Až 82 % Čechů se bojí dopadů krize

Červencové šetření Centra pro veřejné mínění (CVVM) potvrdilo obavy tuzemských obyvatel z dopadů ekonomické krize. Více než čtyři pětiny respondentů očekávají negativní dopad pro ně samotné i celou českou ekonomiku. Dopady na firmy jsou ve většině Evropy také znatelné.

Negativní vyhlídky vlivu krize v Česku

Ze studie vyplynulo, že mezi českými lidmi panuje názor o jednoznačně negativním vlivu propadu ekonomiky. Více než čtyři pětiny odpovídajících (82 %) vyjádřily mínění, že dopad krize zde bude nepříznivý, přičemž 26 % se domnívá, že bude „velice nepříznivý“, a 56 % očekává „spíše nepříznivý“ dopad krize na ekonomický vývoj v ČR.

S optimismem, že by krize na světových finančních trzích neměla jakkoli poznamenat vývoj české ekonomiky, odpovědělo jen 9 % dotázaných, mínění, že by krize dokonce mohla být vývoji české ekonomiky ku prospěchu, se objevovalo pouze sporadicky (4 %). Zbývajících 5 % respondentů se v této otázce nedovedlo konkrétně vyjádřit. V celkovém srovnání s minulými měsíci se podíl očekávání nepříznivého působení světové finanční krize na českou ekonomiku významně nezměnil, i když samotné rozložení odpovědí ukazuje na mírné zlepšení.

Vliv sociodemografie na veřejné mínění

Na dotazy ohledně předpokládaného dopadu krize na ekonomický vývoj České republiky se patrně projevily sociodemografické rozdíly. Vidět to bylo hlavně v rozložení názorů mezi oběma variantami nepříznivého vlivu. Větší obavy z negativního dopadu krize na ekonomický vývoj v Česku měli zejména dotázaní se špatnou životní úrovní, s větším optimismem odpovídali respondenti s dobrou životní úrovní.

To, že finanční krize přímo ovlivní je samotné nebo jejich domácnost, si myslí necelé dvě třetiny (63 %) obyvatel, z toho 17 % „rozhodně“ a 46 % „spíše“, opak předpokládá 28 % (25 % „spíše“ a 3 % „rozhodně“) a zbylých 9 % neumí tuto situaci posoudit (viz tabulku 3). Počet lidí, kteří si myslí, že finanční krize je přímo ovlivní, se po průběžném vzestupu zaznamenaném v období od ledna do května 2009 nyní poprvé významně snížil.

Situace firem není o nic lepší

Z pohledu firemního sektoru není situace vůbec lepší. Studie společnosti Anderson Willinger o vlivu krize na evropské podniky uvádí, že finanční krizi zaznamenalo už více než 90 procent firem střední a východní Evropy. Průzkum ukázal, že pouze osm procent firem ve střední a východní Evropě vliv světové finanční krize dosud nepocítilo. Třetina podniků starého kontinentu už začala s propouštěním pracovníků.

Téměř dvě třetiny respondentů z řad manažerů predikovaly, že krize bude mít na počet zaměstnanců ještě pokračující dopad. Dvě třetiny manažerů také připustily, že krize zasáhne i mzdové ohodnocení zaměstnanců. Studie neukázala pouze negativní stránku věci. Podniky podle studie i nadále nabírají nové zaměstnance, především manažery v marketingu a prodeji.

Exit mobile version