Změny na bezpečnostním trhu: Cleverlance koupila AEC

Společnost Cleverlance Enterprise Solutions, dodavatel IT služeb, oznámila uzavření akviziční smlouvy s výrobcem antivirového softwaru společností AEC. Získáním společnosti AEC se české softwarové firmě Cleverlance podařilo rozšířit portfolio svých služeb a produktů o oblast IT bezpečnosti. Cleverlance tak může nabízet aplikace, které již ve fázi návrhu zohledňují bezpečnostní požadavky. Finanční podrobnosti akvizice společnosti nezveřejnily.

Tím, že společnost Cleverlance nyní může nabízet aplikace zohledňující požadavky na bezpečnost, ušetří investice svých zákazníků, kteří mnohdy tyto požadavky musejí implementovat do již nasazených aplikací, což je několikanásobně pracnější. Akvizicí AEC se IT služby Cleverlance rozšířily o konzultace, bezpečnostní audity, penetrační testy, implementace bezpečnostních řešení a outsourcing řešení bezpečnosti informačního systému.

„Cleverlance již delší dobu zaznamenává sílící zájem svých zákazníků o služby v oblasti bezpečnosti. Zvolili jsme cestu akvizice, protože se domníváme, že budování této kompetence organickým růstem je zdlouhavé a velmi nákladné. Při hledání akvizičního partnera nám významně pomohla společnost Venture Investors Corporate Finance, jejíž představitelé nás upozornili na obrovský potenciál společnosti AEC i na skutečnost, že hledá strategického partnera. Věřím, že budoucí vývoj potvrdí mé přesvědčení, že AEC byla dobrá volba,“ uvedl Dobromil Podpěra, Chief Executive Officer společnosti Cleverlance.

Spojení AEC a Cleverlance se samozřejmě projeví ve finančních výsledcích. Očekává se, že konsolidovaný obrat společností AEC a Cleverlance za rok 2007 dosáhne zhruba 600 mil. Kč, přičemž obrat samotné Cleverlance je očekáván ve výši 520 mil. Kč. V roce 2008 předpokládá Cleverlance obrat ve výši 750 mil. Kč.

Vzroste také počet zaměstnanců. Stávající tým Cleverlance se doplní o specialisty AEC. Vznikne tak tým asi 520 pracovníků. S platností od 1. ledna 2008 bude oddělení rozvoje produktů AEC převedeno do samostatné dceřiné firmy TrustPort. Brand AEC bude zachován minimálně po dobu 1 – 2 let. Dceřinou společnost TrustPort povede stávající výkonný ředitel AEC Jiří Mrnuštík.

Firma s historií od roku 1991

AEC vznikla v roce 1991 jako specialista na antivirovou ochranu a šifrovací programy. Od počátku své činnosti je firma významným hráčem mezi tuzemskými poskytovateli softwaru a služeb pro bezpečnost dat a antivirovou ochranu. V nabídce produktů lze najít vedle antivirových a bezpečnostních řešení řady TrustPort z vlastního vývoje také další produkty předních světových značek.

Společnost AEC a některé její produkty obdržely řadu prestižních ocenění. V roce 2003 se AEC zařadila mezi oceněné a v roce 2005 se dostala přímo do žebříčku ankety „Českých 100 nejlepších“. Produkty řady TrustPort několikrát obdržely ocenění Prix Security Bratislava. Mezi zákazníky AEC patří především velké firmy, banky, ministerstva a další instituce státní správy a samosprávy.

Z dřívějších akvizic Cleverlance je známá koupě společnosti Brain Systems. Akvizicí Cleverlance získala nové klienty a zvýšila také podíl na trhu tím, že obě společnosti měly komplementární klientské portfolio. „S Brain Systems jsme získali také perspektivní SW řešení (Sm@rtClient, CRM, portal, publikační systém, monitoring řešení apod.) a ochránili jsme naše postavení největší J2EE vývojářské společnosti v ČR. Akvizicí jsme rovněž doplnili manažerskou strukturu společnosti,“ komentoval transakci Jiří Bíba, obchodní ředitel Cleverlance.

Konkurence na tuzemském trhu

Konkurenci na českém trhu pro Cleverlance představuje společnost ICZ. V roce 2005 ICZ uskutečnila dvě významné akvizice firem Exprit a Expert & Partner Engineering (EPE). Její produktové portfolio dnes zahrnuje nabídku služeb v oblasti informačních systémů, bezpečnosti informací, sítí, řešení pro elektronickou správu dokumentů, hlasové komunikace a systémové integrace. ICZ se zaměřuje na oblast veřejné správy, zdravotnictví, telekomunikací, financí, logistiky, průmyslu a služeb. V současné době ve společnosti pracuje 400 zaměstnanců.

Z českých firem je dále známá společnost Logos – konzultační a technologická společnost, která rozvíjí podnikání společností nasazením informačních technologií. Logos vytváří pro své zákazníky nové příležitosti a realizuje komplexní řešení hlavně v oblasti financí a telekomunikací. Společnost Logos byla založena v roce 1994 a dnes zaměstnává více než 400 IT profesionálů. Mezi zajímavé zakázky Logos z poslední doby je třeba jmenovat outsourcingové projekty pro eBanku a GE Money. U obou subjektů Logos převzal odpovědnost za správu a rozvoj klíčových bankovních systémů, včetně převzetí zaměstnanců IT oddělení banky.

Co se týká bezpečnostního softwaru, působí na tuzemském trhu kromě AEC také společnost GRISOFT. Společnost dodává softwarová řešení již od roku 1991. Komplexní nabídku bezpečnostního softwaru poskytuje nejen domácím uživatelům počítačů, ale stejně tak i malým či velkým firmám. V roce 2006 GRISOFT uskutečnil svojí první akvizici a koupil tak německou firmu Ewido Networks, díky čemuž mohl rozšířit své portfolio o anti-spyware a anti-malware produkty a vydat balík Internet Security, který zajišťuje komplexní ochranu počítače.

Zvýšení prodeje v IT službách

Současným vývojem obchodování v oblasti tuzemských informačních technologiích se zabývala ve svém průzkumu analytická společnost IDC.

Díky kvalitnímu nárůstu hrubého domácího produktu a zvýšení výdajů na IT ze strany představitelů veřejné správy bylo podle IDC v Česku zaznamenáno přibližně 17% navýšení prodeje v IT službách. Prodejem dosažená částka se pohybuje přibližně v relacích kolem 28 miliard korun.

K problematice se vyjádřil i zástupce společnosti IDC: „Navzdory pokračující konsolidaci zůstává český trh IT služeb značně fragmentovaný vlivem poměrně silných středně velkých poskytovatelů, kteří nabízejí kvalitní služby za konkurenceschopných podmínek,“ řekl Vladimír Kroa.

Souvisejíci

Společnosti AEC a Cleverlance Enterprise Solutions uzavřeli akviziční smlouvu.
Díky Cleverlance má Telefónica centralizované informace
Průzkum: trh s IT službami dosáhne 730 miliard dolarů

Exit mobile version