DNS před zhroucením? Nenechte se vysmát!

Ondřej Filip

Na probíhajícím setkání v Nairobi, jež pořádá organizace ICANN, prohlásil její vykonný ředitel, že je na systém DNS veden útok, který by mohl vést díky jeho křehkosti k jeho zhroucení. V následujícím textu se pokusím vysvětlit proč je to podle mého názoru nesmysl.


Ondřej Filip
Vystudoval MFF UK v Praze – obor Informatika
a získal MBA titul na University of Pittsburgh.
Od roku 2004 je ředitelem sdružení CZ.NIC.

Výkonný ředitel ICANN (správce celosvětové sítě Internet) Rod Beckstrom prohlásil včera na setkání GAC (poradního výboru vlád při ICANN), že: “Na systém DNS je veden útok a celý systém je nyní křehčí a zranitelnější než kdykoliv předtím a může se kdykoliv doslova zhroutit.”

Pokud by se něco takového stalo, mělo by to samozřejmě obrovské a dalekosáhlé důsledky, protože na fungování Internetu dnes závisí téměř vše. Dle jeho slov dospěl k tomuto tvrzení po konzultaci s více než 20ti řediteli největších doménových registrů a registrátorů, kteří jsou extrémně znepokojeni stejně jako on. Více si můžete poslechnout v plném audio záznamu komentáře.

Zajímavý je už fakt, že co se týká národních domén (tzv. ccTLD), tak někteří ředitelé největších registrů, kteří byli na místě přítomni, o žádných takových konzultacích nevěděli. Tak jako tak prakticky všichni zástupci registrů národních domén toto tvrzení považovali za “nemístné” a přehnané.

Samozřejmě i DNS se stejně jako spousta dalších internetových služeb potýká s bezpečnostními problémy. Nicméně rozhodně žádný z nich neohrožuje funkčnost a stabilitu celého systému. Navíc zrovna v této oblasti internetová komunita pracuje velmi dobře – je si vědoma zásadní důležitosti systému DNS (proto pro něj buduje velmi robustní infrastrukturu), nalezené problémy řeší, vzdělává koncové uživatele atd.

K tomuto se samozřejmě snažíme přispět i my za CZ.NIC a to například tím, že se podílíme na provozu F a L kořenových serverů v České republice. Pokud by se to zdálo málo, jako jedni z prvních jsme zavedli DNSSEC a v současnosti držíme rekord, neboť máme nejvíce zabezpečených domén na světě. Nedávno proběhla tiskem zpráva o našem bezpečnostním oddělení, které řeší např. zneužívání domén k šíření malware či phishingu.

Osobně si myslím, že představitel tak významné instituce by neměl vydávat takto silná prohlášení bez širší konzultace s institucemi, které se o provoz a stabilitu starají např. správce národních domén, operátory root serverů a podobně. Ostatně nejsem zřejmě sám, třeba organizace správců národních domén (ccNSO) připravuje vlastní vyjádření k těmto jeho výrokům.

Exit mobile version