0 komentářů

Kauza Huawei zaměstnává světovou politiku

ČTK , 10. prosinec 2018 09:00

Komisař EU pro digitální trh: čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajným...

Více 1 komentářů

Analýza: E-shopy letos na černý pátek omezily triky s cenami

ČTK , 10. prosinec 2018 08:00

Útraty Čechů v týdnu během slevových akcí na tzv. černý pátek dosáhly letos rekordní 4,2 miliardy Kč...

Více 0 komentářů

Před 50 lety tým vědce Engelbarta představil počítačovou myš

ČTK , 09. prosinec 2018 08:00

"Ani nevím, proč tomu říkáme myš. Asi kvůli čouhajícímu kabelu."...

Více 0 komentářů