Cloud computing v praxi: Amazon přichází s Micro Instances, míří mezi malé podniky

cloud

Poskytovatel cloudových služeb Amazon před pár dny oznámil spuštění nové služby Amazon EC2 Micro Instances. Ta je zaměřena především na malé firmy a soukromé podnikatele, pro které jsou v současnosti existující cloudová řešení příliš rozsáhlá a nákladná. Amazon tak vstupuje do oblasti, která byla velkými cloudovými poskytovateli dosud prakticky opomíjena, ale která zároveň slibuje významnou měrou přispět k rozsáhlejšímu využívání cloudových služeb celkově.


Amazon spustil službu Micro Instances

Mluvíme-li o cloud computingu, bavíme se nejčastěji o rozsáhlých, výkonných a jednoduše škálovatelných řešeních, která vyhovují především potřebám velkých firem. Ty jsou ovšem jen součástí potenciálního trhu s cloudovými řešeními a bylo by mylné se domnívat, že nabídka cloudových služeb by se měla omezit pouze na ně.

Na druhou stranu jejich „popularita“ mezi poskytovateli cloudových řešení je poměrně logická – tyto podniky obvykle disponují nejen vysokými nároky (především z hlediska dostupného množství) na výpočetní výkon, datovou kapacitu, rozmanitost poskytovaných služeb a rozšiřitelnost a možnost úprav celého řešení, ale zároveň i množstvím financí na jejich zaplacení. Získání jednoho takového významného zákazníka, jako se v dubnu podařilo společnosti IBM, také neznamená jen významný příjem do pokladny poskytovatele zvoleného cloudového řešení, ale i dobrou referenci do budoucna.

Pomyslnou druhou stranou mince je ale fakt, že počet nadnárodních korporací s rozsáhlými požadavky (a finančními zdroji) je ale přeci jen omezený a dříve nebo později se cloudové služby začnou orientovat i jiným směrem. Tím jsou malé podniky a samostatní podnikatelé, jejichž kupní síla a finanční možnosti, v absolutním měřítku, přesahuje možnosti nadnárodních korporací. Jak už to tak ale bývá, nic není jen růžové a tak i tato oblast má své nevýhody, přičemž tou nejvýznamnější je bezesporu rozdílnost preferencí.

Jinými slovy, každý člověk, nebo podnik, by si optimální cloudové řešení představoval jinak. Zatímco korporátním zákazníkům každý poskytovatel cloudových služeb dodá to, co si jen budou přát, v oblasti malých podniků a podnikatelů to tak není jednoduše proto, že příjem z každého jednoho takového zákazníka je prostě příliš malý. Není se tak čemu divit, že cloudová řešení určená „na míru“ pro malé a střední podniky byla velkými hráči v této oblasti dosud prakticky přehlížena.

Právě na malé podniky, menší projekty a samostatné podnikatele a vývojáře se ovšem nyní zaměřil jeden z nejvýznamnějších cloudových poskytovatelů, americká společnost Amazon. Jeho, teprve před několika dny představená služba Micro Instances představuje řešení, které sice neoplývá hardwarovým výkonem a velkými možnostmi jeho škálovatelnosti, zato ale nabízí velmi výhodnou cenovou politiku, která začíná na pouhých 2 centech (zhruba 40 haléřů) za hodinu provozu.

Co přináší Amazon Micro Instances?

Amazon MIcro Instances přichází s poměrně omezenou nabídkou hardwarových zdrojů. V základu je k dispozici pouhých 613 MB operační paměti a malé množství výpočetního výkonu. Datové úložiště není v rámci služby zahrnuto vůbec a je tak nutné jej řešit objednáním služby Amazon Elastic Block Store. Na výběr je pak z operačních systémů Linux a Windows a to jak ve 32, tak i 64 bitové edici.

