Deset nejčastějších důvodů, proč dát výpověď

Kravatak

Otázku personální politiky řeší snad každý tuzemský zaměstnavatel. V současné době se projevuje trend nedostatku kvalifikovaných pracovních sil ve většině segmentů. ITBIZ.cz se problémům v personální oblasti firemních politik věnuje v poslední době pravidelně. Nyní jsme zprostředkovali pro naše čtenáře názory a rady profesionála z oblasti recruitingu, kterým je Roman Eibner z personální a poradenské agentury Grafton Recruitment.

Roman Eibner o sobě říká, že během svého působení v oblasti recruitingu načerpal zkušenosti při setkání s více než patnáctisty kandidáty. Nyní se pokusil čtenářům ITBIZ.cz předat postřehy o deseti nejčastějších důvodech, proč kandidáti podali výpověď v nějakém podniku.“ Zároveň přidávám své postřehy a tipy pro společnosti, jak jim předcházet, oddálit nebo je stáhnout zpět,“ poznamenal Eibner.


Roman Eibner, Grafton Technologies

Vaše společnost se zmítá v těžkostech, nepravidelně vyplácí mzdy, ztrácí klienty, významné zakázky a tím i peníze a dobré jméno na trhu. Na co čekat?

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Zkuste být otevřený ke svým zaměstnancům, pokud vám ještě nějací zůstali. Pokud jste se doposud choval k podřízeným s úctou, atmosféra v týmu byla skvělá a vaši zaměstnanci věřili v hodnoty a cíle vaší společnosti, možná že se vám podaří dosáhnout ústupků z jejich strany. Pokud však kolem sebe máte konkurenci nebo společnosti, kde by se váš tým mohl uplatnit, netrvá to většinou moc dlouho.

Sledujte proto pečlivě každý důvod odchodu vašeho zaměstnance. Je pravděpodobné, že dané důvody bude vědět už předem i zbytek vašeho týmu. Lidé začnou porovnávat a posuzovat, kdo a kam odešel, jestli za lepším, a pak si to už každý dokáže spočítat.

Rád byste se přestěhoval za vaší přítelkyní nebo pracoval blízko vaší práce.

Praha, Brno a veškerá větší města v Česku i zahraničí nám dávají možnost většího přivýdělku, bydlet ve stejným městě nebo státě, získat zajímavé zkušenosti, poznat jiné kultury a vylepšit si své jazykové schopnosti.

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Většina je už dopředu rozhodnuta, zda-li se chtějí přestěhovat nebo vyhledat novou práci, či nikoliv. Umožněte zaměstnancům pracovat částečně z domova, pokud je to možné. Zkuste se zamyslet, jestli by partner vašeho zaměstnance nemohl najít práci v okolí a ukažte, že se o nás zajímáte. Nezapomeňte hlavně komunikovat a najít si čas na svůj tým.

Vaše vztahy s manažerem jsou pošramoceny a není možnost nápravy.

Je určitě lepší hasit oheň, když je malý. Ovšem pokud se vymkne kontrole, může být nezvladatelný. Vyřešte nejdřív otázku, jak danou situaci mohu sám napravit a jestli je situace opravdu nezvladatelná.

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Řešte věci hned, když dojde k nedorozumění a ujistěte se následně, že se k podobné situaci nebudete muset vracet druhý den.

Motiv finanční.

Vaše životní úroveň se změnila. Možná čekáte přírůstek a možná se vám jenom zvýšily výdaje za další barevnou kolekci kabelek a bot, které už nedokážete pokrýt. Co když už flexipassy nepokryjí všechny masáže, divadla, soukromé squashové turnaje? Ano, je čas si říct o víc. Stejně jako v minulosti, i dnes chceme co nejlépe zaopatřit sebe a svou rodinu. Když už požádáte o zvýšení svého ohodnocení, podpořte svůj požadavek pádnými a prokazatelnými argumenty. Mluvte stejným jazykem jak váš manager – pomocí statistik a čísel. Za přírůstkem firemních nákladů musí následovat zpětná návratnost z vás.

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Stejnou investici do času má náš zaměstnanec a očekává protihodnotu. Pokud nechcete ztratit své dobré lidi, nastavte speciální odměny za dosažené výkony, dílčí projekty. V případě nárůstu fixního platu nastavte jasný cíl, kterého se má dosáhnout. Nejasné pravidla a náhodné odměňování vede k podezřívavosti ostatních kolegů, protože věří, že dochází k subjektivnímu zvýhodňování. Pokud chcete do svých týmů kreativní lidi, kteří budou pro vaši společnost pracovat nad rámec svých možností, musí se dotyční pracovníci cítit finančně zajištěni.

