Videokonference v Česku, už 40 % firem je má k dispozici

Zatímco dříve si zaměstnanci českých podniků ve vzájemné komunikaci vystačili s telefonem a emailem, dnes už se videokonferenční systémy prosazují nejen v interní komunikaci, ale i v kontaktu s obchodními partnery. Zvláště díky rostoucí dostupnosti videokonferenčních řešení a jejich efektivitě se z nich postupně stává nutnost, stejně jako tomu bylo před lety s emailovou komunikací. Ve výzkumu, který pro společnost Cisco na konci loňského roku provedla agentura GfK, uvedlo 40 % dotázaných firem, že využívá videokonferenční technologie.

Širšímu uplatnění videokomunikace napomáhá vzájemná propojitelnost video systémů a jejich stále větší rozšíření. Jeden z největších dodavatelů firemních teleprezenčních systémů, společnost Cisco, například aktuálně přichází s akcí, která má používání videokonferenčních řešení dále podpořit. Podnikatelům i společnostem umožňuje pořídit základní sadu pro videokonference za velmi atraktivních podmínek. Za cenu začínající pod hranicí sto tisíc korun získají profesionální videokonferenční řešení pro zasedací místnost zahrnující jak samotnou videokonferenci, tak i nezbytné příslušenství jako je LCD panel, ozvučení, řiditelnou kameru a skupinový mikrofon.

„Jak ukazují zkušenosti, při intenzivním využívání videokonferencí se návratnost takového řešení pohybuje v řádu několika měsíců. Pokud vezmeme v úvahu například obvyklou trasu Praha – Brno, kterou často i několikrát v měsíci jezdí řada podnikatelů či obchodních zástupců, jen náklady na pohonné hmoty snadno přesáhnou tisíc korun na jednu služební cestu, navíc je třeba počítat s amortizací vozidla,“ říká Jan Račanský, produktový specialista ve společnosti Cisco.

„Další náklady pak firmám vznikají neproduktivním časem, který jejich zaměstnanci tráví na cestě a v kolonách. S připravovanou rekonstrukcí dálnice D1 se navíc podmínky ještě zhorší a my se proto snažíme firmám nabídnout lepší alternativu, než jsou služební cesty,“ doplňuje Jan Račanský.

Jak dále vyplynulo z výzkumu Cisco, uživatelé videokonferencí jako jejich největší výhodu uvádějí lepší a rychlejší komunikaci (25,4 % respondentů), flexibilitu (23,7 %) a úsporu času (21,2 % odpovědí).

Většina uživatelů začíná s videokonferencemi ve svých zasedacích místnostech. Tento segment je v portfoliu společnosti Cisco široce zastoupen. Jedná se zejména o zařízení Cisco Quick Set SX20. Tento zástupce skupinových videokonferencí kombinuje kvalitní 1080p video s malými rozměry a díky snadnému ovládání a nízké ceně je vhodný pro malé týmy a ty, kteří s videokonferencemi právě začínají. K dalším populárním terminálům patří videokonference řady MX, které obsahují všechny potřebné komponenty již v základním balení, a kompaktní EX terminály pro osobní použití.

„Kromě personálních videokonferencí a těch pro zasedací místnosti však existuje řada dalších typů, které odpovídají vždy konkrétním potřebám uživatelů. Například speciální teleprezenční místnosti, zařízení pro specifické oblasti jako jsou telemedicína a distanční vzdělávání nebo pro používání videokonferencí v náročných „polních“ podmínkách. Dále pak řešení pro laptopy a ostatní mobilní zařízení,“ řekl Jan Račanský.

Všechna řešení Cisco jsou postavená na otevřených standardech a nabízí tak i velmi dobré možnosti propojení s ostatními typy videokonferencí a mnoha dalšími nástroji pro spolupráci, jako jsou systémy IP telefonie a Unified Communication. Unikátní novinkou je také provázání libovolné videokonference s webovými konferencemi Cisco WebEx. Z původně izolovaného světa dostupného pouze větším organizacím se tak z videokonferencí rychle stává nepostradatelná a všudypřítomná součást firemní komunikace.

Společnost Cisco pro zájemce o firemní videokonference zřídila speciální webovou stránku www.jakonazivo.cz, kde se o možnostech nasazení videokonferenčního řešení a jeho výhodách dozvědí více podrobností.

Exit mobile version