Dočkáme se již brzy SSD z Phase-Change pamětí?

Kalifornská univerzita v San Diegu oznámila, že se jí podařilo zkonstruovat prototyp SSD z tzv. Phase-Change Memory. Pokud se technologie použitá školní výzkumným týmem osvědčí pro komerční nasazení, znamenalo by to výrazný posun v technologii Solid state disků.

Školní PCI express SSD Disk s označením Moneta používá levnější paměťové čipy od společnosti Micron. Čím je řešení tak zajímavé? Jde o to, že PCM mají s předchozí generací pamětí typu Flash společnou vlastnost trvalého uchovávání dat, ale nevyužívají k tomu elektronů, ale změnu stavu svých molekul (0/1 = amorfní/krystalický stav). To je výhodné zejména kvůli výrazně vyšším dosahovaným rychlostem pro všechny typy operací a v neposlední řadě také nižší spotřebou.

Disk vyrobený univerzitou zvládá při sekvenčním přenosu číst rychlostí 1.1 GB/s a zapisovat sice výrazně nižší, ale přesto zajímavou rychlostí 371 MB/s. Kapacitu a další parametry disku mají být představeny na veletrhu DAC 2011.

„Zjistili jsme, že dnes můžete postavit výrazně rychlejší paměťová zařízení, než jaké jsou momentálně na trhu, a bylo možné je efektivně využívat, bude se muset adekvátně proměnit i software,“ říká Steven Swanson, profesor vedoucí výzkumný tým. Způsob práce s úložnými systémy je podle profesora silně negativně ovlivněn 40 lety kralování magnetických rotačních disků, které jsou pro budoucnost příliš pomalé.

Exit mobile version