Průměrný plat v ICT byl v roce 2008 pod hranicí 44 tisíc korun

Logo

Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl nový materiál „Informační ekonomika v číslech 2009“, kde přináší zpracování oficiálních statistických údajů vypovídajících o stavu informační ekonomiky v České republice i ve světě. Ze zjištění vyplývá, že bylo v roce 2008 v Česku jako IT odborník zaměstnáno téměř 111 tisíc osob a na celkovém počtu zaměstnaných v ČR se tak podílely 2,2 %.

Český statistický úřad ve své zprávě popisuje stav informační ekonomiky v České republice i ve světě. Údaje statistického úřadu mají být kritériem pro posouzení konkurenceschopnosti ekonomiky a měřítkem pokroku dosaženého v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT).

Vyšší plat vědců než v IT

Z vybraných závěrů studie ČSÚ je zajímavá informace o průměrné hrubé mzdě v oblasti IT v roce 2008. V minulém roce plat IT odborníka činil o něco méně než 44 tisíc korun. Vyšší průměrnou hrubou měsíční mzdu mají vědci a odborníci ve sféře Vědy a techniky (VT), kteří v roce 2008 pobírali bezmála 49 tisíc korun. Mzda technických pracovníků ve VT byla v tomto roce 36 tisíc korun.

Tuzemské investice do ICT vybavení a softwaru v roce 2007 tvořily bezmála 66 mld Kč, což v tomto roce činilo 7,4 % celkové tvorby hrubého fixního kapitálu ČR. Nejvíce prostředků putovalo do softwaru a to konkrétně necelých 30 mld Kč, které tvořily 46 % celkových investic do ICT vybavení.

Absolutní součet výdajů na výzkum a vývoj v oblasti ICT v Česku vyšel za rok 2008 více jak 7 miliard korun. Majoritní podíl těchto výdajů byl spotřebován v podnikatelském sektoru (88 %). Na výzkum a vývoj v oblasti ICT vybavení připadlo 54 % těchto prostředků a na VaV v oblasti softwaru zbylých 46 %.

V minulém roce bylo z Česka vyvezeno ICT zboží v hodnotě 360 miliard korun, zatímco hodnota dovezeného zboží do ČR činila ve stejném roce 344 miliard korun. Nejvýznamnějším dovozcem ICT zboží do Česka je Čína, ze které bylo v roce 2008 dovezeno ICT zboží za téměř 120 mld Kč.

Data, které ČSÚ pro svůj informační materiál použil, vycházejí z oficiálních šetření ČSÚ a ze statistik Úřadu průmyslového vlastnictví. Mezinárodní údaje pocházejí z datových zdrojů Eurostatu a OECD.

Exit mobile version