Do terénu!

Notebook

Zvykli jsme si být od rána do večera obklopeni mobilní a počítačovou technikou, často připojenou k internetu. V přírodě, daleko od civilizace, ale zjišťujeme, že tato technika je velmi zranitelná a použitelná jen omezeně. Rok od roku přitom přibývá lidí, kteří potřebují používat techniku v nehostinném počasí, v průmyslové výrobě nebo na exotických výpravách. Pro tyto potřeby vznikla svébytná oblast odolné techniky, která má mnoho skalních příznivců.


Nabíječky Powertraveller na náš trh v květnu uvedl Sunnysoft.

Odolná technika je relativně nově rozšířeným fenoménem, který konečně umožňuje využívat všech výhod výkonné mobilní techniky tam, kde to ještě nedávno nebylo tak úplně možné – na stavbě, v lese, v zemědělství, ale také v tropech nebo v poušti. Většina z nás nepochybuje o tom, že našim přístrojům nesvědčí vlhkost a jemný písek a zpravidla nepřežijí pád na zem, natož pak třeba pád do vody. Existuje ale technika, která je na tyto podmínky zcela připravená. Mluvíme hlavně o přenosných PC, kapesních přístrojích, mobilních telefonech a datových nosičích.

Jak už tomu v podobných případech bývá, nejdále je v tomto oboru armádní výzkum a většina moderních armád tak používá přístroje certifikované podle amerických vojenských standardů pro telekomunikační techniku MIL-STD (především verze 810F). Jde o soubor testů pro různé extrémní podmínky, jako jsou nízké a vysoké teploty, vlhkost, déšť, ponoření do vody, vibrace, nárazy, pády i exploze. Evropskou normou v této oblasti je pak IEC 529, která však stanovuje pouze stupeň ochrany proti vniknutí cizích těles a vody.

Notebooky

Specialistou na odolné přenosné počítače pro průmysl a armádu je výrobce Getac, který má ve svém oboru dlouholetou tradici a přestože prodává drahou a v porovnání s běžnými notebooky ne příliš výkonnou techniku, standardně splňuje většinu potřebných norem, používá dotekové displeje a nabízí výdrž baterií až 24 hodin!

Odolné modely notebooků nabízí i většina tradičních výrobců, ovšem jen málokterý výrobek splňuje uvedené normy a armádní standardy. Skutečně odolné modely tak mají ve svém sortimentu hlavně Dell (u nás zatím nedostupná modelová řada XFR) a Panasonic (řada Toughbook). Tyto notebooky sice nejsou tak odolné jako ty od Getacu, dají se však pořídit za mnohem vstřícnější ceny.

PDA a mobilní telefony

Kapesní počítače mají v terénu obrovské možnosti využití a je o ně proto velký zájem, zvláště v korporátní sféře. Mezi výrobci opět dominují Getac a Panasonic (Toughbook). Specifickým hráčem na tomto trhu je pak také společnost Tripod Data Systems se svou produktovou řadou Data Collectors (Nomad, Recon a Ranger).

Co se týče mobilních telefonů, speciální odolné přístroje patří do sortimentu výrobců od samého počátku. Má je ve své nabídce Nokia (např. 5140), Sony Ericsson (např. C702), Samsung (např. B21 00) či Siemens. Opravdovým specialistou mezi odolnými telefony je ale značka Sonim, jejíž telefonní přístroje procházejí uvedenými testy a mají certifikáty IEC i MIL-STD. Nejsou sice vybavené k fotografování, poslechu hudby ani hraní her, na druhou stranu ale vydrží i nejtvrdší pády nebo půl hodiny ve vodě a jsou přitom cenově dostupné. Novým konkurentem na trhu s odolnými telefony je také čínský výrobce ZTE.

Datové nosiče

Stejně jako počítače je nutné chránit i přenášená nebo předávaná data. V případě pevných disků lze tu a tam narazit na „odolný” model, ne vždy se však na něj dá úplně spolehnout. Mnohem odolnější se ukázaly být některé speciální USB flash disky. Mezi ty, které jsou v současnosti nejpopulárnější, patří například Corsair Survivor s vodotěsným hliníkovým pouzdrem nebo klasika posledních let iDisk BulletProof od Pretecu. Oba tyto disky uspěly v těch nejnáročnějších testech. Jen neprůstřelnost, kterou si dal druhý jmenovaný disk do názvu, se bohužel nepotvrdila.

Napájení

Odolnost je jedna věc, ale co si počít s počítačem nebo telefonem v terénu, kde není možnost napájení? Zpravidla si výrobci tyto potřeby uvědomují a velkou část svého výzkumu věnují co nejdelší
výdrži baterií. Existují však i možnosti, jak daleko od civilizace získat energii pro dobití akumulátorů. Například hitem letošního léta mají být solární nabíječky, které dokáží dobít různé přístroje a menší notebook zvládnou dobíjet i za chodu (přeje-li počasí). Na tomto trhu zatím vévodí výrobky společností Powertraveller a Silva a díky neustálému výzkumu v této oblasti se můžeme do budoucna těšit na ještě výkonnější solární nabíječky.

O odolnou a soběstačnou techniku je dnes větší zájem než kdy předtím a obklopují se jí nejen cestovatelé, zeměměřiči a záchranáři, ale také fanoušci vojenských technologií, survivalisté, připravující se na cokoliv, a obecně i příznivci kvalitní a spolehlivé techniky, která nevznikla proto, aby stála někde na stole, nýbrž aby byla každý den používána nevybíravým způsobem, vystavena nejnepříznivějším vlivům a přitom svého majitele nezklamala.

Profil autora

Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.

Exit mobile version