Máme zájem o IT investice ze Silicon Valley?

Agentura pro podporu investic CzechInvest zrušila pobočku v Silicon Valley. Známé „křemíkové údolí“ je přitom sídlem mnoha firem zaměřených na informační technologie. Znamená to, že nemáme zájem o investice zahraničních společností? • Telefónica O2 nedávno koupila poskytovatele IT služeb společnost Delatx Systems. Mobilní operátor T-mobile do konce tohoto týdne oznámí, zda na svého konkurenta podá žalobu. Firma totiž tvrdí, že Telefónica O2 nemůže kvůli již dříve uvalené exekuci nakládat se svým majetkem.

Státní agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest zavřela v září svoji pobočku v kalifornském Silicon Valley. Jedná se přitom o centrum důležitých firem z počítačového a technologického průmyslu. Agentura se zabývá mimo jiné získáváním zahraničních investic a podporou malých a středních podnikatelů.

Po odchodu ředitele tohoto zahraničního zastoupení nebylo jeho místo znovu obsazeno a kancelář byla částečně zrušena. Veškerá komunikace směřovaná na tuto pobočku je vyřizována pobočkou CzechInvestu v Chicagu. „Nevhodné umístění pobočky vyplývá i ze skutečnosti, že několik měsíců po jejím otevření došlo k pádu akcií technologických firem a ke splasknutí internetové bubliny,“ tvrdí Michal Koryčánek, ředitel divize podnikatelských nemovitostí a investic agentury CzechInvest.

Strategický ústup?

Zrušení pobočky nepovažuje bývalý ředitel agentury Tomáš Hruda za šťastný krok. Ten se již dříve vyjádřil, že mělo místní zastoupení rozpracované projekty i poptávky amerických firem po investicích v Česku. Jeho slova svým způsobem potvrzuje také tisková zpráva CzechInvestu z 21. prosince roku 2006. Celkem 80 procent z 21 poptávek mělo přijít od nových firem zastoupených v této oblasti.

Podle tiskové mluvčí však místní zastoupení sloužilo spíše jako styčný bod pro následnou péči a podporu. „Projekty dokončené s firmami se sídlem v Silicon Valley byly dohodnuty jejich evropskými zastoupeními přímo s ústředím CzechInvestu v Praze a zahraniční zástupce byl pak pověřen komunikací přímo v místě,“ vysvětluje Lucie Králová, tisková mluvčí CzechInvestu. Náklady na fungování zrušené kanceláře dosáhly minulý rok hodnoty 3,1 milionů korun. Tato částka však nezahrnuje mzdy. V pobočce pracoval zahraniční zástupce a jeden pomocný pracovník.

Levné platy lákají investory

CzechInvest vyhodnocuje přínos a efektivitu zahraničního zastoupení v Kalifornii. Na základě výsledků analýzy se agentura rozhodne, zda obnoví provoz zastoupení v Silicon Valley, zřídí kancelář na jiném místě anebo zůstane pouze pobočka v Chicagu. Jednou z úvah je také vytvoření společných kanceláří s agenturou CzechTrade, která podporuje vývoz českého zboží a služeb do zahraničí.

Dočasné zrušení pobočky CzechInvestu v Silicon Valley ale rozhodně neznamená, že by pro Českou republiku nebyly IT investice důležité. „Česká republika ve své strategii podpory podnikání a investic v jednotlivých sektorech považuje sektor IT & SW development za prioritní. V tuto chvíli již Česká republika neřeší problémy jako snížení nezaměstnanosti a více se orientuje na podporu investičních projektů s tak zvanou vyšší přidanou hodnotou, což jsou hlavně projekty z oblasti služeb, kam IT projekty nepochybně spadají,“ vysvětluje dále Králová.

A proč je naše země zajímavá pro zahraniční IT firmy? „Je to mimo jiné z toho důvodu, že ČR má k dispozici kvalitní IT odborníky s dostatkem zkušeností i absolventy vysokých škol, kteří jsou stejně jako v ostatních technických oborech tradičně na vysoké úrovni,“ dodala mluvčí. Zahraniční investory také lákají nižší platy českých informatiků, dobrá poloha v centru Evropy, kvalitní infrastruktura a stabilní politická situace.

• • •

T-mobile oznámí, zda podá žalobu

V září oznámila společnost Telefónica O2 Czech Republic, že koupila 100procentní podíl ve společnosti DELTAX Systems, a.s.. Tato akvizice se ovšem nelíbí mobilnímu operátorovi T-mobile, který zvažuje podání žaloby na svého konkurenta. Majetkový vstup do společnosti Deltax Systems totiž přišel v době, kdy soud rozhodl ve sporu s T-mobile versus Telefónica O2 o uvalení exekuce na majetek firmy Telefónica O2. Mobilní operátor T-mobile tvrdí, že Telefónica nemůže nakládat se svým majetkem, dokud firmě nesplatí přibližně dvě miliardy korun. O podání žaloby se rozhodne do konce tohoto týdne.

Podle advokáta Daniela Mališe z advokátní kanceláře Daniel Mališ & Partners nesmí telekomunikační operátor nakládat se svým majetkem, protože mu to zakazuje zákon. Majetek může pouze spravovat a udržovat. Telefónica O2 odmítá, že by zákon porušila. Mluvčí T-mobile Martina Kemrová tvrdí, že by soud mohl nákup firmy DELTAX Systems zrušit.

Tisková mluvčí zároveň popírá, že by případná žaloba souvisela s firmou T-Systems PragoNet, která patří stejně jako T-mobile do skupiny Deutsche Telekom. Obě firmy spolu sice spolupracují, ale cílem případné žaloby je hlavně získání dlužných peněz. T-Systems PragoNet se přitom zabývá podobnou činností jako Deltax Systems.

Služby za 1,6 miliard korun

DELTAX Systems poskytuje řešení, služby a produkty z oboru informačních a komunikačních technologií. Zabývá se hlavně systémovou integrací. Firma byla založena v roce 1992. Pro srovnání je třeba uvést, že ve stejné oblasti zaznamenala Telefónica O2 obrat 1,6 miliardy korun.

S Telefónicou O2 spolupracovala společnost už déle, a to na projektech pro firmy i státní správu. Telefónica O2 chtěla koupí DELTAXu rozšířit své podnikatelské aktivity. Služby poskytované DELTAXem samotné Telefónice zůstanou podle vyjádření tiskového mluvčího Telefónicy Martina Žabky přibližně stejné.

Jaká bude další další spolupráce obou společností? „Naší dlouhodobou strategií je kromě jiného rozšíření nabídky IT a ICT služeb, z čehož by měli profitovat především naši firemní zákazníci či zákazníci z oblasti státní správy,“ řekla pro ITBiz Helena Kolmanová z tiskového oddělení Telefónicy O2. DELTAX zůstane alespoň pro pár příštích měsíců samostatnou firmou, s Telefónicou nebude prozatím sdílet žádné společné prostory a kanceláře. O případném spojování s Telefónicou O2 se rozhodne na základě výsledků v současné době probíhajících analýz. Otázkou je, jak tyto plány naruší případná žaloba ze strany T-mobile.

Související

IT byznys: Telefónica O2 zřejmě čeká exekuci
Kauza exekuce: prodá Telefónica O2 své nemovitosti?
Hraniční přechody zruší schengenský informační systém
IT byznys speciál: soud Microsoft versus Evropská komise

Exit mobile version