• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Softwarové továrny a moderní vývoj aplikací

itbiz
7. 9. 2022
| Články
Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí

Zdroj: Pixabay

Klasické virtualizaci již odzvonilo a používáme ji jen jako dobrý a osvědčený nástroj pro zachování historických aplikací. Jasným trendem je kontejnerizace.

Svět IT se definitivně změnil, dávno pryč jsou doby, kdy stačilo několik vývojářů a pár lidí z provozu k tomu, aby firma mohla fungovat. Na trhu jsme viděli nespočet změn, od přesunu IT ze sklepů do vyšších pater přes postupné zapojení technických ředitelů do užších vedení firem až do aktuální situace, kdy jsou v důsledku digitální transformace informační technologie nedílnou součástí produktů firem. Žijeme v době, kdy se i fyzické produkty automaticky nabízejí s aplikací pro mobilní telefony, kterou zákazníci vnímají jako jejich nedílnou součást. Málokdo si dnes vzpomene na průkopnické firmy, jako například Nest, která představila učící se termostaty, které postupně změnily smýšlení celého světa o tom, jakou roli informační technologie hrají a budou hrát v budoucnosti.

Celá tato změna má za následek výrazný nárůst komplexity a kompetencí napříč všemi oblastmi v oboru informačních technologií a přinesla s sebou celou řadu dílčích problémů. Ty jsme dosud řešili pomocí agilních transformací a metodik vývoje, zavedením užší spolupráce mezi vývojáři a odborníky na informační technologie z provozu (přístup DevOps), snahou o zajištění spolehlivosti v systémech, službách a produktech (přístup SRE, Site Reliability Engineering) či cloudově nativními způsoby vývoje. Všechny tyto oblasti a řešení nás posunuli dále, ale zároveň odhalili množství dalších problémů. Jednotlivé aplikace se rozpadají na menší celky, kterým moderně říkáme mikroslužby a které velmi urychlují vývoj a začleňování nových vlastností do aplikací. Zároveň však přinášejí další výzvy v podobě udržování a verzování rozhraní pro programování aplikací (API, Application Programming Interface), náročnějšího testování, monitoringu a samostatné oblasti, kterou je konzistence dat, zálohování a obnova těchto distribuovaných systémů.

Abychom těmto výzvám začali čelit úspěšně, je třeba se na ně podívat jako na celek a již je neřešit jednotlivě. Podobně jako průmyslová revoluce přinesla automatizaci a iniciovala přerod menších manufaktur ve větší podniky, tak i my aktuálně projdeme změnou, která bude mít podobné důsledky. Hovoříme o vizi tzv. softwarových továren, které s využitím standardizace nástrojů a procesů umožní snadněji a rychleji dodávat jednotlivé aplikace, a tím zajistit více prostoru pro nové nápady a inovace. Složka lidské práce je zde skutečně důležitá, protože celá “aplikační linka” v této softwarové továrně existuje jen pro to, aby lidem usnadnila práci a zajistila dostatek zdrojů a vhodné prostředí, které může sloužit jako inkubátor pro rychlé experimenty a inovace.

Softwarová továrna v praxi
Uvést softwarovou továrnu do praxe není až zas tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na trhu působí řada ověřených technologických firem, které disponují konzultačními programy, jako například Red Hat Container Adoption Journey, které nás umí takovým procesem provést. Klíčový je jistý nadhled a zamyšlení se nad tím, jak má IT oddělení v daném podniku vypadat, co je požadovaným výstupem, jak dobře známe potřeby svých zákazníků a jaké metriky značí dosažení úspěchu. S ucelenou představou reflektující tuto interní analýzu pak přistoupíme ke zmapování aktuálního stavu našeho IT ekosystému a porovnáme ho s trendy, které jsou na trhu, přičemž inspirovat se můžeme u firem z řad poskytovatelů veřejného cloudu a důvěryhodných dodavatelů open source podnikových řešení. Fázi výběru není radno podcenit, protože výběr daného trendu nám určuje i rizika, která budeme podstupovat z hlediska bezpečnosti či závislosti na produktech a službách jednoho konkrétního dodavatele.

Ve chvíli, kdy jsme definovali náš cíl z hlediska dodávaných aplikací, způsobu jejich vývoje a zároveň známe trendy, které budou ovlivňovat naše směřování v dalších letech, je čas na výběr technologií. Na první pohled se zdá, že na výběr je nepřeberné množství možností, ale i tady stačí nahlédnout pod pokličku významných technologických firem, abychom zjistili, že situace není tak složitá. Klasické virtualizaci již odzvonilo a používáme ji jen jako dobrý a osvědčený nástroj pro zachování historických aplikací. Jasným trendem je kontejnerizace, kterou lze již považovat za standard sloužící jako základ pro různé nástroje např. pro aplikační vrstvu pro zpracování komunikace mezi službami Service Mesh, Serverless architekturu, či technologie, které umožňují odstraňovat přebytečný kód z aplikací, které jsou součástí platformy a není jim tak třeba všechny atributy znovu implementovat a individuálně je udržovat v každé aplikaci zvlášť.

