Cloud computig v praxi: SGI, HP, IBM a supercomputing v cloudu

cloud

K regulérní výbavě cloudových služeb řady firem nám dnes již patří i nabídky na cloud-supercomputing – pronájem vysokovýkonných počítačových služeb, o kterých dnes bude i řeč.


Cloud, byznysové zaklínadlo doby.

Začněme u příkladu z praxe, jelikož právě na něm bude nejzřejmější přínos podobného řešení. Společnost Woodward Governor Co. se zabývá stavěním palivových trubek, vstřikovacích trysek a podobných součástek pro trysková letadla. Standardně vše až doposud probíhalo následující cestou: nejprve byly součástky navrženy na počítačích, poté se vyprodukovaly fyzické prototypy, následovaly fyzické testy a pokud dopadly dobře, tak došlo i na konečnou „ostrou“ produkci.

Na tvorbu prototypů si Woodward Governor Co. Pronajímá služby firmy Fort Collins, Colo., které tvorba funkčních prototypů vždy trvala týdny. Nyní ovšem s využitím právě cloud-supercomputingu (a faktu, že není díky šikovné aplikaci mnohem komplexnějšího softwarového testování a cloudových technik nutno vyrábět testovací prototypy) klesla tato hodnota na řádově hodiny. Tento proces samozřejmě není zadarmo, ovšem firma si důkladně spočítala, že tím ušetří nejméně 500 tisíc USD ročně. Cloud-supercomputing ve své nejryzejší podobě. Jestliže vaše firma potřebuje cloud-supercomputing (též k vidění pod anglickou zkratkou HPC – high-performance computing), pak dnes máte na výběr hned z několika podobných řešení:

I. Společnost SGI

Od letošního února provozuje cloudovou službu výkonu na přání také známý serverový gigant Silicon Graphics International Corp. Služba se v jejich podání nazývá Cyclone a stejně jako v případě právě zmíněném z praxe, i ona se zaměřuje na firmy, které potřebují v rámci dokonalého otestování svých produktů super-výkon, který při šikovné aplikaci dokáže zredukovat náklady (a to nikoliv jen nutně zrušením nutnosti prototypizace pochopitelně – namátkou lze provést výpočty řádově rychleji, nežli za jakou dobu by je zvládla prostá firemní síť atd.). SGI naznačila, že již první týden po spuštění služby měla 15 zájemců o zakázku na 3 kontinentech. Mezi zákazníky prý ale patří také univerzity.

II. Hewlett-Packard Co.

Firma aktuálně testuje podobnou cloudovou službu jako společný podnik její a firem Intel Corp., Yahoo Inc. a několika dalších akademických subjektů (celkem 14!). Projekt OpenCirrus.org, jak se podnik jmenuje, je již k dispozici pro testování případným zájemcům a zajímavý počin je to zejména tím, že v sobě sdružuje výkon všech jmenovaných. Každý zúčastněný subjekt dává k dispozici nejméně 1 000 procesorů, ovšem je pravdou také to, že každý ze subjektů poskytl jiný počet. Uvidíme, kam se vše vyvine (zatím je projekt spíše ve stavu „research“ než „business“) a zda bude za rozumný peníz k dispozici i koncovým zákazníkům.

III. Společnost IBM

Deep-computing manažer IBM, pan Herb Schultz, ohledně cloud-supercomputingu IBM sdělil taktéž řadu zajímavých věcí. IBM dle jeho slov již dávno předpovědělo vznik podobného trhu a poptávky po podobných službách, takže s přípravou na poskytování cloud-supercomputingu začali již někdy před 5 lety. Zájemci o pronajmutí tohoto typu služeb přímo od IBM mohou využít online registračního formuláře. Služby IBM jsou přístupné přes bezpečné webové rozhraní, kam lze samozřejmě také libovolně nahrávat data a kde jde spouštět EXE soubory.

Druhou polovinu článku věnujeme tipům, na co při aplikaci cloud-supercomputingu do praxe určitě nezapomenout.

Bezpečnostní hlediska

Jednou z věcí, kterou je třeba mít na paměti, tak onen fakt, že při využití cloud-supercomputingu přichází do úvahy potenciální možnost úniku dat skrze třetí subjekt. Poskytnutí svého know-how firmy
pochopitelně nevidí rády a zřejmě jen málokdo by odeslal citlivou věc do cloudu bez skutečně precizního prověření bezpečnosti druhé strany. Pokud se na něco podobného chystáte i vy, rozhodně tedy tuto otázku nepodceňte.

Pozor na kompatibilitu

Pokud jde o dnes dostupné cloud-supercomputingové služby, tak problém často není ani tak v hardware, jako spíše v software. Řada zákazníků používajících podobné služby totiž vyvinula vlastní software (resp. upravila software defaultně dodávaný), což může někdy způsobovat problémy (aspoň někdo u vás ve firmě by dokumentaci dodavatele určitě měl důkladně znát). Klidně také díky nepozornosti může dojít k tomu, kdy (když to kapku přeženeme), služba poběží na Unixu a IT oddělení
pošle EXE soubor určený pro Windows. Je třeba si také hlídat nové verze API ze strany poskytovatele atd. atd. Situace ohledně kompatibility je jednoznačně nejlepší na místech, kde je možno spustit
běžný spustitelný soubor bez nutnosti vázat jej na nějaké okolní API.

Nezapomeňte na žádný ekonomický ani výrobní detail

Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás připravujeme již od dubna 2010. Jeho cílem je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu čím dál tím častěji vyvstávají a informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.

Při koncové kalkulaci, zda se vaší firmě využití podobných služeb vyplatí, je vhodný opravdu maximálně důkladný přístup a nezapomenout ani na jediný detail. Vezměme si pro příklad náš úvodní příběh z praxe: do celkové ušetřené částky bylo nutno započítat energii za provoz strojů na výrobu prototypů, náklady na zaměstnance, náklady na odpadní materiál a desítky dalších drobností. Teprve po zvážení všech faktorů se totiž lze finálně rozhodnout, zda je cloud-supercomputingové řešení pro firmu skutečně výhodné či nikoliv.

Zamyslete se nad starými postupy

Při zvažování, zda cloud-supercomputing nasadit či nikoliv rozhodně nezapomeňte ani na to, zda by se nedaly nějak zjednodušit či změnit zavedené výrobní postupy – je kupříkladu jen a jen logické vynechat i zprávu o zmetkovitosti prototypů tehdy, pokud nebudete prototypy produkovat, o ceně za jejich distribuci testovacím střediskům ani nemluvě.

Exit mobile version