Hledáte práci spíše v zahraničí.

Skvělá příležitost, jak se inspirovat od zahraničních kolegů, získat nové impulzy a okoukat, co funguje efektivněji a co ne.

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Zde vás zachrání jenom firemní pobočky a možnost nabídnout rotační programy, po kterých se vám po roce zaměstnanec může a nemusí vrátit. Zaměstnejte myšlenky tohoto člověka významným projektem. Zachrání vás to na rok a možná déle.

Nebaví vás práce, od které jste tolik očekávali.

Když už dochází k pravidelné nechuti pracovat, je čas na změnu. Nemusí se však jednat o podání výpovědi. Zpestřete si svou práci. Pomohou vám k tomu tzv. vlastní miniprojekty. Pokuste se rozvinout, zlepšit, zdokonalit svou práci, firemní proces nebo službu, kterou dodáváte zákazníkům či klientům. Po dokončení takového projektu se zamyslete, jestli vynaložený čas byl správně investován, a pak se rozhodnete, zda pokračovat dál.

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Zaměřte se na silné stránky vašeho zaměstnance a přidělte mu úkol, miniprojekt, při kterém by je mohl uplatnit. Držte své lidi pořád ve střehu a aktivní, nedejte jim šanci se začít nudit a hrát hry během zaměstnání. Nezapomeňte na drobné ohodnocení: pochvala, finanční odměna, zdarma večeři pro dva. Motivujte malou skupinu a později se přidají další.

Sdílíte jiné hodnoty a priority než vaše společnost.

Zjistíte, že společnost lže zákazníkům o kvalitě produktů, nebo odhalíte, že společnost odcizila důvěrné informace o konkurenci. Kterýkoliv problém už nastane, nezůstávejte ve společnosti, která má jiné hodnoty než vy. Dlouhé harmonické trvání to nakonec mít nebude.

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Přidejte zaměstnanci hodně peněz.

Chovali jste se nepřiměřeně.

Dostali jste se do situace, kdy jste si zkazili ve společnosti reputaci, dobré jméno a důvěru svých kolegů. Jak jednou uděláte přešlap, může vám trvat týdny i měsíce navrátit respekt, kterého se vám dostávalo. Vy můžete řešit situaci tak, že se pokusíte své kolegy přesvědčit, že jste vlastně prima člověk, nebo rychle odejít ještě předtím, než vám k tomu někdo dopomůže. První možnost je opravdová výzva a určitě platí pravidlo: Co vás nezabije, to vás posílí.

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Přesvědčte ho, že se jedná o výzvu a podpořte ho, pokud vám jeho přítomnost nerozbije zbytek týmu.

Přesčasy a žádné kompenzace zvyšují vaši hladinu stresu.

Takové přečerpání ovlivňuje jak vaší mentální, zdravotní, tak i vaší fyzickou pohodu. Dejte si pozor na signály vyhoření a pokud nepomáhá ani první, druhá či třetí dovolená u moře, učiňte změnu.

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Pokud za přesčasy nenabízíte žádné kompenzace nebo výhody, bude vaše jméno na trhu známo jako společnost, kde se ždímají zaměstnanci. Za stejné platové ohodnocení v porovnání s jinými společnostmi o vás nebudou mít lidé zájem.

Chybí vám výzva či motivace, hledáte více odpovědnosti a příležitosti.

Chcete se dále rozvíjet v rámci vašeho oboru. Myslíte si, že není možnost, jak a kde hledat další rozvoj?

Návrh na záchranu pro zaměstnavatele: Běžná fluktuace je v rozpětí dvou až pěti let, záleží na oboru. Tuhle hranici prodloužíte nejčastěji povýšením či přidělením projektů, které rozšíří naši praxi v životopisu o zajímavou zkušenost. Podařilo se vám sdělit hodnoty a cíle firmy tak, aby je lidé nejenom pochopili, ale vzali za své? To je dalším důvodem, proč se lidé cítí málo motivováni.

Přidejte si Romana Eibnera do své sítě pomocí služby [?]

Přečtěte si také

Jak si udržet zaměstnance v týmu?
Manažeři potvrdili tlak IT odborníků na zvyšování mezd
Co zajímá IT odborníky při výběru zaměstnavatele?

Exit mobile version