Dostupný výkon je pravděpodobně nejvýznamnějším omezení celé služby Micro Instances – 613 MB RAM je na dnešní poměry velmi málo, obzvlášť vezmeme-li v úvahu fakt, že část této kapacity je potřeba využít na provoz samotného operačního systému. Pro další aplikace tak příliš prostoru nezbývá. Součástí Micro Instances je naštěstí ale i monitorovací aplikace CloudWatch, která, v případě vyčerpání dostupného výkonu, umožňuje automaticky otevřít druhou instanci a dostupný výkon tak zdvojnásobit. V momentě poklesu vytížení je druhá instance ihned ukončena.

Na druhou stranu právě nízký hardwarový výkon směruje využití Micro Instances ke službám s nižším provozem, což může zahrnovat cokoliv od nenáročných firemních aplikací, které zaměstnanci využívají jen občas, přes testování nových programů až po nasazení některých automatizovaných procesů. Při představení Micro Instances sám Amazon zmínil, že služba dobře sloužit za účely, jako je monitoring, cron, DNS a podobné.

Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás od dubna 2010 každé úterý připravujeme. Jeho cílem je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu čím dál tím častěji vyvstávají a informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.

Podle Lydie Leong, analytičky společnosti Gartner, bude ale těžiště využití Micro Instances ležet v nasazení takových firemních aplikací a služeb, které najednou využívá maximálně několik málo zaměstnanců. „Mnoho firemních aplikací jsou takzvané „úřednické“ aplikace, tedy takové programy, které slouží k vyplňování formulářů, spuštění jednoduchých procesů, automatické vytváření reportů a podobně. Koncentrace několika takových programů do jednoho prostředí Micro Instances dává, vzhledem k jeho ceně, rozhodně smysl,“ napsala Leong na svém profesním blogu.

Jak už bylo zmíněno, cenová politika služby Micro Instances začíná na 2 centech (zhruba 40 halířích) za hodinu provozu v případě operačního systému Linux, zájemci o prostředí Windows zaplatí 3 centy (tedy necelých 60 haléřů). V této konfiguraci vychází provoz služby na zhruba 14, respektive 21 dolarů (zhruba 280 až 420 Kč) měsíčně. Vzhledem k absenci úložného prostoru je ovšem nutné vzít v potaz také náklady na datové úložiště Elastic Block Store (EBS), které v základu dosahují 12 dolarů (necelých 240 Kč) měsíčně za 1 GB prostoru. V základní verti tak zákazníky služba Micro Instances vyjde na zhruba 520 až 660 Kč za měsíc.

Pro zájemce je na stránkách společnosti Amazon dostupná i kalkulačka. Po zadání několika údajů týkajících se množství elastických IP adres, přenesených dat a výkonu jako celku tak lze poměrně rychle získat přehled o ceně odpovídající takové situaci.

Amazon vizionář?

Uvedení služby Micro Instances není ničím jiným, než snahou Amazonu posílit svou vlastní pozici v oblasti cloud computingu jako celku. Expanze do, do budoucna bezesporu finančně velmi zajímavé oblasti malých podniků a jednotlivců je jedna věc, cílem Amazonu je ale především zajistit si nové zákazníky pro své další cloudové produkty. Jinými slovy, Micro Instances mají posloužit jako pomyslná vstupní brána, v rámci které si zákazníci mohou vyzkoušet možnosti cloud computingu a zjistit, zdali je pro ně tato cesta celkově výhodnější, než jiná řešení. Pokud zjistí, že ano, Amazon předpokládá, že namísto přechodu k jinému poskytovateli cloudových řešení se většina zákazníků rozhodne u firmy zůstat a objedná si některou z „výkonnějších“ služeb.

Americká společnost Amazon je jedním z největších a nejvýznamnějších světových poskytovatelů cloudových služeb. I přesto, že ve spojení s cloudem častěji skloňujeme jména služeb, jako je Google App Engine, nebo Microsoft Azure, Elastic Computing Cloud (EC2) od Amazonu je na trhu k dispozici už od poloviny roku 2006. To neznamená nic menšího, než že to byl právě Amazon, kterému se podařilo podchytit začátek zájmu o cloudové služby a dříve než jeho konkurenti uvedli vlastní služby, získal množství významných klientů, mezi které patří i některé instituce americké federální vlády.

Exit mobile version