Cílem tohoto konceptu je odlehčení podnikové IT infrastruktury odstraněním zastaralých nástrojů, zbavení se co nejvíce technologického dluhu a pomocí automatizace odstranění třecích ploch, které vznikají v důsledku neustále se opakujících činností spojených s údržbou současných systémů, jež spotřebovávají zdroje, které by se jinak daly využít na další rozvoj, vzdělávání a implementaci inovací. Koncept Softwarové továrny směřuje k identifikaci problémů a dílčích řešení, a jejich propojení do jediného celku, který je schopen IT celého podniku posunout kupředu. Stačí dodržet jen několik principů:

• Omezit komplexitu infrastruktury a vynechat nepotřebné vrstvy abstrakce v aplikační architektuře. Například existují řešení, která umožňují provozovat Kubernetes přímo na fyzickém hardware, s využitím technologií KubeVirt či OpenShift virtualization pak lze v rámci moderní platformy OpenShift provozovat i dnes již často překonané virtuální servery, a tím zastaralé IT spravovat moderním, plně automatizovatelným způsobem.

• Stavět technologie v rámci podniku jako službu. Takto jsme si například zvykli používat databáze v rámci datových skladů a podobný princip lze snadno aplikovat i na další oblasti, jako je CI/CD (kontinuální integrace / kontinuální dodání) přístup k vývoji aplikací, kdy všechny fáze jejich integrace, testování i nasazení mohou být vývojáři dodávány jako služba s minimální možností konfigurace.

• Nejdůležitějším, ne však posledním, předpokladem je jednoduché pravidlo, na kterém je založena automatizace, ale i pokročilejší přístupy, jako DevOps nebo SRE, – nic nedělat dvakrát. Jakmile se nějaká činnost opakuje, je třeba ji zautomatizovat, a tím mít i možnost ji pravidelně testovat.

David Bečvařík, Technology Lead pro Českou republiku a Slovensko, Red Hat

Rubriky: Podnikový softwareVývoj a HTML

Související příspěvky

CzechDreamin 2025 přilákal administrátory, vývojáře i konzultanty Salesforce z celé Evropy
Články

CzechDreamin 2025 přilákal administrátory, vývojáře i konzultanty Salesforce z celé Evropy

17. 6. 2025
Digitální revoluce v českých firmách: AI a cloud mění pravidla hry pro ERP systémy
Články

Digitální revoluce v českých firmách: AI a cloud mění pravidla hry pro ERP systémy

12. 6. 2025
Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Články

Digitální kolega ve Slacku. AI nově pomáhá zaměstnancům s rutinní prací i hledáním informací

10. 6. 2025
Firmy se kvůli úsporám vracejí od cloudu zpět k licencím
Články

Firmy se kvůli úsporám vracejí od cloudu zpět k licencím

8. 6. 2025

Zprávičky

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Nizozemská vláda uvedla, že v zemi před summitem NATO zaútočili proruští hackeři

ČTK
24. 6. 2025

Proruští hackeři dnes provedli sérii kybernetických útoků na několik obcí a organizací spojených se

Dell Pro Premium 13 a 14: Ultralehké notebooky pro náročnou práci na cestách

Dell Pro Premium 13 a 14: Ultralehké notebooky pro náročnou práci na cestách

Pavel Houser
24. 6. 2025

Na český trh dorazily nejnovější modely manažerských notebooků od společnosti Dell Technologies, které v sobě

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n

DeepSeek pomáhá Číně a obchází americký zákaz čipů, tvrdí americký činitel

ČTK
24. 6. 2025

Čínský technologický start-up DeepSeek, který se zabývá umělou inteligencí (AI), pomáhá Číně při jejích

Úřady se obávají útoku na ruskou flotilu, vypínají mobilní internet

ČTK
23. 6. 2025

Ruské úřady v Přímořském kraji na Dálném východě začaly vypínat mobilní internet. Děje se

EU prověřuje Muskův prodej jeho sítě X vlastnímu start-upu xAI

ČTK
23. 6. 2025

Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin klesl po americkém útoku na íránská jaderná zařízení pod 100 000 dolarů

ČTK
22. 6. 2025

Největší a nejznámější kryptoměna bitcoin klesla dnes po americkém útoku na íránská jaderná zařízení

Kybernetická hrozba ze strany Číny je srovnatelná s ruskou, řekl prezident Pavel ve Financial Times

ČTK
22. 6. 2025

Státem podporovaní hackeři a špionáž z Číny a Ruska představují pro Evropu srovnatelnou hrozbu,

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Česku hrozí soud s EU, protože nemá vyhlášky k zákonu o kyberbezpečnosti

ČTK
21. 6. 2025

Česku hrozí soud s Evropskou unií kvůli tomu, že dosud nepřijalo vyhlášky a další

Tiskové zprávy

Češi státu v kyberbezpečnosti nevěří, přesto je Česko lídrem EU

MPO podpořilo přelomový projekt: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory

Česká obchodní inspekce uskutečnila v prvním čtvrtletí 174 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila ve 151 kontrolách

Denní používání AI v kancelářích za půl roku vzrostlo o 233 %, ukazuje nový výzkum společnosti Slack

Pure Storage představuje cloud pro podniková data. Zákazníkům umožní spravovat data namísto úložišť

Falešní bankéři způsobili meziročně o 41 % vyšší škody

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Zář 22
22. září @ 8:00 - 26. září @ 17:00

EMO Hannover 2025

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

WinAmp

PPC

Net Reach

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware int Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Nově navržené konfigurace permanentních magnetů překonávají klasické Halbachovo uspořádání
  • Kosmickému záření na nejvyšších energiích dominují těžké kovy
  • Týden na ITbiz: Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

RSS AbcLinuxu RSS

  • Dvě nové zranitelnosti v Linuxu umožňují snadné získání root přístupu
  • OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří v Brně a konferenci OpenSSL v Praze
  • Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.