Čtvrtina sdílecích portálů je nebezpečná

keyboard

Podle nejnovějšího průzkumu organizace BSA je nelegální stahování softwaru nebezpečnější, než se původně myslelo. V rámci průzkumu bylo analyzováno několik desítek portálů, které zprostředkovávají sdílení softwaru. Zjištěno přitom bylo, že až 25% z nich obsahuje také škodlivý software v různých podobách. Kromě rizikovosti stažení škodlivého softwaru upozorňuje BSA i na další fakt. Nelegální stahování a sdílení softwaru je porušení autorských práv a může vést až k trestnímu stíhání.


Seznam zemí s největší mírou softwarového pirátství a poměr infikovaných webů.
Zdroj: BSA Internet Privacy Report 2009

Mezi nejčastěji přítomnou „nákazu“ na specializovaných portálech patří dlouhodobě malware ve všech svých formách. Uživatelům se tak velmi jednoduše a bez jejich vědomosti mohou instalovat trojské koně, spyware, nebo jiný škodlivý kód. Problematické jsou také stránky, které obsahují návody na překonání ochrany média, nebo vybraného softwaru.

Nezkušení uživatelé pozor

Nejčastějším terčem útočníků jsou přitom čerství majitelé osobních počítačů, pro které nelegální stahování softwaru představuje způsob, jak si jednoduše a rychle „vybavit“ počítač. Těch přitom v průběhu Vánoc silně přibývá. Takovíto uživatelé jsou navíc velmi často jen málo zkušení a neví jak se proti nástrahám internetu účinně bránit. Základem ochrany je vždy obezřetné chování. To zahrnuje obezřetnost při klikání na neznámé odkazy, nebo nestahování podezřelých a nevyžádaných souborů.

Velkou výhodou je také kvalitní antivirový program, do jehož pořízení se vyplatí investovat. Významnou roli v rámci pravděpodobnosti napadení ovšem hraje i používaný operační systém a internetový prohlížeč. Uživatelé méně rozšířených variant mají obecně menší šanci, že budou napadeni.

Podle BSA přitom mezi Čechy převládá názor, že pouhé stahování softwaru a dalšího autorsky chráněného obsahu není, na rozdíl od jeho sdílení nelegální. Tyto úvahy jsou ovšem chybné. Stahování je trestně nepostižitelné pouze v případě filmových a hudebních titulů. Oproti tomu v případě softwaru je nelegální i samotné stahování. „Notorické stahovače se nám většinou podaří chytit právě na software,“ komentuje tuto situace BSA.

ČR v TOP 30

Česká republika je na tom z hlediska používání nelegálního softwaru stále poměrně dobře. V tuzemsku se nelegálně používá zhruba 38% softwaru, přičemž průměr EU je 35%. Tuzemským softwarovým společnostem tak vzniká ročně škoda okolo 3,3 miliardy Kč. Česko tak patří mezi 30 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství. Nejčastěji se v ČR kopírují produkty společností Adobe, Corel, Microsoft a Symantec. Hodnota nelegálně staženého softwaru se v loňském role vyšplhala na 18 miliard Kč.

Zdroj: BSA: Internet Privacy Report 2009 (PDF)

Exit mobile version