Metaversum prý může být rájem zločinců

Zdroj: Pixabay

Nejdiskutovanější vize virtuálního světa zvaná metaversum představuje v prezentacích jejích propagátorů naprostý přelom v našem dosavadním pojetí internetu. Podle předpokladů se má velmi věrně blížit reálnému světu. Rozšířená nebo ryze virtuální realita má přinášet lidem a firmám (avatarům) vynikající prostředí pro budování a udržování kontaktů, zábavu, sdílení obsahu či týmovou práci. Ale také příležitost k nákupům, obchodování a investování.

A tam, kde jsou peníze a možnosti zisku, i když nemají podobu bankovek a mincí, se logicky dříve či později objeví také zločin a podvodníci. Proto je třeba fenomén metaversum podrobit zkoumání a kritickému pohledu z hlediska rizika potenciálu zločinu, ohrožení kybernetické bezpečnosti.

Odborníci z Cisco Talos, jednoho z největších soukromých kyberbezpečnostních týmů na světě, dokonce neváhali metaversum označit za „sen zločinců“. Jaký rizikový potenciál podle nich metaversum skrývá?

Odborníci Cisco Talos již zaznamenali aktivity kyberzločinců, kteří vytvářejí schémata útoků cílených kryptoměny a NFT, které se používají k identifikaci a přístupu do metaversa. Již v průběhu pandemie, s rozvojem komunikace na sociálních sítích a počtu vzdálených připojení, čelíme bezprecedentnímu růstu hackerských pokusů o útoky. Metody útočníků se neustále zdokonalují. Nemůžeme očekávat, že by metaversum zůstalo v tomto směru nepovšimnuto. Neopatrným návštěvníkům metaversa hrozí velké ztráty, navíc umocněné faktem anonymity transakcí.

Exit mobile version