Mýty o big data a analytice

Pavel Houser , 26. říjen 2017 06:30 0 komentářů
Mýty o big data a analytice

Nejdůležitější jsou často odpovědi získané mimochodem. Platformy různých dodavatelů prý dávají odlišné výsledky. A velké objemy dat neznamenají „veškerá data“.

Například podle studie IDC roste trh s nástroji pro big data sice v dvojciferných číslech, jenže na to, kolik se o technologiích mluví, to vlastně není tak mnoho. Mnohé projekty přitom nepřinášejí očekávanou návratnost investic. Přijde celková deziluze?

Andrew Froehlich se společnosti West Gate Networks se na InformationWeek pokouší podrobněji analyzovat nejčastěji opakovaná tvrzení, která se k příslušným technologiím vážou. Celkově mu ovšem nejde ani tak o varování před riziky, ale spíše chce rozptýlit nepříliš opodstatněné obavy, které vedou k tomu, že podniková IT oddělení jsou paralyzována a nasazování inovací vázne.

Jedním z omylů je snaha ukládat opravdu všechno, „protože by se to mohlo jednou hodit“. Ve skutečnosti mnohá data mají smysl pouze pro analýzu v reálném čase (nebo v časovém horizontu, který se tomu alespoň blíží) a nemá smysl je archivovat. A když už se všechno archivuje, je vhodné si uvědomit, že řešení vhodná k zálohování (pro obnovu pro havárii) a pro dodržení předpisů se vůbec nemusí hodit pro předpokládanou práci s daty (analýzu).

Big data nejsou jen pro ty největší

Mnoho organizací přeceňuje náklady. Pod velkými objemy dat si představí něco, s čím pracuje Google, Facebook nebo Microsoft. Přitom řešení pro big data a jejich analýzu v cloudu je dnes již dostupná i menším organizacím a hlavně: řešení – včetně ceny – bývá dobře škálovatelné podle potřeb a možností zákazníka. Podobně jako u jiných cloudových nástrojů nemusí být nijak vysoká ani vstupní investice. Viz i předešlý bod – v big data nemá smysl uvažovat způsobem „všechno, nebo nic“. Nemá ani smysl si říkat, že „získat konkurenční výhodu už je pozdě“, ani trend prozatím přeskočit a čekat na nějaký další zásadnější zlom. Big data stejně jako umělá inteligence a automatizace se bude do podnikového IT a podnikových procesů vůbec implementovat mnoho příštích let, s postupnými dalšími inovacemi.

Další tipy podle A. Froehlicha:

Stojí za to si nedefinovat veškeré otázky předem a příliš si nezúžit práci. Výhodou analýz nad big data může být i získání neplánovaných poznatků. Stojí za to si s výstupy hrát a zkoumat, zda se kromě odpovědí neobjeví také nové otázky (dozvíme se o tom, co ani nevíme, že nevíme). Pokud si management myslí, že podnikání plně rozumí a chce si jen „exaktně“ potvrdit, co už ví předem, přínosy z technologie budou samozřejmě velmi omezené.

A co lidský faktor? Specialistů na „data science“ je dnes nedostatek, nicméně není nutné čekat na někoho s příslušným univerzitním vzděláním. Kdo má příslušné myšlení (i třeba včetně psychického nastavení – určitá introverze apod.) a pracuje v podnikovém IT, může se přeškolit. Není to i nic zásadnější posun, než když se z databázového správce stane správce virtuálních strojů.

Často se říká, že platformy pro big data od různých dodavatelů jsou prakticky stejné (dejme tomu až na rychlost, náklady na vlastnictví apod.), důležitější je umět nástroje účelně využívat. Andrew Froehlich důrazně nesouhlasí. Pokud různé problémy řešíme na produktech různých dodavatelů, můžeme podle něj klidně dostávat odlišné závěry (nejde o kalkulačku, která musí vždy dát stejný výsledek). Volbě konkrétního řešení je proto třeba věnovat velkou pozornost.

A nakonec, big data nejsou velké datové sklady. Existují zde podstatné rozdíly, v technologiích, nástrojích i požadovaném know-how. Hlavní odlišnost spočívá v tom, zda zpracováváme spíše strukturovaná nebo nestrukturovaná data.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů

Dell představuje úložiště PowerMax

Pavel Houser , 15. červen 2018 16:14

Dell oznámil uvedení několika nových úložných a serverových produktů s podporou uceleného portfolia ...

Více 0 komentářů

AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner

ČTK , 15. červen 2018 13:22

Očekává se, že spojení AT&T a Time Warner vyvolá vlnu fúzí. Comcast chce převzít Twenty-First Centur...

Více 0 komentářů

Po dohodě s USA čínská ZTE ztratila 3 miliardy dolarů tržní hodnoty

ČTK , 15. červen 2018 08:00

Americký zákaz před dohodou paralyzoval klíčové aktivity ZTE a firmě hrozil bankrot....

Více 0 komentářů