Cloud computing v praxi: Oracle útočí na Microsoft a Google s Cloud Office

cloud

Společnost Oracle asi týden před Vánoci uvedla jeden nečekaný dárek – oznámila dostupnost webového kancelářského balíku Cloud Office 1.0. Čím hodlají ohromit své zákazníky?

Vypadá to, že Microsoft a Google nebudou se svými office aplikacemi jedinými rybami v rybníce, navíc Oracle vnese na trh trochu více zdravé konkurence. Oracle Cloud Office 1.0 mohou být integrovány i do (Oracle) Open Office, které byly paralelně ohlášeny ve verzi 3.3. Ta doznala změny přidáním nových konektorů k Oracle Business Intelligence, Oracle E-Business Suite, dalším aplikacím společnosti Oracle a k serveru Microsoft Sharepoint.

„Oracle Cloud Office a Oracle Open Office 3.3 jsou komplexní, výkonné, otevřené a cenově efektivní kancelářské sady navržené a optimalizované tak, aby vyhovovaly potřebám našich zákazníků,“ shrnuje oba produkty Michael Bemmer, viceprezident pro Oracle Office. „Zákazníci mají nyní k dispozici flexibilitu, která jim umožňuje podporovat uživatele na široké škále zařízení a platforem, ať už jde o desktopy nebo veřejné či privátní cloudy,“ dodává ještě na vysvětlenou.

Podobně jako Open Office, také Cloud Office staví na otevřeném standardu ODF (Open Document Format). Součástí základní sady je tabulkový kalkulátor, aplikace pro práci s textem (samozřejmě textový procesor, nikoliv pouze editor) a je tu i nástroj pro práci s online
webovými prezentacemi. Sestava je dle vlastních slov Oracle prý zcela kompatibilní s kancelářskými produkty MS.

Sázka na online spolupráci

Jako klíčovou vlastnost pro zákazníky vidí Oracle u svého balíku (tedy kromě obligátního navýšení produktivity) zejména možnost spolupracovat na jednotlivých dokumentech online přes web (široká podpora pro týmovou spolupráci na dokumentech). Stejně pohodlně k nim půjde i jen
přistupovat z libovolné internetové stanice: od počítače, přes všechny představitelné odrůdy tabletů a netbooků, až po mobilní telefony (co se týče mobilního provozu, tak prozatím nebyly sděleny konkrétní podporované OS, resp. prohlížeče, ani to, jaké standardy musí splňovat). Zanedbána však nebude ani podpora pro kvalitní sdílení a publikaci na web.

První skutečné Office pro enterprise segment?

Oracle tvrdí, že novinka splňuje a kombinuje to nejlepší z moderní filozofie „software na přání“, Webu 2.0 a mocné enterprise-laděné aplikace určené pro libovolný počet uživatel díky své snadné webové škálovatelnosti. Jak je u podobných produktů dobrým zvykem, nasazení může být jak podnikové, tak i čistě osobní.

Oracle Cloud Office byl navržen tak, aby využíval výhod flexibilní webové architektury umožňující pružnou škálovatelnost. Zákazníci a partneři mohou Oracle Cloud Office nasadit na svém vlastním hardwaru a softwaru (on-premise), v režimu on-demand nebo jako službu (SaaS, Software-as-Service).

A v jaké formě se bude Oracle Cloud Office nabízet zákazníkům? Firmy a další obří enterprise-like zákazníci mají k dispozici Oracle Cloud Office Professional Edition nebo mohou sáhnout po Oracle Cloud Office for Service Providers (to je custom-deployment verze pro ISP nebo mobilní operátory, na těch pak zřejmě bude i podpora) a to ve verzích Home, Standard i Professional Edition – tj. nabídka uspokojující potřeby firem i jednotlivců. Na produkt Oracle Cloud Office jsou pochopitelně navázány i další produkty a služby Oracle (kromě již řečených Open Office také): Oracle WebCenter, Oracle Communications Unified Communications Suite, Oracle Beehive a Oracle on Demand)

Verdikt

A na závěr trocha toho věštění z virtuální křišťálové koule: jakkoliv je společnost Oracle v některých IT oblastech skutečným obrem, nejsme ohledně rozšíření produktu příliš optimističtí, takže nepředpokládáme, že by nějakou zvlášť rekordní měrou překonal podíly Microsoftu či Google. Na druhou stranu, pokud by Oracle nasadil skutečně rafinovanou cenovou politiku (jestliže totiž počítáte licence pro svoji firmu v desetitisícových, respektive stotisícových položkách, pak každý dolar rozdílu v konečném sumáři znamená skutečně nemalý nákladový rozdíl), mohl by dvěma řečeným odlákat ty opravdu klíčové zákazníky.

Mohlo by vás také zajímat:

Cloud computing v praxi: kam míří Oracle se svým privátní cloudovým řešením Exalogic?

Oracle: Příběh společnosti, která popadla příležitost a nezklamala

Exit mobile version