Policie varuje před hrou Modrá velryba, navádí prý k sebevraždám

V Česku se rozšiřuje hra Modrá velryba, která navádí k sebevraždám. Česká policie chce kontaktovat provozovatele sociálních sítí, aby šíření hry zamezili. Oznámila to dnes mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Hra se šíří hlavně z rusky mluvících zemí, údajně si už po celém světě vyžádala desítky dětských životů. Policie apeluje na rodiče a učitele, aby sledovali chování dětí, a pokud mají podezření, že hru hrají, ohlásili to policii.
Hra je podle Nguyenové určena pro mladé a jejím cílem je plnit úkoly. Vítěz je v konečné fázi nucen administrátorem spáchat sebevraždu. „Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež,“ zdůraznila Nguyenová.

Hra Modrá velryba vznikla údajně v Rusku a rozšířila se tam do stovek síťových společenství, která propagují „estetiku smrti“ a nabádají mladou generaci k sebevraždě. Podle ruského serveru LifeNews podobné diskusní skupiny ruská cenzura Roskomnadzor opakovaně likviduje, ale stále nové a nové se objevují. Název Modrá velryba údajně odkazuje na sebevražedné chování velkých mořských savců, kteří se vrhají na břeh a dobrovolně hynou.

Po zapojení do hry musí uživatel podstoupit několik často velmi drastických úkolů, například vyrýt si na ruce obrázek velryby a jeho fotografii poslat „administrátorovi“. Ten po splnění dalších úkolů nakonec určí čas a místo doporučené sebevraždy. Jeden z takových „administrátorů“, jistý Filipp Budějkin, již sedí v jednom z petrohradských vězení. Desítky dalších policie podle LifeNews ruská policie stíhá.

Hra se z Ruska rozšířila do dalších postsovětských zemí, zejména do Pobaltí. Nedávno se v Lotyšsku dvojice mladých lidí vrhla ze střechy domu, aby dovršila padesátý, poslední „level“ sebevražedné hry. Nešťastníci skok přežili a z vyšetřování lotyšská policie zjistila, že jde o systematickou a cílenou manipulaci s dětskou psychikou. Případy dětských sebevražd vyvolaných hrou Modrá velryba byly podle ruského tisku zaznamenány i v Bulharsku, Itálii a Spojených státech.

Česká policie zatím podle mluvčí Nguyenové dělá preventivní kroky. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, pod které spadá počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory sociálních sítí Facebook a Instagram, aby zamezili dalšímu šíření hry. „Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála,“ doplnila Nguyenová.

O této hře se v Česku mluví hlavně v souvislosti se smrtí dvou dívek, které minulý týden u Mlékojed na Mělnicku srazil vlak. „Mělničtí kriminalisté neustále prověřují všechny okolnosti tragického případu. Podrobnosti sdělovat nebudeme, a to vzhledem k věku a pozůstalým,“ řekla dnes ČTK mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. Na otázku, zda může mít tento případ souvislost právě se zmiňovanou hrou, mluvčí tuto variantu nevyloučila, ale blíže nekomentovala.

Telekomunikační operátor O2 zatím od policie podle mluvčí Lucie Pecháčkové žádnou výzvu nedostal. „Jsme samozřejmě připraveni poskytnout případnou součinnost. Jako největší poskytovatel internetu jsme si vědomi i rizik, která s sebou jeho používání přináší. Děti jsou digitálním technologiím často otevřenější než jejich rodiče a bohužel si nedokážou uvědomit všechny hrozby. Proto dlouhodobě vzděláváme nejen mladé lidi v tom, jak se v online světě chovat bezpečně,“ podotkla. Mezi českými profily na facebooku se objevilo několik stránek, které o hře informují nebo před ní uživatele varují.

Policie rodičům a učitelům doporučuje, aby se zaměřili na chování dětí, a pokud mají podezření, že hru hrají, aby to nahlásili. Podobně by se měly zachovat i děti, pokud mají podezření, že hře propadl jejich sourozenec, spolužák nebo kamarád. Pomoci by mohly také internetové odkazy či otisk počítačové obrazovky.

Exit mobile version