Letem světem procesorů

Na ITBiz.cz se tentokrát budeme věnovat procesorům z více úhlů pohledu. Úkolem článku není informovat dopodrobna o novinkách, ale zaměřili jsem se především na tři směry, které se dotyčného segmentu týkají. V první části jsem se zamyslel nad stále větší nabídkou jader, poté také nad novinkami technologie AMD Fusion. Na úplný závěr připomeneme úsporný procesor VIA Nano, na který se poněkud zapomíná.


Wafer s procesory Intel Penryn, které jsou vyrobené 45nm výrobní
technologií. Zdroj fotografie: Intel.

Více jader a co s nimi?

V týdnu bylo oznámeno, že společnost Intel přijde na trh s novou mikroarchitekturou, u níž se počítá také s výrobou osmijádrových procesorů pro běžné masy. To se dalo pochopitelně čekat, ale pozornost zaslouženě poutá. Nedalo mi to, abych si nevzpomněl na svůj bývalý procesor. Byl jednojádrový a jeho vnitřní frekvence měla hodnotu 950 MHz. Pracoval jsem s ním naprosto stejně jako dnes s tím nejnovějším co trh nabízí. Surfoval jsem po internetu, pracoval s kancelářským balíkem a sledoval filmy. To neříkám jen tak do prázdna, ale možná by stálo za to uvědomit si mnohdy přehnané investice do nového hardwaru. Vždyť už jsem o tom dříve hovořil v článku o upgradu počítače. Výkonné sestavy jsou dobré jen na hraní nejnovějších her a aplikací náročných na výkon. Ale vzhledem k tomu, že právě pro hraní je primární grafická karta, pak si neumím, a to zvláště při stavu softwaru, který málokdy podporuje práci s více vlákny, jejich využití představit. Samozřejmě tedy v případech běžné kancelářské práce a použití méně náročných aplikací. Sám vidím výhodu nových technologií především v případech, kdy se sníží spotřeba. A právě nová architektura Intel Core bude využívat procesorů vyráběných 45nm technologií. Možná se to zdá být přehnané, ale při každodenním používání počítače ucítíte na vašem účtě opravdu každý watt navíc.

Co zkusit fúzi?

V posledních větách předchozí části jsem záměrně otevřel otázku spotřeby a technologie. V současné době slouží procesor ke zpracování instrukcí a o grafické výpočty a výstup se stará grafická karta. V praxi to znamená, že jsou tyto komponenty rozdílné a specializované. V segmentu notebooků je však rozhodující výdrž. To si řekli před mnoha lety u AMD a přišli s myšlenkou spojení procesoru a grafické karty. Je jasné, že v současné době nemůže jedno jádro vykonávat samotné výpočty a zároveň se starat o grafiku. V této souvislosti se často hovoří o tom, že odkup společnosti ATI byl záměrný v mnohém právě v souvislosti s tímto projektem. Kouzlo celé věci tkví právě v tom, že pod jednou křemíkovou destičkou bude procesor a grafické jádro současně.

Původně se uvedení této novinky očekávalo již na letošní rok, avšak především nemalé finanční problémy samotné společnosti AMD rozhodly o zpoždění a nyní se předpokládá rok příští. Podle posledních zpráv serveru Tgdaily.com se počítá s 40nm výrobní technologií a použití dvoujádrového procesoru Phenon v kombinaci s grafickým jádrem. Nebude se však jednat pouze o komponentu, ale hovoří se o platformě. Investované finance do projektu jsou nemalé, stejně tak i předpokládané příjmy. V současné době je na trhu s notebooky navrchu společnost Intel a u AMD se ještě budou muset hodně snažit. O současných desktopových čtyřjádrových procesorech se tak hodně mluvilo a žádnou revoluci nepřinesly.


Úsporný procesor VIA Nano. Zdroj fotografie: VIA.

Pro koho je VIA?

Společnost VIA je známá komponenty, které nejsou náročné na spotřebu energie. Je to logické, ve světě výkonnějších procesorů pro masy by to měla hodně těžké. Většina produktů je hodně specifických a vyniká často také svou velikostí. Například miniaturní základní deska o rozměrech 7,2 na 10 centimetrů s označením Pico-ITX ukazuje možnou cestu. Právě VIA dociluje úspory u řady komponent integrovaných na samotný mainboard. Současným želízkem společnosti je procesor VIA Nano, který je přímou konkurencí pro Intel Atom. Server Engadget.com přinesl dokonce testy výkonnosti. V těch právě procesor VIA Nano dokázal trumfnout svého známějšího protivníka téměř o osmnáct procent. Nutné je však dodat, že v řadě podobných testů byl použit procesor od VIA s taktem o 200 MHz vyšší. Nicméně tento příklad jsem uvedl úplně nakonec pro připomenutí, že tu není pouze Intel a AMD. Protože právě VIA nabízí celou řadu zajímavých alternativ.

Velkým přínosem současného vývoje je také to, že se již ve všech ohledech nemusí výkon zvyšovat na úkor spotřeby, která nabírá na stále vyšší důležitosti. Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Exit mobile version